Zwiedzaj Polskę! Cz.5. Bory Tucholskie — pieszo, na rowerze i kajakiem

Jeżeli chcesz zakończyć sierpień kilkoma dniami spędzonymi wśród dziewiczej natury, z dala od wielkiej turystyki, polecamy obrać za cel Bory Tucholskie. To właśnie tutaj, na terenie ok. 300 tys. ha, znajduje się kompleks borów sosnowych pełen typowej tylko dla tego rejonu flory i fauny, imponujących jezior, torfowisk oraz rzek. Utworzony w 1996 r. park narodowy to najmłodszy tego typu obszar w Polsce.

Lądem lub wodą

Szlaki Tucholskiego Parku Narodowego motywują do długich spacerów lub wypraw rowerowych. Ponad 76 km dróg i ścieżek wśród cisów, grabów i dębów, nad brzegami jezior i rzek sprawia, że nawet najbardziej wybredny wędrowiec nie będzie narzekał na nudę. Co istotne to właśnie tutaj zachowały się resztki pierwotnej puszczy! 

Zachęconym do aktywnego spędzania wolnego czasu proponujemy Kaszubską Marszrutę, czyli sieć szlaków na terenie powiatu chojnickiego. To 164,88 km świetnie oznakowanych szlaków rowerowych, 12 specjalnie przygotowanych miejsc na postój, 5 malowniczych kładek nad potokami, jarami i potokami, a nawet most zwodzony w miejscowości Małe Swornegacie. Po drodze rozstawiono 42 tablice informujące o lokalizacji oraz okolicznych atrakcjach. Wędrowcy do wyboru mają: szlak czerwony biegnący przez miejscowości Charzykowy, Swornegacie, Brusy i Czersk; szlak zielony łączący Chojnice, Mylof (z XIX wieczną zaporą schodkową), Brusy i Męcikał; szlak żółty między Charzykowami, Męcikałem, Rytlem i Czerskiem oraz szlak czarny między Konarzynami, Zieloną Chociną, Chocińskim Młynem i Konarzynami. 

Miłośnicy wodnych atrakcji z radością skorzystają z uroków spływów tratwami w Wierzchowie lub spływów kajakowych organizowanych na Wdzie (zwanej inaczej Czarną Wodą) i Brdzie.

NOWY_Grafika_art_2019_Bory%20Tucholskie%201.jpg

Spływ Wdą to emocjonująca przeprawa przez silnie zalesiony obszar, gdzie ślady ludzkiej aktywności są wyjątkowo sporadyczne. To idealny sposób, by wyciszyć się i zjednoczyć z naturą. Obfitujący w zakola, meandrujący wśród zieleni szlak wodny ciągnie się przez 195 km, dostarczając wielu emocji zarówno rodzinom, dla których tego typu atrakcje to nie pierwszyzna, jak i osobom poszukującym mocniejszych wrażeń. Ci ostatni wybiorą zapewne górny odcinek rzeki rozpoczynający się we wsi Lipusz, a kończący w Tleniu.

NOWY_Grafika_art_2019_Bory%20Tucholskie.jpg


Dla kajakowych debiutantów o wiele bardziej przyjazna może się okazać Brda. Jest to rzeka charakteryzująca się spokojnym nurtem i znikomą liczbą przeszkód. Nawet jeśli w górnym jej biegu robi się nieco bardziej „nerwowo”, nadal nie jest to poziom zarezerwowany wyłącznie dla zawodowców. Tuż przed wpłynięciem do jeziora Szczytno uczestnicy spływu mogą wypatrzyć majestatyczne kormorany i piękne czaple. Jako że Brda jest jednym z najpopularniejszych szlaków wodnych, wzdłuż jej brzegów rozwinęła się infrastruktura turystyczna.  

Jezioro Charzykowskie

Znajdujące się w Zaborskim Parku Krajobrazowym Jezioro Charzykowskie zajmuje powierzchnię ponad 1300 ha. Z racji swojej wielkości stanowi ono nie lada gratkę dla amatorów wodnych atrakcji. Tutaj również mieści się nowoczesny port jachtowy z 3 pływającymi i 2 stałymi pomostami. Młodzież może skorzystać z oferty obozów szkoleniowych, a miłośnicy sportów z radością pokibicują podczas odbywających się w sezonie regat. Wczasowiczom, którym nie wystarczy sama obserwacja, polecamy wybrać się w rejs statkiem pirackim. Wyprawa korsarską fregatą to idealna okazja, by posłuchać szant oraz historii na temat jeziora. Romantyków wysyłamy natomiast na zieloną Wyspę Miłości. Z kolei ci, u których miłość zdążyła już zaowocować, poczują się dobrze na Wyspie Bachorskiej.

Chojnice, Swornegacie i Człuchów

Stęsknionych za cywilizacją odsyłamy do Chojnic – starego miasta, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z XII wieku. Do dziś na jego terenie podziwiać można wiele zabytków, w tym mury warowne, baszty (Wronia, Szewska i Kurza Stopa) i XIV wieczną Bramę Człuchowską. W tej ostatniej mieści się Muzeum Historyczno-Etnograficzne otwarte w okresie wakacyjnym codziennie oprócz poniedziałku. Stare miasto zachwyca przytulnym rynkiem, pięknymi kamieniczkami, ratuszem reprezentującym styl neogotycki oraz fontanną z motywem korowodu świętojańskiego. Na pobliskim Placu Kościelnym podziwiać można XVI wieczny kościół p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i XIV wieczny Kościół p.w. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela.

NOWY_Grafika_art_2019_Bory%20Tucholskie%203.jpg


Rodziny z dziećmi mogą skorzystać z atrakcji dostępnych w Parku Wodnym, a później wybrać się do „Eksperymentarium" – wyjątkowego miejsca, w którym poprzez zabawę dzieciaki mogą poznać tutejszą kulturę i przyrodę.

Około 25 km na północ od Chojnic znajduje się miejscowość Swornegacie, która poza urokami kajakarstwa proponuje kilka atrakcji kulturalnych. Będąc tutaj, na pewno warto odwiedzić Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego pełen dawnych sprzętów gospodarstwa domowego i eksponatów sztuki ludowej.

Kierując się na zachód od Chojnic trafimy do Człuchowa, w którym nadal żywe są opowieści sięgające czasów krzyżackich. Łowcy historii znajdą się w swoim żywiole, zwiedzając ruiny zamku z 46-metrową wieżą i pozostałościami murów. Godnym odwiedzin jest również kościół św. Jakuba wybudowany w latach 1644-47.

Tropiciele historycznych tajemnic chętnie odwiedzą Kamienne Kręgi w Leśnie – niezwykłą atrakcję znajdująca się między Chojnicami i Kościerzyną.  Jest to nic innego, jak cmentarzysko kurhanowe Gotów datowane na epokę brązu.





Źródła:
  • https://pomorskie.travel
  • http://zpppn.pl
  • http://borytucholskie.pl/
  • https://turystyka-chojnice.pl/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: