Pierwsza komórka – kiedy i dla kogo?

Zastanawiasz się, kiedy jest odpowiedni moment, aby kupić dziecku telefon komórkowy? Skąd mieć pewność, czy będzie umiało używać go w sposób odpowiedzialny i bezpieczny? Dowiedz się, jakie zasady korzystania z telefonu ustalić z dzieckiem oraz jak rozmawiać o zagrożeniach wynikających z posiadania „komórki”. Zajrzyj również do gotowca – przykładowego kontraktu, który możecie zawrzeć w rodzinie.

Pierwsza „komórka” – w jakim wieku

Z punktu widzenia psychologii nie ma idealnego wieku, w którym dziecko może otrzymać telefon. Najlepiej zadać sobie pytanie: „Czy w tej chwili moje dziecko naprawdę potrzebuje telefonu?”, „Czy kieruję się presją ze strony pociechy, bo jej koledzy i koleżanki z klasy już mają telefony?”, „Czy wiążę ten zakup z bezpieczeństwem dziecka?”. Rozważania nad pierwszym telefonem możesz rozpocząć wtedy, gdy dziecko po raz pierwszy zostaje bez nadzoru dorosłych. Wówczas telefon posłuży jako narzędzie do komunikacji. Jeśli jednak pociecha znajduje się pod stałą opieką i dodatkowo nie przejawia odpowiedzialności podczas używania telefonu – zakup należy dokładnie przemyśleć.

Trzeba pamiętać, że z jednej strony telefon komórkowy służy do komunikacji z dzieckiem. Z drugiej jest symbolem separacji i czynnikiem, z powodu którego dziecko dystansuje się od nas na dłuższy czas. Jest też źródłem wielu zagrożeń i niebezpieczeństw np. ze względu na treści, jakie może odbierać, a do których rodzice mogą nie mieć wglądu.

Wiele dzieci swoją "pierwszą komórkę" otrzymuje w wieku 10 lat. W większych miastach odbywa się to w granicach 7-8 roku życia. Ale moment, w którym dzieci sięgają po raz pierwszy po telefon ma miejsce zdecydowanie wcześniej.

Kiedy kupić dziecku telefon

Można pomyśleć o zakupie telefonu dla dziecka, kiedy przejawia ono postawę odpowiedzialnego użytkownika tego urządzenia. A to wymaga samodyscypliny, za którą w mózgu odpowiedzialna jest kora przedczołowa rozwijająca się w pełni ok. 20 roku życia. Dlatego większość dzieci nie przejawia takich zachowań przed pójściem do klasy siódmej szkoły podstawowej – nie kontroluje swoich odruchów, często ulega pokusom.

a_pierwsza_komorka_LR_graf.jpg

Jak nauczyć dziecko korzystać z telefonu

Podjąłeś(-aś) decyzję, że Twoje dziecko dostaje telefon komórkowy? Pierwszą kwestią, obok wyboru właściwego modelu i rozwiązania (karta czy abonament), niech będzie spisanie rodzinnej umowy, kontraktu korzystania z telefonu. Dodatkowo możesz zainstalować aplikację z kontrolą rodzicielską. Pokazuj dziecku, jak należy właściwie używać telefonu – przypominaj, wyjaśniaj, pomagaj w rozwiązywaniu trudności. Rozmawiaj z nim o zagrożeniach:
  • zdrowotnych (problemy ze snem, przenoszenie bakterii i infekcji, zwiększone ryzyko chorób serca, pogorszenie widzenia i słuchu, ból szyi i pleców),
  • poznawczych (problemy z koncentracją, pogorszenie funkcjonowania pamięci, zubożenie zasobu słownictwa, słaba wyobraźnia, trudności w nauce),
  • uzależnieniu od telefonu, pojawienie się stanu przygnębienia, kiedy nie mamy telefonu przy sobie i nie możemy z niego korzystać (fonoholizm),
  • zwiększonym ryzyku wypadku w trakcie chodzenia z telefonem w ręku i wpatrywania się w niego,
  • innych np. sexting, pornografia, stalking, SPAM, hakowanie wirusem.
Warto o tym pamiętać, chcąc nauczyć dziecko odpowiedzialnego korzystania z telefonu. Ważne również, abyś zastrzegł(-a) sobie prawo do sprawdzania od czasu do czasu zawartości telefonu bez ostrzeżenia.

Poniżej prezentujemy przykład kontraktu, jaki możesz zawrzeć z dzieckiem, gdy otrzyma swój pierwszy telefon komórkowy.

Zasady korzystania z telefonu w ramach umowy spisanej przez rodziców i dziecko:
  1. Nie mam telefonu w pokoju, kiedy uczę się, bawię i śpię.
  2. Telefon odkładam w ustalonym przez nas miejscu, np. do koszyczka w salonie.
  3. Nie używam telefonu podczas posiłków.
  4. Nie noszę telefonu komórkowego do szkoły. / W szkole telefon noszę tylko w plecaku z wyłączonym dźwiękiem.
  5. Nie korzystam z telefonu po godzinie 20:00.
  6. Kiedy jeżdżę rowerem, idę chodnikiem, przechodzę przez przejście dla pieszych, nie korzystam z telefonu.
  7. Używam telefonu o wyznaczonej porze, w określonym czasie.
  8. Razem z rodzicem monitoruję używanie swojego telefonu: ilość czasu, niepotrzebne aplikacje, wiadomości, zdjęcia, filmy.
  9. Nie muszę od razu odpowiadać na każdą otrzymają wiadomość.
  10. Nie przesyłam zdjęć, których nie chciałbym(-abym), aby zostały pokazane innym (kolegom, nauczycielom itp.). To co wysyłam, może zostać upublicznione.
  11. Pytam o zgodę przed wysłaniem wiadomości lub zdjęcia.
  12. Zanim zrobię zdjęcie lub film, informuję o tym. Dodatkowo pytam sfotografowaną osobę, czy mogę upublicznić zdjęcie z jej wizerunkiem.
  13. Pod żadnym pozorem nie wysyłam dwuznacznych „fotek”. Nie wiem, co z takim zdjęciem zrobi odbiorca. Może je pobrać i udostępnić innym. Jeśli już zdarzyła mi się taka sytuacja, rozmawiam o tym z rodzicami.
  14. Nie udostępniam swojego numeru telefonu w mediach społecznościowych. Nie udostępniam też swojej lokalizacji. To może zachęcać do stalkingu.
  15. Nie odbieram telefonu od nieznanych numerów.
  16. Nie klikam w SPAM. Może mnie to narazić na dodatkowe koszty.
  17. Nie pobieram aplikacji na telefon bez wcześniejszego uzgodnienia tego z rodzicami.


Podpis dziecka

Podpis rodzica






Źródła:
  • Zasady korzystania z telefonu: https://www.ahaparenting.com/read/Cell-Phone-Rules-Safe-Responsible-Kids


Dr Marta Majorczyk
Pedagog, psycholog, psychoterapeuta systemowy, doradca rodzinny, trener, animator rozwoju (coach, mentor, tutor), badacz i wieloletni nauczyciel akademicki. Od stycznia 2015 roku współpracuje z Niepubliczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną przy Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Kierownik studiów podyplomowych dla nauczycieli z zakresu: edukacji elementarnej, terapii pedagogicznej, wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, wychowania do życia w rodzinie. Współtwórca nowatorskich kierunków kształcenia: edukacja prorozwojowa oraz mediaworking. Autorka sześciu monografii i wielu tekstów popularno-naukowych, analiz oraz opracowań o tematyce rodzinnej, rozwoju dziecka, wychowania i opieki, a także neurodydaktyki.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: