Nauka od 26 kwietnia br. – szczegóły rozporządzenia

Od najbliższego poniedziałku uczniowie klas I-III szkół podstawowych z 11 województw rozpoczną naukę w formie hybrydowej. Starsze klasy, szkoły ponadpodstawowe, jak również placówki edukacyjne z pozostałych 5 województw będą pracowały na dotychczasowych zasadach.

26 kwietnia br. uczniowie klas I-III szkół podstawowych rozpoczną naukę w systemie hybrydowym. Dotyczy to następujących województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz małopolskiego.

Dyrektorzy szkół są zobowiązani do ustalenia harmonogramu zajęć tak, aby na lekcjach w szkole przebywało maksymalnie 50% uczniów klas I-III, a co najmniej 50% uczyło się zdalnie. W miarę możliwości powinni rozkładać plan równomiernie i naprzemiennie dla każdego ucznia. Należy unikać sytuacji, w których część podopiecznych będzie odbywała zajęcia w większości w domu, a część w przeważającej ilości w szkole. Dla uczniów, którzy uczą się stacjonarnie dyrektorzy powinni także przewidzieć możliwość skorzystania z opieki świetlicowej.

Uczniowie klas I-III w pozostałych pięciu województwach (śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim) kontynuują naukę w trybie zdalnym. Dyrektorzy szkół nadal są zobowiązani do zorganizowania opieki świetlicowej dla dzieci, których rodzice mają możliwość skierowania tam swoich wychowanków (przynajmniej jeden z rodziców musi być zatrudniony w opiece zdrowia lub świadczyć usługi na rzecz przeciwdziałania rozwoju pandemii).

Od 26 kwietnia br. wchodzą w życie również zmiany w praktycznej nauce zawodu. Szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, centrum kształcenia zawodowego lub placówki kształcenia ustawicznego będą miały możliwość organizowania:

  • zajęć praktycznych w miejscu ich prowadzenia, w określonych dniach w tygodniu (maksymalnie 16 godzin tygodniowo),
  • praktyk zawodowych w miejscu ich prowadzenia (jednocześnie zachowuje się możliwość realizowania ich w formach wprowadzonych w okresie pandemii).
Ponadto uczniowie wszystkich klas branżowych I stopnia, będący jednocześnie pracownikami młodocianymi będą odbywali zajęcia praktyczne u pracodawców w pełnym wymiarze. Zajęcia praktyczne oraz praktyki zawodowe będą mogły być realizowane w formie stacjonarnej u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, jeśli w podmiotach tych nie wystąpiła sytuacja związana z pandemią, która stanowiłaby niebezpieczeństwo dla zdrowia słuchaczy oraz uczniów.





Źródło:
  • www.gov.pl
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Dokładamy wszelkich starań w celu umieszczania prawdziwych i pełnych informacji. Nie ponosimy jednak odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone w artykule informacje lub ewentualne błędy czy braki w artykule.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: