Stres przed egzaminem ósmoklasisty

Koniec edukacji w szkole podstawowej wiąże się z dużym stresem dla uczniów i ich rodziców. Egzamin ósmoklasisty sam w sobie wywołuje duże napięcie, tym bardziej, że jego wynik może stać się przepustką do wymarzonej szkoły. Podpowiadamy, jak rodzic może wesprzeć dziecko w tym pełnym wyzwań i emocji czasie.

Najlepsze rady dla mojego dziecka

Każdy rodzic najlepiej zna swoje dziecko i wie, czego potrzebuje. Chcemy je wesprzeć i zmobilizować, ale nie zawsze wiemy jak. Zwykle nieustanne przypominanie o nauce to ostatnie, co dziecko chce od nas usłyszeć. Poza zapewnieniem warunków do pracy czy ewentualnym wsparciem korepetytora dobrze jest, jeśli rodzic zadba po prostu o spokój dziecka. Zapytajmy, czego tak naprawdę od nas potrzebuje i oczekuje w związku z egzaminem. Często okazuje się, że najcenniejsza jest wiara w możliwości dziecka i okazywanie mu zaufania. W sytuacji stresu i napięcia przed zbliżającym się terminem egzaminu, bądźmy dla młodego człowieka wsparciem. Wskażmy mu, na czym warto w takiej sytuacji się skupić.


  • „Tu i teraz” – co w danym momencie mogę zrobić, by dobrze się przygotować? Nie wybiegajcie myślami w przód, nie rozważajcie opcji „a co, jeśli…?”. Gdy dziecko potrzebuje zapewnienia, że będzie dobrze nawet w przypadku niepowodzenia, oczywiście warto takie mu dać, jednak skupmy uwagę własną i dziecka na tym, co jest teraz. Jaki jest poziom przygotowania dziecka? Czy potrzebuje wsparcia osoby z zewnątrz?

  • Co mogę jeszcze zrobić? – przeanalizujcie z dzieckiem, czy któreś z zagadnień wymaga większego przygotowania. Pomóż mu zaplanować czas pozostały do egzaminu. Jeśli jest go już naprawdę niewiele, skupcie się na tym, co najważniejsze. Pozostawianie trudnych zagadnień na czas tuż przed egzaminem nie jest dobrym pomysłem. Odkładanie zawsze potęguje stres.

  • Dobry plan to podstawa – jeśli do tej pory dziecko nie pracowało z planem nauki, warto wprowadzić taką organizację, nawet na kilka dni przed egzaminem. Zaproponuj stworzenie rozpiski z przygotowaniami, nie utrzymując dziecka w przekonaniu, że zdąży ze wszystkim na ostatnią chwilę. Dobry plan musi koniecznie uwzględnić dni z ewentualnym gorszym samopoczuciem czy spadkiem energii.

  • Sen, odpoczynek, jedzenie – czyli wszystko to, czego młody organizm potrzebuje do dobrego funkcjonowania. Będąc rodzicami, musimy nad tym czuwać. Nawet jeśli nie mamy większego wpływu na poziom przygotowania edukacyjnego do egzaminu, jest to sfera, o którą możemy szczególnie zadbać.

Jak opanować stres

Wsparcie, jakiego dziecko może od nas potrzebować, dotyczy opanowania silnego napięcia i stresu. Nieustanne przypominanie o nauce, mówienie jak to dziecko nic nie umie, czy roztaczanie wizji porażki są dalekie od udzielania wsparcia. Bądźmy autentycznie obecni przy naszym ósmoklasiście. Rozmawiajmy o mobilizującym działaniu stresu, ale też o paraliżującym, gdy jest go za dużo. Pokażmy, jak radzić sobie w trudnych momentach. Może my sami potrzebujemy takiego przypomnienia? Zaproponujmy zastosowanie afirmacji, pozytywnego mówienia o sobie i swoich możliwościach, wspólnie popracujmy nad spokojnym, wyciszającym oddechem. Zaprośmy dziecko na spacer, porozmawiajmy o zmartwieniach w bezpiecznych warunkach. Słuchajmy tego, co dziecko ma do powiedzenia. Wspólnie szukajmy sposobów na odstresowanie się. Czasami w sytuacjach długo utrzymującego się napięcia i niemożności poradzenia sobie z paraliżującym stresem przyda się konsultacja ze specjalistą, na przykład z psychologiem.

a_stres_przed_egzaminem_osmoklasisty_LR_graf_1.jpg

Tuż przed egzaminem

Dobrze jest przypominać dziecku i pokazywać, że nieraz w trudnych sytuacjach świetnie sobie poradziło. To, co warto robić, to podtrzymywać w dziecku wiarę i zaufanie do własnych możliwości. Nie mamy wpływu na przebieg egzaminu, a tym bardziej na pytania, ale możemy decydować o własnym samopoczuciu w takim momencie. Zdejmijmy z dziecka ciężar myślenia o swojej przyszłości czy o konieczności jak najlepszego napisania egzaminów. Przywołujmy do myślenia o „tu i teraz”. Im bliżej egzaminu, tym mocniej trzeba zadbać o działania wzmacniające:

  • wyciszenie i relaks,

  • na kilka dni przed egzaminem pozostawienie nauki na rzecz wspólnych spacerów i spokojnego czasu spędzanego z bliskimi,

  • sen i świeże powietrze,

  • lekkie ćwiczenia fizyczne.
Tuż przed egzaminami ważne jest wcześniejsze przygotowanie garderoby i niezbędnego wyposażenia. W dniu egzaminu dobrze jest wstać wcześniej, by ze spokojem ubrać się i zjeść śniadanie. Dobrym pomysłem jest „zagrzewanie się do walki” (powtarzanie, że damy radę, do dzieła!) i wizualizacje (wyobrażanie sobie momentu ulgi po napisaniu egzaminów). Warto myśleć pozytywnie. Zastanówmy się też wraz z dzieckiem, co sprawi mu przyjemność i na na co warto czekać, co będzie nagrodą za poniesiony trud.



Anna Chmielewska
Nauczyciel dyplomowany, pedagog, terapeuta pedagogiczny, surdopedagog, terapeuta ręki. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, w tym z różnego typu zaburzeniami. Stosuje elementy Dialogu Motywującego i mediacji. Specjalizuje się w terapii pedagogicznej, technikach szybkiego zapamiętywania i uczenia się oraz w kinezjologii edukacyjnej.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: