Kino domowe – jakie filmy w przerwie świątecznej?

Przerwa świąteczno-noworoczna to czas rodzinny, chwila wyciszenia okraszona zadumą, ale także pora na relaks i rozrywkę. Część tego czasu zwykliśmy spędzać przed telewizorem – zobaczcie, jakie propozycje filmowe podpowiadamy. 

Czy wszyscy są w domu?

Na pewno jest Kevin. Spośród wszystkich bohaterów świątecznych komedii, najdłuższą tradycję samotnego spędzania świąt, tj. aż 28 lat, ma najmłodszy syn państwa McCallisterów. Kultowy film pojawia się w święta na naszych odbiornikach już od 1990 r. Z tego powodu nie mogliśmy o nim nie wspomnieć w przygotowanym zestawieniu propozycji filmowych. Perypetie kreatywnego 8-latka notują rekordową oglądalności w czasie świąt, ale także w kontekście statystyk oglądalność z całego roku.
  • Pierwotna ekranizacja „Kevin sam w domu” (1990) znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa za największy box office dla komedii familijnej na świecie – zysk z filmu przewyższył 533 000 000 dolarów. 
Fabuły o dzielnym i kreatywnym chłopcu, który zmaga się ze złodziejami, raczej nie trzeba nikomu przypominać. Większość ludzi zna losy Kevina, a mimo to film wciąż budzi wiele emocji. Jedni go uwielbiają i nie wyobrażają sobie bez niego świąt, drudzy – już troszkę mniej… Jeszcze mniej osób kojarzy kolejne części filmowego hitu. A jakie one są?

  • Ogromną popularnością cieszy się II część „Kevin sam w Nowym Jorku” (1992). Rodzina McCallisterów planuje spędzić święta na Florydzie, ale Kevin omyłkowo wsiada do samolotu lecącego do Big Apple i tam spotyka się z kolejnym wyzwaniem. 
  • III część to bliźniaczy film „Sam w domu po raz trzeci” (1997). Bohaterem jest już inny chłopiec o imieniu Alex, a złodzieje są bardziej zaawansowani technologicznie. Film jest sequelem pozbawionym motywów świątecznych, ale bazującym na historii analogicznej do opowiedzianej w I części. 
  • „Kevin sam w domu 4” (2002) opowiada o losach Kevina po rozwodzie rodziców. Tym razem spędza on święta wraz z ojcem w jego posiadłości. 
  • V część „Finn sam w domu: Świąteczny skok” (2012) jest ostatnią próbą ekranizacji zmagań dziecka z włamywaczami. 

Choć „Kevin sam w domu” stał się już klasyką oraz atrybutem świąt podobnie jak karp i choinka, może warto z ciekawości zobaczyć losy innych dzielnych chłopców. O fabułach pozostałych filmów nie piszemy zbyt wiele, ale zapraszamy do obejrzenia – w celu porównania – kolejnych części i remake’ów kultowego Kevina.

Mikołajkowy atlas

Poczet Mikołajów z dużego i małego ekranu jest pokaźny. Perypetie starszego pana z zaprzęgiem i zapasem prezentów dla wszystkich dzieci są popularnymi tematami okresu świątecznego. Stąd twórcy filmów o Mikołajach prześcigają się w zabawnych i zaskakujących fabułach. Ciekawe wątki, zabawne opowieści, a także nowe odsłony Świętego zobaczymy m.in. w filmach:

  • „Żona dla Mikołaja” (2004) Nietypowa fabuła zorganizowana jest wokół casting’u na żonę dla przechodzącego na emeryturę Świętego Mikołaja. Spokojnie, prezentów nie zabraknie, ponieważ dotychczasowego Mikołaja ma zastąpić syn. 
  • „Uwolnić Mikołaja!” (2014) Testując nowe sanie, Mikołaj powoduje kraksę w centrum Londynu! Zostaje omyłkowo zatrzymany przez policję, a renifery trafiają do schroniska… Mały Tom rusza na ratunek… Pełen zwrotów akcji film familijny dostarczy rozrywki całej rodzinie.
  • „Zawód: święty Mikołaj” (2001) Ona szuka aktora do odegrania roli Świętego Mikołaja w programie bożonarodzeniowym. Święty Mikołaj szuka swojego następcy. On wybiera ją, a ona jego. Czy to tylko zamiana ról? Być może to przeznaczenie do uszczęśliwiania ludzi i tylko zmiana charakteru pracy?
  • „Śnięty Mikołaj” (1994) Zapracowany biznesmen spędza święta z synem, kiedy z jego dachu spada Święty Mikołaj. Kto przejmie jego obowiązki podczas niedyspozycji Mikołaja?
  • Mikołaj i spółka (2017) Gdy wszystkie elfy zachorowały i nie ma nikogo do pakowania prezentów, Święty Mikołaj wyrusza na poszukiwanie lekarstwa. W trakcie podróży spotyka on zwariowaną rodzinkę, która pomoże mu je znaleźć.

grafika_artykul_kino.jpg

Święta na wyjeździe

Każde święta w gronie rodzinnym, bez względu na miejsce, mogą być wspaniałe. Co jednak, gdy plany gwałtownie się zmieniają i trzeba odwołać wyjazd? Przykłady nagłych zwrotów akcji możemy zobaczyć w:

  • „Święta Last Minute” (2004) Dojrzałe małżeństwo rozpoczyna planowanie świąt na Karaibach, kiedy dowiaduje się, że jedyna córka nie przyjedzie na święta. Gdy jedynaczka zmienia plany – małżeństwo ma 8 godzin na organizację świąt.  
  • „Cztery gwiazdki" (2008) Kate i Brad corocznie spędzają święta na wyjeździe. W tym roku, gdy mgła uniemożliwia lot, są zmuszeni do wzięcia udziału w czterech gwiazdkach, tj. w czterech domach każdego z rozwiedzionych rodziców. 

Potwory na święta

Triada świątecznych stworów znajduje swoich amatorów już od lat. Jedna z najstarszych ekranizacji ma już 34 lata. Kogo jeszcze znajdziemy w niecodziennym peletonie?

  • „Grinch: świąt nie będzie” (2000) Tytułowy bohater Grinch to zielony i kosmaty stwór, który mieszka na szczycie góry i nie znosi świąt. Wraz z psem Maxem postanawia pozbawić mieszkańców miasteczka świątecznej atmosfery. 
  • „Pada Shrek” (2007) jest kolejną częścią przygód mieszkańca bagien. Shrek szykuje dom do Bożego Narodzenia. Przyjaciele: Osioł, Kot w Butach i Ciastek obserwują jego wysiłki i postanawiają mu pomóc. A co z tej pomocy wyjdzie – zobaczcie sami. 
  • Film „Gremliny rozrabiają” (1984) jest już klasykiem, a także jednym z hitów emitowanych co święta. Mały chłopiec Billy dostaje pod opiekę egzotyczne zwierzątko. Istnieją trzy podstawowe zasady opieki: nie wolno go wystawić na działanie światła, dopuścić do kontaktu z wodą oraz karmić po północy.  Łamiąc zasady, całe miasto mogą dotknąć poważne konsekwencje. 

Świąteczne bajki dla dzieci

  • „Ciekawski George: Małpiszon i Gwiazdka” (2009) Film animowany jest pełen świątecznych dekoracji i zapachu cynamonu. Jest to radosna i wesoła, a przy tym bardzo mądra opowieść o przygotowaniach do tego uroczystego czasu i o tym, co tak naprawdę jest ważne.
  • „Opowieść wigilijna” (2009) Jest to najnowsza adaptacja klasycznej powieści Charlesa Dickensa i wspaniały film na święta. Duchy pokazują przyszłość, teraźniejszość i przyszłość. Jest to wewnętrzna podróż, zmieniająca głównego bohatera i oddziałująca na przemyślenia widzów. 
  • „Opowieść wigilijna Myszki Miki” (1983) Piękna rysunkowa animacja prezentuje historię o możliwości zmiany priorytetów w życiu i własnego losu. Obok Myszki Miki w bajce pojawiają  się: Sknerus McKwacz jako Ebenezer Scrooge, Goofy i wiele innych postaci Disney ‘a.
  • „Ekspres polarny” (2004) Film o podróży na Biegun Północny jest baśniową opowieścią o odzyskaniu wiary w Świętego Mikołaja. 
  • „Rudolf czerwononosy Renifer” (1998) Historia czerwononosego Rudolfa, którego odmienność wzbudza niechęć kolegów, jest bardzo dobrym materiałem antydyskryminacyjnym. W wyniku splotu wydarzeń to właśnie za sprawą „odmiennego nosa” Rudolfa uratowano święta. Jest to piękna świąteczna historia oraz przekaz o potrzebie tolerancji i akceptacji wbrew wszelkim odmiennościom.

Bajki dla dorosłych

  • „Holiday” (2006) Jest historią dwóch kobiet, które chcą odpocząć od codzienności. Panie wymieniają się domami na czas świąt. Każda z nich odkrywając życie tej drugiej, przeżyje wspaniałą przygodę.
  • „Listy do M.” (2011) W wigilijną noc łączą się losy kobiet i mężczyzn, którzy odnajdują swoją miłość. Wiele aspektów miłości osiąga swoją kulminację, gdy na niebie widać pierwszą gwiazdkę. 
  • „To właśnie miłość” (2003) Film splata losy różnych osób o tych samych pragnieniach i potrzebach. Jest to historia o miłości przedstawiona na podstawie losów kontrastujących bohaterów. 

Chwila przed telewizorem może być czasem relaksu spędzonym w gronie rodzinnym. Dlatego życzymy wiele uśmiechów podczas oglądania komedii i filmów familijnych prezentowanych w zestawieniu.




Źródło: https://www.filmweb.pl/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: