Kobiety, które osiągnęły to, co pierwotnie niemożliwe

Jakie skojarzenia nasuwają Ci się, gdy słyszysz słowo „kobieta”? W pierwszej chwili powiesz „delikatna”, „wrażliwa”, „drobna”. Ale czy na pewno tak jest? Z okazji Dnia Kobiet chcemy Wam przybliżyć sylwetki niezwykłych Pań, które zapisały się na kartach historii. Przedstawimy te, które stały się ikonami i symbolami rozpoznawalnymi na całym świecie. Opowiemy o tych, które okazywały się niesamowite i biły rekordy. Ale zaskoczymy Was także tymi mniej znanymi, a jakże ciekawymi.

Przez wieki kobiety budowały swoją pozycję w społeczeństwie, walczyły o równouprawnienie i pokazywały, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Stawały się prekursorkami, ikonami. Osiągały sukcesy w nauce, zajmowały stanowiska przypisywane tylko mężczyznom, miały wymierny wpływ na nasze dzisiejsze życie. Poniżej przedstawiamy 9 wybranych kobiet, które mamy nadzieję, zmotywują Cię do działania i marzenia o tym, co pierwotnie wydaje się nieosiągalne.

1. Peggy Whitson – kobieta, która spędziła najwięcej czasu w kosmosie

Amerykańska astronautka, która pracę w NASA rozpoczęła, mając 26 lat. Jako pierwsza kobieta dowodziła Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Jest też rekordzistką, jeśli chodzi o czas spędzony w kosmosie. Żadna inna kobieta na świecie i mężczyzna w USA nie dorównali jej pod tym względem. Łącznie poza Ziemią spędziła 665 dni 22 godziny 22 minuty i 59 sekund.

a_kobiety_zmienily_swiat_LR_graf_1.jpg

2. Malala Yousafzai – najmłodsza noblistka

Malaja mając zaledwie 17 lat, otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Rozgłos zyskała dzięki blogowi, na którym opisywała walkę, jaką toczyły dziewczęta z pogranicza afgańsko-pakistańskiego, by zyskać prawo do nauki. Opowiadała o codziennym życiu, trudniej sytuacji edukacyjnej dziewczynek czy też zamachach bombowych na szkoły. Co ciekawe Malala nie miała dostępu do komputera. Jej opowieść spisywał radiowy korespondent BBC i publikował na stronie BBC Urdu.

3. Coco Chanel – symbol elegancji i stylu

Pierwsza kobieta, która zdobyła sukces w świecie mody. To ona zrewolucjonizowała damski strój, promując ubrania o prostych fasonach. Stworzyła elementy garderoby, które do dziś uważa się za klasyczny kanon elegancji: „mała czarna”, spodnie-dzwony czy też prochowiec. Coco jest również autorką rozpoznawalnych na całym świecie perfum Chanel No.5. Ciekawostką jest, że zaczęła ona swoją przygodę z modą od dekorowania kapeluszy!

a_kobiety_zmienily_swiat_LR_graf_2.jpg

4. Katharine Hepburn – jedyna w swoim rodzaju ikona kina

Pierwsza z aktorek, która otrzymała 12 nominacji i 4 Oskary w kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Co ciekawe nigdy tych nagród nie odebrała! Aktorka unikała mediów i nie była bohaterką skandali, co przyczyniło się do tego, że mimo ogromnego talentu i klasy nigdy nie cieszyła się popularnością. Nigdy też nie poddała się sugestiom producentów filmowych, którzy chcieli, by zmieniła styl na bardziej "kobiecy".

5. Margaret Thatcher – pierwsza kobieta premier

Margaret idealnie odnalazła się w świecie polityki, który do tej pory był zdominowany przez mężczyzn. W 1979 r. została premierem brytyjskiego rządu, stając się pierwszą kobietą w Europie obejmującą ten urząd. Jako jedyna osoba w XX wieku zdołała trzykrotnie wygrać wybory dla swojej partii.

6. Joanna d’Arc – francuska męczennica, święta oraz dowódczyni wojskowa

Prawdziwa bohaterka Francji i od 1920 roku jej patronka. Była pierwszą kobietą-żołnierzem, która mając zaledwie 17 lat dowodziła armią. Posiadała niezwykły zmysł taktyczny. To jej przypisuje się realne wyzwolenie Francji spod inwazji Anglików, dlatego uchodzi za symbol zjednoczenia tego kraju. Niestety zginęła na stosie z rąk Anglików – została oskarżona o 70 występków przeciwko wierze, w tym o czary, herezję i ubieranie się jak mężczyzna.

7. Emilia Plater – polska bohaterka narodowa

Była naśladowczynią Joanny d'Arc, która wywarła na niej ogromne wrażenie i którą starała się naśladować. Na wieść o wybuchu powstania listopadowego obcięła włosy i w męskim stroju, razem z przyjaciółką Marią Prószyńską, utworzyła kilkusetosobowy oddział. Stoczyła kilka zwycięskich walk. Cieszyła się sympatią i szacunkiem żołnierzy, którzy docenili jej waleczność. Stała się symbolem patriotyzmu i walki o niepodległość. Jej wizerunek widniał na banknotach okresu polskiego międzywojnia.

8. Maria Skłodowska-Curie – otworzyła kobietom drzwi do świata nauki

Maria swoje życie i karierę zawodową poświęciła badaniu właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. Praca ta przyniosła jej dwie nagrody Nobla – otrzymała to znane na całym świecie wyróżnienie jako jedyna kobieta w historii w dwóch różnych dziedzinach nauki! Co ciekawe Maria w 1916 roku zrobiła prawo jazdy jako jedna z pierwszych kobiet w historii.

a_kobiety_zmienily_swiat_LR_graf_3.jpg

9. Cecilia Payne-Gaposchkin – wytłumaczyła, z czego zbudowane jest Słońce

Była brytyjską astronomką, która odkryła, że Słońce składa się głównie z wodoru i helu. Jej pracę doktorską okrzyknięto najbardziej błyskotliwą publikacją napisaną przez astronoma. Studiowała nie tylko Słońce, ale i gwiazdy – w ciągu swojej kariery uwieczniła je na milionie fotografii.

Za słowami Coco Chanel: „może się zdarzyć, że urodziłeś się bez skrzydeł, ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzał im wyrosnąć” szukaj inspiracji w powyższych historiach, rozwijaj się i realizuj marzenia. Nawet jeśli Twoje cele początkowo wydają się poza zasięgiem, nie bój się szukać sposobów, nawet innowacyjnych, na ich osiągnięcie. Wszystko zależy tylko od Ciebie i Twoich myśli.
Źródło:


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: