Librus

Oficjalna aplikacja Librus

CUDOWNY CHŁOPAK. BIAŁY PTAK - zobacz opinie o filmie

Artykuł sponsorowany
Ekranizacja światowego bestsellera „Cudowny chłopak” porwała 1,5-milionową widownię, dostarczając wielkich wzruszeń i okazji do przemyśleń. Po sześciu latach doczekaliśmy się kontynuacji tej niezwykłej opowieści o potrzebie akceptacji, odwadze, miłości i walce o przetrwanie. W rolach głównych wystąpiła dwójka młodziutkich aktorów Olivia Ross i Orlando Schwerdt, a obok nich wybitne aktorki: Helen Mirren i Gillian Anderson! Film trafi do polskich kin 2 lutego 2024 roku.

Zobacz opinie nauczycieli, ekspertów oraz uczniów o filmie i zamów pokaz CUDOWNY CHŁOPAK. BIAŁY PTAK.

Aby zobaczyć film na pokazach przedpremierowych skontaktuj się z najbliższym kinem i dowiedz się w jakich godzinach będą seanse w twoim kinie! Szczegółowe informacje o pokazach będą podawane bezpośrednio przez kina. Znajdź film w repertuarze swojego kina.

Już dziś skontaktuj się ze swoim kinem i sprawdź o której godzinie są pierwsze pokazy!

Minęło kilka lat od wydarzeń znanych z „Cudownego chłopaka”. Julian, usunięty ze szkoły za niekoleżeńskie traktowanie małego Auggiego, próbuje odnaleźć się w liceum. Rozgoryczony, wściekły na cały świat, nie potrafi nawiązać kontaktu z rówieśnikami. Na życzliwość reaguje niechęcią. Nie umiejąc sobie poradzić z poczuciem winy, izoluje się od szkolnej społeczności. Jego nieco ekscentryczna babcia wie jednak, że każdy zasługuje na drugą szansę. Postanawia podzielić się z Julianem poruszającą historią swojej młodości. Jej niezwykłe losy są dowodem na to, że ten kto ma w sercu odwagę, życzliwość i otwartość na drugiego człowieka, potrafi dokonać rzeczy, o które sam by siebie nie podejrzewał. Czy ta niezwykła historia miłości i walki o przetrwanie odmieni Juliana?

Materiały edukacyjne

Zachęcamy do pobierania materiałów edukacyjnych stworzonych w oparciu o film. Dostępne do pobrania materiały zostały opracowane zgodnie z obowiązującą podstawą programową. Zawarte w filmie wątki otwierają wiele możliwości do dyskusji.

 RabbitAction_graf2_LS.png  

RabbitAction_graf3_LS.png   

Zagadnienia edukacyjne w filmie. Poznaj przykładowe tematy poruszane w filmie CUDOWNY CHŁOPAK. BIAŁY PTAK:

 • Empatia, tolerancja, akceptowanie inności, w tym niepełnosprawności.

 • Prześladowanie w szkole i bullying: podobnie jak w pierwszej części, jednym z najważniejszych tematów filmu jest odrzucenie przez grupę.

 • Wartościowe konteksty dla edukacji historycznej: II wojna światowa, zagłada Żydów, okupacja nazistowska w różnych krajach Europy.

 • Wartościowe konteksty dla edukacji polonistycznej: literatura wojenna, motyw tragicznej miłości, śmierci i dorastania, kompozycja szkatułkowa, retrospekcja.

 • Antysemityzm i ksenofobia, w tym ich współczesne przejawy, takie jak niechęć do uchodźców czy internetowa agresja względem innych religii.

 • Odwaga, asertywność i umiejętność przeciwstawienia się grupie jako jedne z najważniejszych kompetencji społecznych.

 • „Nie bądź obojętny, reaguj na zło” – to główne przesłanie filmu, który wyraźnie pokazuje, w jaki sposób pozornie błahe przyzwolenie na wyśmiewanie kolegi może urosnąć do przyzwolenia na niewybaczalne zbrodnie.

 • Każdy może odpokutować za swoje winy – tak że Julian, dawny szkolny prześladowca, może zrozumieć własne błędy i za nie zadośćuczynić. Prawdziwe bohaterstwo to odwaga czynienia dobra wbrew grupie. Co to znaczy być dobrym kolegą? Jak dbać o dobre relacje w grupie rówieśniczej? Jakich zachowań nie wolno tolerować? Kto w filmie wykazał się prawdziwie koleżeńską postawą, a kto nie?

 • Czego możemy dowiedzieć się od osób starszych? Dlaczego warto interesować się przeszłością? Każdy człowiek ma jakąś fascynującą historię do opowiedzenia.
Czy zatem film „CUDOWNY CHŁOPAK. BIAŁY PTAK” przyda się na lekcji? Zdecydowanie TAK – poza tematami podjętymi w przygotowanych scenariuszach, dotyka innych, ważnych problemów. Polecamy go rodzicom i nauczycielom, szczególnie historykom, polonistom i wychowawcom, którzy chcieliby poruszyć któreś z wymienionych wyżej zagadnień edukacyjnych lub po prostu pójść ze swoim dzieckiem lub z klasą na wciągający, poruszający, doskonale zrealizowany film dla młodzieży. Nie mamy wątpliwości, że „CUDOWNY CHŁOPAK. BIAŁY PTAK” takim właśnie filmem jest.

CO ZNAJDZIESZ W SCENARIUSZACH LEKCJI?

 • Scenariusz lekcji języka polskiego dla klas 7-8, który przygląda się literackim i filmowym postaciom podobnym do Juliana – czyli na pierwszy rzut oka niepozornym, a wewnętrznie niezwykle silnym.

 • Scenariusz lekcji wychowawczej dla różnych grup wiekowych dotyczący osób z niepełnosprawnością oraz tego, w jaki sposób można odpowiednio, z szacunkiem im pomagać.

 • Scenariusz lekcji wychowawczej dla uczniów klas 5-8, dotyczący bullyingu i uczulający na to, jaki wpływ nasze słowa oraz czyny wywierają na innych.
Film polecamy przede wszystkim rodzicom i nauczycielom mającym szansę odkryć w nim bogactwo edukacyjnych wątków, wartych dyskusji po projekcji.  Mamy nadzieję, że film „CUDOWNY CHŁOPAK. BIAŁY PTAK” przyniesie wiele okazji do pasjonujących rozmów po seansie.   


Już dziś zapraszamy na pokazy w kinach!

r_RabbitAction_graf1.jpg

POBIERZ MATERIAŁY EDUKACYJNE TUTAJ

Jesteś rodzicem i chcesz  zorganizować wyjście do kina klasie swojego dziecka ?

„CUDOWNY CHŁOPAK. BIAŁY PTAK”

Zamów również darmową prelekcje przed filmem.

Już dziś skontaktuj się ze swoim kinem i zamów pokaz grupowy dla klasy swojego dziecka o dowolnej godzinie.

FILM DOSTĘPNY Z NAPISAMI LUB Z DUBBINGIEM

Zachęcamy również do odwiedzin na stronach serwisu KinoKlasa.pl, ogólnopolskiego projektu edukacyjnego, stworzonego dla nauczycieli wszystkich etapów nauczania.


Zapraszamy do kontaktu – pomożemy dokonać rezerwacji:

karolina.skriabin@monolith.pl  tel. +48 662 287 445Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: