Klikasz i wypożyczasz, czyli jak łatwo korzystać z biblioteki szkolnej

Ogonek uczniów na długiej przerwie ustawiony przed drzwiami biblioteki, którą opuszczamy, dzierżąc lekturę oprawioną w szary papier. Kto pamięta taki obrazek? Rodzice obecnych uczniów  zapewne tak. A oni sami? Najprawdopodobniej mają możliwość korzystania z nowocześniejszych bibliotek, ale mogą o tym nie wiedzieć. Niestety nadal pokutuje stereotyp biblioteki jako miejsca nieprzyjaznego uczniom – nudnego i szarego, w którym jedynym zadaniem bibliotekarza jest stanie na straży niczym nieprzerwanej ciszy. Jak pokazać dzieciakom, że biblioteka to miejsce, które ma im dużo do zaoferowania? Czy uda się ich przekonać, że kontakt z biblioteką może być przyjazny, wypożyczanie książek łatwe, a ich czytanie przyjemne? W dobie innowacyjnych rozwiązań dla szkół jest to możliwe. A nawet bardzo łatwe.

Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, jak ważnym elementem życia szkoły są biblioteki. Nowe prawo oświatowe wzmocniło rolę i znaczenie biblioteki szkolnej. Jednym z głównych zadań szkół jest przygotowanie młodych ludzi do życia w społeczeństwie informacyjnym, w którym nie mogą czuć się zagubieni, by móc się realizować. Realizacją tego zadania bardzo często zajmują się szkolne biblioteki, które starając się nadążać za zmieniającymi się sposobami korzystania z książek i mediów przez uczniów, przekształcają się w nowoczesne centra medialne. Stają się tym samym kluczowym miejscem rozwoju kompetencji cyfrowych i medialnych. Współczesna biblioteka szkolna to innowacyjne centrum edukacji i współpracy, w którym uczniowie nie tylko wypożyczają książki, ale mają też dostęp do różnych źródeł informacji, a także kompetentnych i wyszkolonych pracowników. Zresztą bibliotekarze stają się powoli cyfrowymi liderami w szkole, ponieważ to oni coraz częściej zaczynają pomagać nauczycielom w używaniu nowoczesnych technologii edukacyjnych1.
Nowa rola biblioteki powoduje zmianę podejścia do jej funkcji oraz wymusza wypracowanie nowego modelu współpracy ze szkolną społecznością. Odpowiedzią na te potrzeby jest system e-biblio, którego funkcjonalność idealnie wpasowuje się w potrzeby współczesnej biblioteki oraz wspiera zadania, które powierzyło jej MEN. Wprowadzając do oferty system e-biblio, firma LIBRUS chce pomóc szkołom w zmianie biblioteki w miejsce jeszcze bardziej otwarte i przyjazne dla uczniów. LIBRUS – tak samo jak bibliotekarze – pragnie, aby zmiany wprowadzane w szkolnych bibliotekach wpłynęły na popularyzację czytelnictwa wśród najmłodszych. System oferuje potrzebne ku temu narzędzia i stale będzie w tym kierunku rozwijany.

Nowa usługa firmy LIBRUS sprawia, że uczniowie mogą komfortowo korzystać ze szkolnego księgozbioru. System e-biblio dostosowany jest do potrzeb współczesnych uczniów, którzy mogą wyszukiwać książki z użyciem smartfona lub tabletu – szybko i wygodnie. Mobilny dostęp do biblioteki sprawia, że rezerwacja pozycji czy przedłużenie terminu wypożyczenia są możliwe w każdym miejscu i o każdej porze. Do odebrania książki wystarczy karta czytelnika, którą bibliotekarz może stworzyć z wykorzystaniem dowolnej karty z kodem kreskowym, także elektronicznej – wyświetlanej na ekranie smartfona. Dla tych, którzy obawiają się, że zapomną zwrócić książkę, e-biblio ma specjalną funkcję – elektroniczne przypomnienia. System automatycznie wysyła wiadomość z informacją o  zbliżającym się terminie zwrotu danego egzemplarza, jego przekroczeniu czy dostępności książki.

grafika_artykul_ebiblio.jpg


Nie ma również konieczności zapamiętywania dodatkowego hasła ani loginu – to przywilej zarezerwowany dla użytkowników rozwiązania LIBRUS Synergia, z którym e-biblio jest zintegrowany. Dzięki temu możliwe jest bezpośrednie przejście z konta w LIBRUS Synergia do konta bibliotecznego – bez dodatkowego logowania, tylko za pomocą jednego kliknięcia. Inną korzyścią wynikającą z integracji systemów jest możliwość korzystania z modułów ogłoszeń oraz wiadomości, które są dostępne w rozwiązaniu LIBRUS Synergia. Ta forma kontaktu niewątpliwie wpisuje się w wizerunek nowoczesnej biblioteki i sprawia, że do użytkowników trafiają interesujące ich informacje. Możliwy jest także import danych uczniów i wykorzystanie ich przy tworzeniu kont bibliotecznych, dodatkowo są one codziennie aktualizowane  zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w LIBRUS Synergii.

Nie jest to jedyna korzyść, jaką bibliotekarz czerpie z używania systemu dla bibliotek. Jak już wcześniej wspomniano, zmienia się rola biblioteki, co wymusza również zmianę obowiązków bibliotekarzy. Przy odpowiednim wsparciu nie jest to jednak trudne zadanie. Biblioteka zarządzana za pomocą systemu e-biblio działa sprawnie, a przetwarzane przez nią dane są poprawne i zawsze aktualne. To zasługa stałego połączenia z księgozbiorem Biblioteki Narodowej – dzięki niemu opisy bibliograficzne są pobierane i regularnie aktualizowane. System e-biblio umożliwia również elektroniczne prowadzenie ksiąg inwentarzowych i automatyczne monitorowanie pracy biblioteki, co przekłada się na dodatkowy czas, który bibliotekarz może poświęcić m.in. na promocję czytelnictwa, śledzenie potrzeb uczniów czy rozwój swoich kompetencji.

Rzeczywistość szkolna zmienia się w zaskakującym tempie, biblioteka jest w szkole miejscem, które musi szybko i kompetentnie dostosowywać się do wymagań uczniów. Z pomocą nowoczesnych narzędzi do zarządzania biblioteką jest to możliwe. Aplikacja e-biblio jest przykładem innowacyjnego rozwiązania, którego funkcjonalność jest dostosowana do całej społeczności szkolnej. Mobilność oraz intuicyjne działanie są ukłonem w stronę młodego pokolenia, które zaczyna odkrywać nowe oblicze biblioteki szkolnej. Prosta obsługa i funkcje ułatwiające pracę, pozwolą bibliotekarzom zyskać czas na popularyzację czytelnictwa. 

Więcej na temat e-biblio można przeczytać tutaj.



https://www.edunews.pl/nowoczesna-edukacja/ict-w-edukacji/2884-biblioteki-szkolne-w-nowej-roli

Źródła:
https://biblio.edu.pl/
http://www.zspgranowo.pl/index.php/nauczyciele/publikacje-nauczycieli/pozostale/61-dydaktyczna-rola-biblioteki-szkolnej
http://www.bc.ore.edu.pl/Content/730/Rozmowa+z...+Danuta+Brzezinska.pdf
https://www.edunews.pl/nowoczesna-edukacja/ict-w-edukacji/2884-biblioteki-szkolne-w-nowej-roli
http://www.pedagogiczna.edu.pl/warsztat/2005/1/050102.htm


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: