Latem warto postawić na lekkie i szybkie w przygotowaniu potrawy. Temperatury nie zachęcają do ciężkiego jedzenia, a szkoda też tracić wakacyjny czas na stanie w kuchni! Poznajcie nasze propozycje przepisów, które sprawdzą się w upalne dni. Pizzerinki z bakłażana
Składniki: - 2 bakłażany
- 125 g mozzarelli (1 kulka)
- garść świeżej bazyli
- 2 pomidory lub szklanka passaty
- oliwa
- mała cebulka
- ząbek czosnku
- pół łyżeczki oregano
- sól, pieprz
Przygotowanie: Bakłażany kroimy w plastry i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200°C i pieczemy 15 minut. W tym czasie siekamy cebulę oraz czosnek i smażymy je na oliwie. Gdy się zeszklą dodajemy pokrojone pomidory lub passatę. Doprawiamy oregano, solą i pieprzem. Gotujemy aż sos zgęstnieje. Na upieczone plastry bakłażana wykładamy sos, porwane liście bazyli oraz pokrojony lub starty ser. Zapiekamy przez 10 minut.
★ Można dodać również inne składniki – wg uznania, np. paprykę, kukurydzę lub chilli. Warto też poeksperymentować z serem, zamieniając go np. na gorgonzolę lub kozi.

Lekka sałatka ziemniaczana
Składniki: - 1 kg ziemniaków
- czerwona cebula
- 3 łyżki kaparów
- pół pęczka koperku
- pół pęczka pietruszki
- łyżeczka musztardy (najlepiej francuskiej z całymi ziarnami gorczycy)
- ząbek czosnku
- 2-3 łyżki oliwy
- sól, pieprz
Przygotowanie: Ziemniaki gotujemy w mundurkach. Po ugotowaniu obieramy ze skórki i kroimy w duże kawałki (bardzo małe ziemniaki można zostawić całe). Cebulę, pietruszkę i koperek siekamy. Kapary odsączamy z zalewy. Z musztardy, oliwy, przeciśniętego przez praskę czosnku robimy sos, doprawimy solą i pieprzem. Wszystkie składniki łączymy i mieszamy z sosem. Zostawiamy na ok. 2 godziny (najlepiej w lodówce), żeby smaki się przegryzły.

Sałatka z ciecierzycą
Składniki: - puszka ciecierzycy lub pół szklanki suchej
- garść pomidorków koktajlowych
- garść oliwek
- 6 suszonych pomidorów (opcjonalnie)
- świeża natka pietruszki i/lub kolendra, bazylia czy inne ulubione zioła
- ząbek czosnku
- szczypta chilli w płatkach
- łyżka oliwy (można użyć tej z pomidorów)
Przygotowanie: Suchą ciecierzycę moczymy w wodzie 8 godzin i następnie gotujemy. Ciecierzycę z puszki tylko odsączamy z zalewy. Na patelni rozgrzewamy oliwę, dodajemy czosnek przeciśnięty przez praskę oraz płatki chilli (ilość wg uznania). Po chwili wrzucamy ciecierzycę i chwilę smażymy. Pozostałe składniki kroimy: oliwki i pomidorki na pół, suszone pomidory i zioła drobniej. Łączymy wszystkie składniki wraz z oliwą z patelni.
★ Do sałatki można dodać również dużą garść rukoli.

Pieczony kalafior
Składniki: - główka kalafiora
- łyżeczka kuminu
- łyżeczka papryki mielonej
- pół łyżeczki czosnku granulowanego
- pół łyżeczki soli
- oliwa
Przygotowanie: Kalafiora dzielimy na różyczki. Przyprawy mieszamy z oliwą i obtaczamy w niej kalafiora, którego następnie układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy przez 20 minut w temperaturze 200°C.
★ Upieczony kalafior może stanowić osobne danie (np. w towarzystwie dipu jogurtowego), dodatek do obiadu lub składnik sałatki.

Spaghetti z cukinii
Składniki: - 2 cukinie
- 500 ml passaty pomidorowej
- pół szklanki czerwonej soczewicy
- mała cebula
- 2 ząbki czosnku
- szczypta: bazylii. oregano, słodkiej papryki, soli, pieprzu
- olej do smażenia
- ser do posypania (opcjonalnie)
Przygotowanie: Cukinię kroimy julienne (w cienkie, długie paski), najlepiej za pomocą specjalnej obieraczki lub strugaczki do warzyw. Na patelni rozgrzewamy olej i wrzucamy drobno posiekaną cebulę, następnie czosnek przeciśnięty przez praskę. Wsypujemy na patelnię suchą soczewicę i po chwili zalewamy passatą. Jeśli chcemy, żeby sos nie był bardzo gęsty, dodajemy trochę wody (soczewica wchłonie sporą część płynów). Doprawimy i gotujemy aż soczewica zmięknie. Na koniec dodajemy cukinię i chwilę razem gotujemy. Niezbyt długo, bo spaghetti szybko zmięknie. Na talerzu możemy posypać startym serem.
★ Spaghetti z cukinii można przygotować z różnymi sosami, np. z pesto lub tradycyjnym bolognese.
