Z czworonożnym przyjacielem do lasu – o czym pamiętać

Wybierasz się na wycieczkę do lasu. Któż będzie lepszym kompanem, niż Twój najwierniejszy przyjaciel – pies? Czy możesz zabrać go ze sobą? Owszem, tak. Pamiętaj jednak, że las nie jest jego naturalnym środowiskiem. Dlatego w pierwszym rzędzie zadbaj o bezpieczeństwo zarówno Twojego pupila, jak i mieszkańców lasu. Jak to zrobić? Sprawdź poniżej porady przygotowane przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Pies – utajony łowca

Twój przemiły kanapowiec? Urocza przytulanka? To niemożliwe. Każdy tylko nie Twój. A jednak. W każdym, nawet najmniejszym, najsłodszym psiaku drzemie instynkt łowcy, który prowokuje go do pogoni. Jego niezwykle wrażliwy nos wyczuje obecność dzikiego zwierzęcia z odległości, której nawet sobie nie wyobrażasz, a instynkt sprowokuje go do pogoni. Może wtedy przepłoszyć, a nawet zaatakować dzikie zwierzę. Sarna, nawet niezaatakowana, może paść ze stresu spowodowanego taką pogonią. A sam pies, w gonitwie, może zgubić się w nieznanym mu środowisku. Zaaferowany, może wybiec na drogę, po której poruszają się samochody.

To nie jedyne ryzyko, jakie może grozić Twojemu pupilowi. Rezultatem „wesołej pogoni” może być bardzo niebezpieczna konfrontacja, np. z dzikami lub dużymi drapieżnikami, z wilkiem i niedźwiedziem włącznie. Zaniepokojone mogą zaatakować! Pamiętaj, że w takiej sytuacji są naprawdę bardzo groźne! A rezultat takiej potyczki będzie dla Twojego przyjaciela i dla Ciebie wyjątkowo przykry.

a_pies_w_lesie_LR_graf_1.jpg

Pobierz grafikę “Pies w lecie” – kliknijcie tutaj.

Bezpieczeństwo psa w lecie

Aby Twoja wycieczka z psem do lasu była miła i bezpieczna, a jej wspomnienie wyłącznie pozytywne, wystarczy, że w prosty sposób zadbasz o bezpieczeństwo swojego czworonoga. Przed wyjściem do lasu zaaplikuj mu preparat odstraszający kleszcze lub załóż specjalną obrożę o takim działaniu. Zaopatrz go w adresownik z jego imieniem i numerem telefonu do Ciebie, na wypadek gdyby w nieoczekiwany sposób wyrwał Ci się z rąk lub smycz uległa awarii. I najważniejsza zasada bezpieczeństwa – w lesie zawsze, ale to zawsze prowadź psa na smyczy. To ograniczenie swobody możesz mu wynagrodzić aktywnościami typu bieganie z psem na smyczy czy wspólną wycieczką rowerową. Dodatkowo pamiętaj, aby przygotować psa do aktywności poprzez wyposażenie go w smycz z amortyzatorem. Nie zapomnij też o zabraniu ze sobą butelki z wodą i naczynia, z którego Twój pupil będzie mógł się napić. A po powrocie do domu przejrzyj dokładnie sierść psa i sprawdź, czy mimo zastosowanych środków ochronnych, nie schował się w jej zakamarkach jakiś kleszcz.

Kiedy kara za psa w lesie?

Pamiętaj, że puszczanie psów luzem w lesie jest wykroczeniem i zgodnie z art. 166 kodeksu wykroczeń jest zagrożone karą nagany lub grzywny do 5 000 zł.

Ale przecież…

Dbasz o bezpieczeństwo swojego pupila i swoje, a Wasza wycieczka do lasu ma dać Wam dużą dawkę zdrowego relaksu i radości. Nie zamierzasz narażać Was na niebezpieczeństwa i nieprzyjemności, a wręcz przeciwnie jeszcze wielokrotnie odwiedzić las w miłym Ci towarzystwie. Przestrzegaj kilku prostych zasad, a będziecie zawsze mile widziani. Las zaprasza!

Artykuł został przygotowany przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

a_pies_w_lesie_LR_graf_2.jpg



Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: