Świat bez plastiku – dlaczego powinniśmy ograniczyć jego używanie

Plastik jest wszechobecny w naszym codziennym życiu – korzystamy z niego niemal cały czas, ponieważ znaczna część przedmiotów codziennego użytku jest wykonana z tego tworzywa. Wydaje się, że tak szeroko rozpowszechniony surowiec nie może szkodzić. Jest jednak zupełnie inaczej.

Dlaczego powinniśmy rezygnować z plastiku

Od kilku miesięcy pojawia się coraz więcej kampanii społecznych i regulacji prawnych, które mają uświadomić ludzi, jak ważne jest ograniczenie plastiku – zaczynając od płatnych reklamówek jednorazowych, na akcjach społecznych kończąc. I choć wielu osobom wydaje się, że to niepotrzebne utrudnianie życia, warto uzmysłowić sobie skalę problemu.

Z korzystaniem z plastiku wiążą się dwa podstawowe zagrożenia – jest on szkodliwy dla naszego zdrowia i bardzo zanieczyszcza środowisko, co wpływa zarówno na naturę, jak i na nas. Naukowcy obliczyli, że jeśli nie zmienimy swoich nawyków, do 2050 roku w oceanach będzie pływało więcej plastiku niż ryb. Już teraz wielu badaczy dowodzi, że w ciele każdego z nas krążą cząstki plastiku – przyjmowane z wodą i pożywieniem. 

Czym zastąpić plastik

Należy pamiętać o tym, że są różne rodzaje plastiku – na plastikowych opakowaniach można znaleźć oznaczenia od 1 do 7 i warto zwrócić na nie uwagę, bo w zasadzie tylko opakowania oznaczone symbolem 2 i 5 są bezpieczne dla naszego zdrowia. Pozostałe rodzaje nie powinny mieć kontaktu z żywnością. Powinniśmy szczególnie unikać plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku i tych z plastiku najgorszej jakości. Ze względów zdrowotnych i ekologicznych powinniśmy wybierać przedmioty z bardziej przyjaznych materiałów jak np. szkło, drewno, papier lub metal. Oczywiście nie jest możliwa całkowita rezygnacja z plastiku, jednak realne jest jego ograniczenie lub zastąpienie innymi surowcami. Większość działań nie wymaga od nas większego wysiłku, a może przynieść rzeczywisty wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i na kondycję naszego otoczenia.

Z których plastików najłatwiej zrezygnować

Jednorazowe reklamówki, które od 1 stycznia 2018 roku przestały być bezpłatne, można zastąpić materiałowymi torbami – wiele z nich ma ciekawe nadruki, które podkreślą nasz styl. Pokazywanie się z taką torbą jest zdecydowanie bardziej trendy, niż chodzenie z jednorazową reklamówką. Materiałowa torba zajmuje mało miejsca, więc zawsze można ją nosić w torebce lub nawet kieszeni kurtki. Są bardziej wytrzymałe i posłużą nam znacznie dłużej niż płatne foliówki, a dodatkowo nie zanieczyszczą środowiska. Również cienkie woreczki z tworzywa sztucznego, do których pakujemy w sklepie owoce, warzywa oraz pieczywo, można zastąpić. Wystarczy zaopatrzyć się w materiałowe woreczki, uszyte z cienkiej tkaniny – nie ważą wiele więcej od foliowych woreczków, a korzystanie z nich jest bardziej ekologiczne.

Jednorazowe naczynia i sztućce to kolejny przedmiot do wymiany. Poranna kawa w ulubionej kawiarni nie musi wiązać się z wyprodukowaniem plastikowych odpadów, a kiepskiej jakości talerzyki i łamliwe widelce, których używamy podczas rodzinnego grillowania, mogą zostać zastąpione naczyniami lepszej jakości. Kiedy planujemy zakup kawy, warto przed wyjściem z domu zabrać własny kubek termiczny – niektóre kawiarnie dają zniżki klientom, którzy nie korzystają z jednorazowych naczyń. Kawa w dobrej jakości kubku termicznym nie poparzy rąk i nie będzie miała posmaku plastikowej nakładki. Jeśli planujemy imprezę w plenerze, lepiej zaserwować posiłki na naczyniach ceramicznych i podać metalowe sztućce – chyba nikomu nie sprawia przyjemności jedzenie na talerzykach, które się nagrzewają i wyginają oraz posługiwanie się nietrwałymi sztućcami. Plastik pod wpływem ciepła może wydzielać szkodliwe substancje, więc najlepiej unikać używania jednorazowych naczyń i sztućców, szczególnie przez dzieci.

grafika_artykul_plastik.jpg

Plastikowe zabawki są nietrwałe, a mogą być również szkodliwe, szczególnie dla maluchów, które często je gryzą lub liżą. W związku z tym warto poszukać alternatywy dla plastikowych klocków, samochodzików i lalek. Zabawki drewniane są o wiele lepszej jakości niż te plastikowe – nie połamią się szybko, a nawet jeśli, to łatwiej je naprawić. Dodatkowo drewno jest znacznie przyjaźniejsze dla naszego zdrowia niż plastik, co do którego pochodzenia nie możemy mieć pewności. Niektóre zabawki są dostępne w formie papierowej, np. kartonowe domki dla lalek. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziecko z pomocą dorosłych samo wykonało zabawki, poznając przy tym tajniki origami. Ukochana lalka nie musi być wykonana z plastiku – z powodzeniem może zastąpić ją materiałowa przytulanka. Oczywiście są zabawki, których nie da się wyprodukować z innego tworzywa niż plastik, jednak jeśli już decydujemy się na ich kupno, dobrze wybrać te najlepszej jakości, aby były wytrzymałe i nie szkodziły zdrowiu dzieci. Pojemniki, w których przechowywane są zabawki, również warto zamienić na papierowe lub drewniane – są bardziej estetyczne i przyjaźniejsze dla środowiska oraz dla naszego zdrowia.

Słomki to ostatnio modny temat. Od kilku miesięcy różne kampanie społeczne i biorący w nich udział celebryci nakłaniają do rezygnowania z plastikowych słomek. Okazuje się bowiem, że ten niewinnie wyglądający, kolorowy przedmiot jest jednym z najczęściej znajdowanych śmieci w oceanach. Wiele osób argumentuje, że niewielka słomka nie wpływa znaczenie na zanieczyszczenie, jednak co jeśli tylko w Polsce wyrzuca się kilkaset tysięcy słomek dzienne? Słomka to gadżet bez którego większość osób jest w stanie wypić napój. Jeśli z powodu niepełnosprawności lub innych przyczyn ktoś musi używać słomki, jest wiele alternatyw dla plastikowych – metalowe, szklane albo bambusowe słomki starczą na długo, a słomki z papieru, makaronu lub… słomy są przyjaźniejsze dla środowiska, a zaproponowanie ich gościom na pewno spotka się z zaciekawieniem.

Co dalej?

Można oczywiście podejść do sprawy bardziej radykalnie i zrezygnować z kosmetyków w plastikowych opakowaniach oraz z kupowania żywności w plastiku. Jednak warto pamiętać o tym, że każde działanie z naszej strony przynosi korzyść i pozytywny wpływ na nasze zdrowie i otaczający nas świat. Musimy się przyzwyczaić do ograniczania plastiku, ponieważ w ciągu kilku lat w krajach Unii Europejskiej mają zostać wprowadzone znaczne ograniczenia dotyczące korzystania z jednorazowych plastikowych przedmiotów, a już teraz wiele firm zobowiązuje się do wycofania plastikowych jednorazówek ze swojego asortymentu.


Źródła:
  • http://opakowania.com.pl/news/symbole-na-plastikowych-opakowaniach-znaczenie-64327.html
  • https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/plastikowe-jednorazowki-beda-zakazane-unia,27,0,2418459.html
  • https://noizz.pl/ekologia/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-smieciach-w-oceanach-tu-pijesz-bez-slomki/7qjeynz
  • https://ulicaekologiczna.pl/przyjazne-srodowisku/9-sposobow-na-ograniczenie-plastiku


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: