Czy wiesz, jak chronić w sieci swoje dane? Weź udział w badaniu Librusa

Już po raz drugi firma Librus zaprasza rodziców, uczniów i nauczycieli do udziału w anonimowym badaniu „Bezpieczeństwo w sieci”. Tym samym chce zwrócić uwagę na temat konieczności dbania o dane osobowe w Internecie i właściwą edukację dzieci i młodzieży w tym zakresie.


WYPEŁNIJ ANKIETĘ


Ankieta jest anonimowa a czas niezbędny na jej wypełnienie to około 3 minuty. Ankietę mogą wypełnić uczniowie w wieku szkolnym, rodzice oraz nauczyciele.

W ubiegłorocznej ankiecie firmy Librus wzięło udział ponad 12 tys. uczniów i 10 tys. rodziców, dzieląc się swoimi doświadczeniami związanymi z korzystaniem z Internetu i udostępnianiem swoich danych osobowych. Okazało się, że połowa uczniów jest online ciągle, podczas kiedy stałą obecność w sieci zadeklarował tylko co piąty rodzic. Dzieci i młodzież korzystają głównie z mediów społecznościowych i to tam dzielą się informacjami na swój temat, często tracąc nad nimi kontrolę. Dorośli dane osobowe pozostawiają głównie w serwisach zakupowych, gdzie są one przetwarzane w celu realizacji zamówienia. Okazało się też, że to uczniowie wiedzą więcej na temat bezpieczeństwa w sieci niż ich rodzice, a swoją wiedzę czerpią głównie z mediów. Co prawda ponad połowa zetknęła się z tym tematem podczas lekcji w szkole, ale już tylko jedna trzecia rozmawiała o nim w domu. W 2017 roku 68% uczniów i 61% rodziców zadeklarowało, że wie, jak dbać o bezpieczeństwo własnych danych osobowych. Czy tak jest w rzeczywistości? To właśnie ma sprawdzić tegoroczne badanie firmy Librus.
- W ostatnich miesiącach dużo mówi się na temat ochrony naszych danych osobowych w kontekście unijnych przepisów, tzw. RODO, ale czy rzeczywiście wiemy, jak chronić w sieci naszą prywatność i co ważniejsze, czy przekładamy teorię na praktykę? Z naszej ubiegłorocznej ankiety wynikało, że młodzież nie przywiązuje wagi do bezpieczeństwa w Internecie, a rodzice nie zdają sobie sprawy z zagrożeń wynikających z tej niewiedzy. Chcemy sprawdzić, co w tej kwestii zmieniło się w ciągu ostatniego roku, kiedy w mediach dużo i głośno mówiło się o tym problemie – tłumaczy Marcin Kempka, prezes firmy Librus.

Ankieta jest dostępna TUTAJ , a do jej wypełnienia Librus zaprasza uczniów w wieku szkolnym, rodziców oraz nauczycieli. Badanie jest anonimowe. Wyniki zostaną opublikowane w formie raportu na stronie synergia.librus.pl.


Zespół LIBRUSInteresuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: