Agresja i przemoc - jak powinien reagować nauczyciel

Agresja nie jest przemocą, choć może do niej doprowadzić. To zachowanie jednego ucznia lub grupy uczniów, którego celem jest wyrządzenie krzywdy czy to fizycznej, czy emocjonalnej drugiej osobie. Jeśli w porę nie zareagujemy na zachowania agresywne uczniów, to staną się one trwałym wzorcem. Mamy wówczas do czynienia z procesem przemocy. Poznaj rozwiązania, które pomogą Ci reagować skutecznie. Przeczytaj poniższy artykuł eksperta-praktyka, zobacz BEZPŁATNE szkolenie Akademii Librus i pobierz karty pracy.


Wielu badaczy wyróżnia cztery rodzaje działań związanych z zachowaniami agresywnymi. Są nimi:

 • Agresja fizyczna.
 • Agresja werbalna.
 • Cyberprzemoc.
 • Agresja relacyjna.
Niemal każdy proces przemocowy zaczyna się od agresji relacyjnej. Dlatego nauczyciel powinien być szczególnie wyczulony na te drobne sygnały, które świadczą o tym, że ktoś w klasie jest wykluczany, spychany na margines grupy, ignorowany, deprecjonowany. Nikt z takim uczniem nie chce rozmawiać, spędzać przerw itp. Tych symptomów agresji relacyjnej jest znacznie więcej. Szczegółowo opisuje je w szkoleniach Akademii Librus: “Agresja w szkole – co powinien wiedzieć nauczyciel” oraz “Czy w mojej klasie jest przemoc? Diagnoza nauczyciela”. Pierwsze szkolenie możesz zobaczyć bezpłatnie, wystarczy zalogować się do platformy za pomocą Konta LIBRUS. Zachęcam też do obejrzenia zwiastunu drugiego spotkania - zapraszam serdecznie.

Jako nauczyciel miej oczy i uszy dookoła głowy. Twoim podstawowym narzędziem diagnozy tego, że w klasie dzieje się coś niedobrego jest obserwacja. Warto wiedzieć, na co szczególnie zwracać uwagę, by parafrazując słowa piosenki zespołu Metallica, reagować i nie pozwalać na to, „aby zabawa jednego ucznia stała się przekleństwem i nieszczęściem dla drugiego”.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz BEZPŁATNE szkolenie!

a_agresja_a_przemoc_LS_graf_1.jpg

Praca nie tylko z ofiarami i sprawcami

Kiedy dochodzi w szkole do przemocy, zwykle widzimy jedynie ofiary i sprawców całego zajścia. Zapominamy, że gdzieś obok są świadkowie całego procesu i praca z nimi jest równie ważna. Praca z ofiarami wymaga taktu pedagogicznego oraz wiedzy, jak to zrobić, aby jak mówi profesor Jacek Pyżalski „serce nie sprowadziło nas na manowce”. Gdy myślimy o działaniach podejmowanych ze sprawcami, to zwykle przychodzą nam do głowy pomysły typu: ukarać, wyciągnąć konsekwencje, co jak przedstawiam w szkoleniu Akademii Librus: “Przemoc w klasie – sposoby pracy” jest pułapką i prowadzi do spychania całego procesu przemocy do podziemia, tak aby następnym razem nie dać się złapać. Zaopiekowania wymagają też świadkowie, którzy są zwykle podzieleni na trzy grupy:

 • Ci, którzy podziwiają sprawców, często z lęku, aby samemu nie zostać zaatakowanym.
 • Ci, którzy współczują ofierze.
 • Ci, którym to co się dzieje jest obojętne.
Pewnie ciekawi Cię, z którą grupą najlepiej pracować?

Do tego mamy jeszcze rodziców i ich dwie skrajne postawy:

 • Rodzice ofiary - obwiniają szkołę, często krzyczą: “Co tu się dzieje?”.
 • Rodzice sprawców - bronią swoich dzieci, mówiąc: “To tylko dzieciaki, o co tyle szumu”.
I jak tu zachować spokój, który jest niezbędny do zaopiekowania się każdą ze stron, która chce być wysłuchana i czuje się równie ważna? Możemy się w tym wszystkim pogubić. Dlatego warto mieć wiedzę, jak pracować z:

 • Ofiarami przemocy i ich rodzicami.
 • Sprawcami przemocy i ich rodzicami.
 • Świadkami przemocy.
Być może pomocna będzie opisywana w szkoleniu Metoda Wspólnej Sprawy (MWS) Kena Rigbiego, australijskiego psychologa i specjalisty od przemocy. Badania tego naukowca wskazują, że jeśli MWS jest stosowana zgodnie ze wskazaniami, to jej skuteczność sięga 90%.

a_agresja_a_przemoc_LS_graf_2.jpg

Profilaktyka przemocy

Aby w Twojej klasie nie dochodziło do przemocy, warto od samego początku postawić na budowanie zespołu klasowego. Tam, gdzie uczniowie nie są tylko grupą dzieciaków, a lubiącymi i szanującymi się ludźmi, to i o agresję znacznie trudniej. Pierwszym krokiem do budowania relacji w klasie jest zainteresowanie się tym, kim są Twoi uczniowie, co przeżywają, czego doświadczają, co o sobie myślą itp. Dbając o relacje w klasie, nie dopuszczasz do wykluczenia społecznego, czyli do agresji relacyjnej. Dbasz również o ucznia, aby nie przeżywał tzw. bólu psychicznego, czyli dbasz o jego dobrostan.

Jak pisze Jesper Juul, za budowanie relacji i atmosferę w klasie zawsze odpowiada nauczyciel (dorosły), ponieważ uczeń (dziecko) nie ma takich umiejętności ani kompetencji, aby wziąć za to odpowiedzialność. Warto o tym pamiętać w kontekście budowania relacji w klasie.

a_agresja_a_przemoc_LS_graf_1.jpg


Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat i poznać praktyczne rozwiązania? Weź udział w BEZPŁATNYM szkoleniu Agresja w szkole – co powinien wiedzieć nauczyciel.

Prowadzący: Marzena Jasińska – ekspert z zakresu rozwoju osobistego, komunikacji, negocjacji, specjalizującego się w temacie neurodydaktyki, motywacji czy przemocy rówieśniczej.

Zobacz BEZPŁATNE szkolenie. Załóż konto lub zaloguj się na Konto LIBRUS i zyskaj dostęp do specjalistycznej platformy szkoleniowej Akademia Librus. Sprawdź instrukcję logowania >>
Zadbaj o swój rozwój w dogodnym dla Ciebie czasie i terminie!

Forma szkolenia - on-line
Gdzie - na platformie Akademia Librus
Kiedy - Ty decydujesz
Jak - załóż konto lub zaloguj się na Konto LIBRUS i zobacz bezpłatne szkolenie <<TUTAJ>>

Akademia Librus to specjalistyczna platforma szkoleniowa, do której możesz uzyskać indywidualny dostęp już teraz. Zaloguj się już dziś i przekonaj się, dlaczego warto. Zobacz szkolenie i zyskaj wiedzę, kiedy tylko chcesz. Poznaj 5 form wsparcia i zyskaj 100% satysfakcji!

Projekt Akademia Librus powstał w oparciu o ponad 20-letnie doświadczenie akredytowanego Centrum Kształcenia Nauczycieli Librus. Nadzór merytoryczny gwarantuje wysoki poziom wiedzy! 92 000 uczestników szkoleń rocznie, 110 edukatorów-praktyków - to gwarancja Twojego sukcesu!Marzena Jasińska
Trener, dyplomowany coach, doradca rodzinny. Od lat wspiera rodziców w konsultacjach indywidualnych oraz warsztatach psychoedukacyjnych. Swoją pracę opiera na filozofii Jespera Juula, założeniach Rodzicielstwa Bliskości oraz Porozumienia Bez Przemocy. Specjalizuje się w zakresie neurodydaktyki oraz uczenia się uczniów. Ekspert rozwoju osobistego, komunikacji, negocjacji. W swojej pracy zajmuje się także tematyką mediacji szkolnych, procesów grupowych, zarządzania zmianą w organizacji i zarządzania zespołem. Prywatnie mama dwóch dorosłych synów.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: