LIBRUS wprowadza kolejne rewolucyjne rozwiązanie dla uczniów

1. kwietnia 2018 roku firma LIBRUS, dostawca najpopularniejszego w Polsce dziennika elektronicznego, ogłosiła plan wprowadzenia dwóch rewolucyjnych zmian w rozwiązaniu LIBRUS Synergia. Usługa czasowego ukrycia oceny oraz wspólnego wystawiania oceny końcowej przez nauczyciela, ucznia i rodziców to zmiany, które mają szansę zmienić obraz polskiej szkoły.

Usługa „Tydzień ostatniej szansy”

Pierwszą nowością w LIBRUS Synergii będzie usługa „Tydzień ostatniej szansy”. Uczniowie, którzy zdecydują się z niej skorzystać, będą mogli ukryć na swoim koncie dziennika elektronicznego wyświetlanie dowolnej oceny aż na 7 dni. Dzięki temu zyskają czas na poprawienie oceny, która dopiero po upływie tygodnia zostanie wyświetlona rodzicom.

tydzien_ostatniej_szansy_v1.png


- Uczniowie narzekają, że ich rodzice wychowywali się bez dziennika elektronicznego i dziadkowie o ocenach dowiadywali się dopiero na wywiadówkach, a nie od razu, jak teraz – mówi Adam Gryka-Świeżop, psycholog z Ośrodka Zrównoważonego Rozwoju Podczas Przerw Międzylekcyjnych. – Dlatego bardzo pozytywnie oceniam zapowiadaną przez LIBRUS zmianę. Ma ona walor motywacyjny, gdyż dzięki temu uczeń, który otrzyma negatywną ocenę, będzie zmotywowany do szybkiego jej poprawienia. Uczniowie nie tylko zyskają czas na polepszenie wyniku, ale będą mogli także po prostu wyjść ze znajomymi do kina zamiast odsiadywać karę za kolejną jedynkę z geografii – tłumaczy.

tydzien_ostatniej_szansy_v2.png

„SuperOcena” czyli ocena, którą wystawią też rodzice i uczniowie

Kolejna zmiana zapowiedziana 1. kwietnia przez firmę LIBRUS dotyczy wystawiania oceny końcowej z danego przedmiotu. Dotychczas wystawiał ją nauczyciel. Od teraz w szkołach, które odpowiednio skonfigurują rozwiązanie LIBRUS Synergia wybierając opcję „SuperOcena”, ocena końcowa będzie wyznaczana jako średnia arytmetyczna z oceny wystawianej przez nauczyciela oraz przez rodziców i samego ucznia. Zmiana ma zdemokratyzować edukację, na wzór rozwiązań skandynawskich, jak również wprowadzić do procesu oceniania element samooceny ucznia.

super_ocena.png


- Od lat odbieraliśmy sugestie od uczniów, że średnia ocen jednostkowych z danego przedmiotu nie może być jedyną podstawą do wystawiania ocen końcowych przez nauczyciela i że takie rozwiązanie nie podoba się uczniom – mówi Marcin Kempka, prezes firmy LIBRUS. – Również rodzice zgłaszali nam, że przecież to oni sami nierzadko odrabiają zadania domowe i wspólnie z uczniami przygotowują się do sprawdzianów pracując prawie tak ciężko jak nauczyciele. Nasza propozycja pozwala rodzicom i samym uczniom mieć większy wpływ na własne oceny. Wpływa również na postawę ucznia - na wzięcie odpowiedzialności za własny rozwój. Jeśli oceniam się na piątkę, to pracuję na lekcji i uczę się na piątkę.

Wszystkie zmiany zostały ogłoszone 1. kwietnia 2018 roku, zgodnie z tradycją w ramach żartu na Prima Aprillis i według zapowiedzi firmy LIBRUS zostaną wdrożone 30. lutego 3298 roku.


Najbardziej aktualne artykuły: