Światowy dzień obniżania kosztów energii – 10 stycznia

Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii zapoczątkowany w 1995 roku przez niezależną organizację Canadian Energy Efficiency Alliance obchodzony jest 10 stycznia przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Warto jednak zwrócić na niego uwagę i przy okazji wprowadzić w życie kilka pożytecznych zmian.

Koszty zużycia energii to istotny element każdego domowego budżetu. Co więcej, nasze działania w kierunku takich oszczędności mają też dobry wpływ na środowisko naturalne – produkcja energii elektrycznej przyczynia się do wzrostu emisji CO2, a zatem zmniejszenie zużycia energii to także mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Oczywiście energooszczędność jednego gospodarstwa to dla środowiska kropla w morzu. Ale edukując się wzajemnie, mamy szansę na to, by działania te dały z czasem masowy efekt. 
Oszczędzania energii warto uczyć także dzieci. Oto kilka rzeczy, które można wprowadzić do swojego życia, wpajając je i dzieciom, i sobie:

  • Wyłączaj światła w pomieszczeniach, w których nie przebywasz 
Ile razy łapiemy się na tym, że przebywamy wszyscy w jednym pomieszczeniu, a światła świecą się w korytarzu i innych pokojach? Warto zwracać na to uwagę i wyrobić nawyk wyłączania światła przy opuszczania pomieszczenia na dłużej.

  • Otwieraj lodówkę na jak najkrócej
Wielu z nas lubi stać w otwartych drzwiach lodówki i rozmyślać, na co ma ochotę. Warto walczyć z tym zwyczajem i najpierw zastanowić się, co chcielibyśmy wyjąć z lodówki, a potem dopiero ją otworzyć.

grafika_artykul_oszczedzanie_energii2.jpg


  • Wyłączaj urządzenia elektryczne, gdy z nich nie korzystasz
Gdy odchodzimy od komputera lub telewizora, warto przełączać je przynajmniej w tryb czuwania, a najlepiej w ogóle wyłączać z kontaktu. To nie prawda, że tryb czuwania jest gwarancją niezużywania prądu – zależy to od klasy urządzenia i jego roku produkcji.

  • Wietrząc pomieszczenie, wyłącz lub zmniejsz ogrzewanie
Podczas wietrzenia pomieszczenia należy pamiętać o wyłączeniu ogrzewania lub przynajmniej jego zmniejszeniu. W przeciwnym razie urządzenia grzewcze – wyczuwając obniżenie temperatury – będą pracowały na najwyższych obrotach, by utrzymać określoną temperaturę. Znacznie lepiej wyłączyć je na czas wietrzenia, a następnie po zamknięciu okien, włączyć ogrzewanie ponownie i wyrównać temperaturę w pomieszczeniu.

Oczywiście sposobów na obniżenie kosztów energii jest o wiele więcej, jak choćby wymiana urządzeń na energooszczędne czy odpowiednie ocieplenie domów, ale tych wymienione wyżej możemy nauczyć nasze dzieci „od zaraz”, dzięki czemu zaszczepimy im odpowiednie wzorce zachowań.



Źródła:
  • www.wlaczoszczedzanie.pl
  • www.milionporad.pl
  • www.jakoszczedzacpieniadze.pl 


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: