Jak dostosować edukację do wymagań społeczeństwa sieci?

Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany

Łatwy dostęp do internetu i nowoczesnych technologii wywiera znaczący wpływ na nasze życie. Na rynku pracy zaczynają dominować zawody związane z wykorzystywaniem kompetencji IT. Galopujące zmiany stawiają przed społeczeństwem liczne wyzwania. Zarówno rodzice jak i nauczyciele coraz częściej zastanawiają się nad tym, jak zadbać o cyfrowe bezpieczeństwo dzieci oraz jak dostosować edukację do zawodów przyszłości.

Pod wpływem nowych technologii otaczający nas świat ulega dynamicznym zmianom, a umiejętne posługiwanie się internetem jest niezbędne do funkcjonowania w społeczeństwie. Korzystanie z sieci już dawno przestało być domeną dorosłych. Szacuje się, że co dziesiąty internauta to dziecko w wieku od 7 do 12 lat  (Megaplanet PBI/Gemius, 2015). Odsetek dzieci obecnych w sieci stale rośnie, a wiek ich inicjacji cyfrowej spada. Według relacji rodziców, 20% dzieci kontakt z Internetem miało już w wieku 1-2 lat  (IBRIS/Fundacja Orange, 2015). 

Odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość są działania Fundacji Orange, która od 13 lat edukuje, jak mądrze i bezpiecznie korzystać z nowoczesnych technologii. Obecnie trwa rekrutacja do dwóch bezpłatnych programów skierowanych do szkół podstawowych – MegaMisja dla klas 1-3 oraz #SuperKoderzy dla klas 4-6.  Placówki z całej Polski do 27 kwietnia mają szansę dołączyć do grona blisko 800 szkół, które od 3 lat z entuzjazmem wprowadzają najmłodszych w tajniki technologii. Programy zostały objęte honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji.

MegaMisja to program nowoczesnej edukacji, który podnosi cyfrowe kompetencje nauczycieli, a dzieciom z klas 1-3 pomaga odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. W trakcie zajęć, opierających się na grze edukacyjnej w cyfrowe laboratorium, dzieci pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego psotnika. MegaMisja to jednak nie tylko zadania z tabletem. Zajęcia MegaMisji są bardzo zróżnicowane – z czego cieszą się dzieciaki. Metody pracy rozwijają różne kompetencje i umiejętności, a nastawienie na współpracę sprzyja integracji. Myślę, że warto uświadamiać dzieci, że takie same zagrożenia jak w świecie realnym, spotkać mogą nas również w internecie – opowiada Edyta Pieniążek – Liderka MegaMisji ze Szkoły Podstawowej nr 113 we Wrocławiu. 

artykul_fundacjaorange_grafika.jpg


Do zawodów przyszłości uczniów klas 4-6 przygotowuje program #SuperKoderzy, w trakcie którego dzieci poznają język komputerów i uczą się jak wykorzystywać go w praktyce.

Stworzyliśmy robota podążającego za światłem oraz odkryliśmy w robotach pokłady kreatywności, budując robota malującego – rozbudowaliśmy go o uchwyt do trzymania flamastra. Stworzyliśmy też planszę do gry, którą wykorzystamy do pracy z najmłodszymi uczniami naszej szkoły – opowiadają nauczycielki ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Nędzy.

Co ważne, nauczyciele przed przystąpieniem do programu nie muszą posiadać specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania – otrzymują szkolenia, które pomagają im wprowadzać cyfrowe narzędzia na lekcjach informatyki, przyrody, historii, matematyki, techniki, języka polskiego, angielskiego, niemieckiego i muzyki, a także w trakcie zajęć dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Scenariusze zajęć wpisują się w podstawę programową każdego z przedmiotów. Szkoły, biorące udział w programie otrzymują też granty w wysokości 2500 zł na zakup sprzętu koniecznego do przeprowadzenia zajęć.


Więcej informacji o programach oraz formularze rekrutacyjne dostępne są na stronie: www.fundacja.orange.pl/rekrutacja


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: