Przeglądasz strony internetowe, wertujesz, kserujesz, drukujesz – każdego dnia mnóstwo energii wkładasz w przygotowanie interesujących lekcji. To wysiłek, który się opłaca. Dzieci mają w sobie naturalną ciekawość świata, a kreatywność jest niezwykle przydatną cechą, która nie tylko ułatwia przyswajanie wiedzy, ale także pomaga w radzeniu sobie z różnorodnymi sytuacjami i wyzwaniami. Myślisz o swoich uczniach – pomyśl także o sobie!
Narzędziownik, który znajdziesz w Akademii Librus, to więcej niż pojedyncze pomysły na ciekawe lekcje. To inspirujące szkolenia oraz obszerne zestawy materiałów i gotowych kart pracy do druku - na różne tematy, okazje i okoliczności, na cały rok szkolny w jednym miejscu. Oglądasz wideo, pobierasz dołączone wskazówki i zyskujesz dostęp do gotowych profesjonalnych i atrakcyjnych szablonów oraz kart pracy przygotowanych przez zespół ekspertów. Będą niezastąpioną pomocą w prowadzeniu zajęć w przedszkolu i kl. 1-3 szkoły podstawowej.

Gotowe materiały do pobrania
Nie musisz już przesyłać linków czy szablonów z pomysłami koleżankom i kolegom z grona pedagogicznego. Zyskując dostęp do platformy szkoleniowej Akademii Librus dla placówki, wszyscy nauczyciele otrzymują możliwość korzystania z bazy wiedzy i pomysłów, a przede wszystkim gotowych materiałów. Wybierz, zobacz, wydrukuj i działaj! Zainspiruj się i zostań przewodnikiem swoich uczniów po świecie wyobraźni. Zyskaj czas i przeznacz go na to, co ważne.

Poznaj Narzędziownik
Zobacz pierwsze szkolenie z nowego cyklu na Akademii Librus i zyskaj pomysły na kreatywne lekcje.
Kolorowa jesień – inspiracje na zajęcia: wrzesień-listopad to propozycje na zajęcia z dziećmi oparte na wykorzystaniu jesiennych typowych i nietypowych dni i świąt, takich jak:
- Dzień Kropki
- Dzień Uśmiechu
- Dzień Drzewa
- Dzień Kundelka
- Dzień Dyni
- Dzień Postaci z bajek
- Narodowe Święto Niepodległości
- Dzień Kredki
- Dzień Pluszowego Misia
- Andrzejki
Uczcijcie te dni w niebanalny sposób! Z Narzędziownikiem wraz z dziećmi wykonacie piękne prace plastyczne pełne kropek i kropeczek, stworzycie pluszowego misia, pacynkę, kundelka, piękne witraże z dyni i wiele innych. Czy pamiętasz historię o kropce i dziewczynce, która dzięki wskazówkom swojej nauczycielki plastyki uwierzyła w swoje możliwości i zaczęła artystyczną przygodę? Zobacz efekty twórczej pracy w swojej klasie! Może zaczniesz właśnie od tego tematu?

Proponowane prace pobudzają zmysł dotyku, działają relaksująco, wspomagają rozwój i co ważne, pomagają włączyć elementy podstawy programowej w działania plastyczne.
- Podczas dnia kropki – porozmawiacie o tym, że każdy z nas ma jakiś talent, trzeba go tylko odkryć.
- W dzień drzewa – zastanowisz się z dziećmi, jakie znaczenie w naszym życiu mają te rośliny, jakie są ich rodzaje i miejsca występowania, jak je poznajemy, jakie dają owoce, jakie mają liście.
- Z okazji dnia kundelka – przybliżysz rolę zwierząt w naszym życiu i wskażesz, jak istotne jest pomaganie tym, które nie znalazły swojego domu.
- Dzień dyni może być pretekstem do rozmowy o warzywach, porach roku czy jesiennych kolorach. Dynie możesz liczyć, układać kolorami czy zapoznać dzieci z etapami jej wzrostu.
- W dniu pluszowego misia czy w dzień uśmiechu możesz rozmawiać z dziećmi o emocjach, o tym, że wszystkie są nam potrzebne, jak sobie z nimi radzić, co nam pomaga, gdy czujemy się źle, jak możemy wspierać koleżankę czy kolegę.
- Dzień postaci z bajek to okazja do rozmowy o bohaterach, o ich cechach, a także o tym, jakie bajki lubimy, czym jest morał i jakie ma znaczenie dla słuchaczy i czytelników.
- Dzień kredki to święto wszystkich małych i dużych twórców. Kolorowanie:
- wydłuża czas koncentracji uwagi,
- uczy wytrwałości i cierpliwości,
- rozwija wyobraźnię i pobudza kreatywność,
- pomaga redukować stres, lęk i napięcia w ciele,
- rozwija motorykę, sprawność manualną, staranność i precyzję, wspiera naukę pięknego odręcznego pisma,
- ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową,
- jest sposobem na nudę i dobrą rozrywką – to doskonałe dla oczu, zmęczonych z powodu wpatrywania się w ekrany komputerów i telefonów,
- pobudza do pracy jednocześnie dwie półkule mózgowe,
- przywołuje pozytywne wspomnienia,
- inspiruje do tworzenia.
- Z okazji Narodowego Święta Niepodległości możesz zapoznać dzieci z historią Polski, przybliżyć im ważne dla młodych obywateli tematy dostosowane do ich poziomu.
- Andrzejki to okazja, by wprowadzić na zajęcia odrobinę magii. Dzięki kreatywnym zajęciom, pobudzisz ciekawość dzieci i zachęcisz je do twórczej pracy.

Kreatywnie? Nie bez powodu!
Jak rozwijać w uczniach kreatywność? A przede wszystkim, dlaczego warto? Wprowadzenie na zajęcia dopasowanych do potrzeb dzieci zabaw i aktywności to nie tylko wsparcie wszechstronnego rozwoju dziecka, ale także doskonałe ćwiczenie koncentracji, zdolności manualnych oraz okazja do doskonalenia koordynacji oko-ręka czy chwytu pisarskiego.
Korzystaj z wszystkich możliwości, by odkrywać talenty, budować pewność siebie uczniów, integrować klasę i grupę. Przy okazji możesz wprowadzić na lekcje uśmiech, życzliwość i dobre nastawienie.
Choć kreatywne myślenie kojarzy się nam najczęściej z pracą artystyczną, to jego wykorzystanie jest dużo szersze. Wprowadzając je na lekcje rozbudzamy ciekawość uczniów, zachęcamy do wykorzystania w pracy różnych zmysłów i stymulujemy do rozwoju. Dzieci zyskują praktyczne i cenne umiejętności, a także pewność siebie i wiarę we własne siły.

Twórcze myślenie na Twoich lekcjach
Wprowadź do swojej klasy na stałe ten sposób pracy i zaktywizuj uczniów w szkole.
Twórcze zajęcia to nie tylko zadania plastyczne do wykonania. To przede wszystkim okazja, by
uczyć poprzez zabawę. W ten sposób w przyjaznej formie możesz wprowadzić zagadnienia z zakresu historii, przyrody, przybliżać zwyczaje, święta i tradycje oraz realizować podstawę programową.
Twoi uczniowie to zbiór indywidualności. Każdego dnia nie tylko przekazujesz im wiedzę czy uczysz się uczyć, ale
integrujesz i motywujesz, by współpracowali i tworzyli zwartą grupę, która wspiera się i pracuje razem.
Wszyscy mamy swoje oczekiwania potrzeby i nastroje.
Dbając o dobrostan swój i uczniów, warto korzystać z odpowiednich narzędzi, aby regulować emocje. Twoje działania w tym zakresie wesprą propozycje z Narzędziownika. W czasie wykonywania pracy możesz też np. włączyć spokojną muzykę.
Arteterapia
Działania plastyczne m.in. praca sensoryczna z wykorzystaniem różnych mas i struktur są elementem
arteterapii, czyli terapii poprzez sztukę. Arteterapia pozwala dzieciom wyrażać siebie, pomaga im się otworzyć. Nawet, jeśli nie są w stanie czegoś powiedzieć, mogą wyrazić to w działaniu. Arteterapia jest przydatna szczególnie wtedy, gdy dzieci mają trudności w komunikacji werbalnej. Wspiera pracę z uczniami z nerwicami, depresją, zaburzeniami lękowymi, w traumie. Obniża poziom napięcia, pomaga zniwelować trudne emocje, jest źródłem odprężenia i pretekstem do beztroskiej zabawy.
Wykorzystaj Narzędziownik na swoich lekcjach. Oglądaj inspirujące szkolenia, korzystaj z szablonów, materiałów i pomysłów do pracy z dziećmi na cały rok. Przekonaj się, jak wiele jest okazji, które mogą stać się punktem wyjścia do ciekawych i angażujących zajęć.

Więcej o Akademii Librus >>