Librus

Oficjalna aplikacja Librus

„Dzień czekolady” to najmądrzejszy film, jaki możesz pokazać dziecku. Przeczytaj opinie

Artykuł sponsorowany
To najmądrzejszy film, jaki można pokazać swojemu dziecku w tym roku – tak psycholog Maria Rotkiel mówi o filmie „Dzień czekolady”, który na ekrany polskich kin wejdzie 31 maja. Podróż do świata dziecka jest w tym filmie nie tylko fascynującą przygodą, jest przede wszystkim szansą na ważne refleksje. „Dzień czekolady” to film, który powinien znaleźć się na liście „prezentowej” wszystkich świadomych rodziców.

Dzień czekolady" uświadamia nam, że wyobraźnia jestterapeutycznym pomostemmiędzy światem dzieci a światem dorosłych. To ona pomaga wyzłościć złość i wypłakać smutek, odnaleźć poczucie bezpieczeństwa i radość po stracie. Dzięki wyobraźni można przepracować najtrudniejsze emocje i doświadczenia. W „Dniu czekolady” wspierają w tym małych bohaterów spotkani w krainie fantazji Pożeracz Poniedziałków i Skoczek Czasu – zauważa psycholog Maria Rotkiel.

Historia Moniki i Dawida, którzy odnajdują w domu przejście do magicznej krainy, zafascynowała Magdalenę Cielecką, Dawida Ogrodnika, Tomasza Kota, Katarzynę Kwiatkowską, Marka Bukowskiego i Katarzynę Zawadzką, którzy zdecydowali się wystąpić w filmie. Partnerują im debiutujący na dużym ekranie młodzi aktorzy: Julia Odzimek i Leo Stubbs.


Dzień czekolady" to kino wartości – tak o filmie mówi Magdalena Cielecka, która wcieliła się w jedną z głównych ról – dla siebie bardzo nietypową – i zagrała mężczyznę. Nagrodzony w Cannes scenariusz do tego obrazu tak bardzo ją zaciekawił, że zdecydowała się na udział w tym projekcie. Film w sposób subtelny mówi o sprawach ważnych, a także oswaja ze stratą i pokazuje, jak radzić sobie z życiowymi problemami. Dzień czekolady traktuje o zaniedbanej sferze relacji pomiędzy dorosłymi a dziećmi. Dotyka tematów, do których dorośli nie dopuszczają dzieci, a przecież one także je przeżywają – dodaje aktorka.

Na film zaprasza też odtwórczyni jednej z głównych ról Julia Odzimek: „Dzień czekolady", to czas spędzony w rodzinnym gronie. To chwila, kiedy możemy swobodnie ze sobą poprzebywać. To dzień spokoju i odprężenia. Dzień Dziecka powinien wyglądać jak dzień czekolady. Może to być wspólne wyjście do kina, wizyta w kawiarni, gra w grę planszową i wspólna rozmowa. To taki dzień, w którym rodzice i dzieci robią coś, co ich do siebie zbliża.

Film „Dzień czekolady” zdążyli już pokochać nauczyciele, którzy uhonorowali go Nagrodą Nauczycieli podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! To jednak nie jedyne wyróżnienie, które otrzymał „Dzień czekolady”. Podczas 22. Międzynarodowego Festiwalu Kina Dziecięcego w Montrealu film zdobył nagrodę „Inis” za innowację oraz oryginalność.

„Dzień czekolady” to adaptacja nagradzanej i wpisanej na Złotą Listę Fundacji „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom” książki Anny Onichmowskiej pod tym samym tytułem. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik zdecydował się objąć honorowym patronatem przedpremierę i premierę filmu. „Dzień czekolady” uświadamia nam, że to od dzieci możemy nauczyć się tego, jak żyć, wystarczy pozwolić im być sobą, wtedy przypomni my sobie własne dzieciństwo i odzyskamy dar wyobraźni i siłę miłości. Podróż do świata dziecka jest w tym filmie nie tylko fascynującą przygodą, jest przede wszystkim szansą na ważne refleksje i podpowiedzią otwierającą nasze serca na miłość, a umysły na prawdę. Tak jak w filmie, tak samo na co dzień dzieci mogą pomóc nam w odzyskaniu radości życia, wystarczy pozwolić im być sobą i przyjąć zaproszenie do ich świata.

Warto spędzać czas ze swoimi dziećmi. Zrobić coś, co będą wspominać przez długie lata. Może to być wspólne pieczenie ciast, zabawy na placu zabaw, a może być to wyjście do kina na film, który oprócz tego, że jest świetną rozrywką, niesie za sobą mądre przesłanie. Jakie to przesłanie?

Dzień czekolady" uczula rodziców, żeby nie bagatelizować niektórych zachowań, żeby rozmawiać z dziećmi i być przy nich. Czas spędzony z dzieckiem jest bezcenny. Dzięki niemu rozwijamy się i tworzymy relacje, które procentują później przyjaźnią – odpowiada Katarzyna Kwiatkowska, grająca w filmie psychologa dziecięcego.

art_mowiserwis_grafika2_27052019.jpg

„Dzień czekolady” – opis filmu

„Dzień czekolady” to zachwycająca ekranizacja pełnej magii książki, która opowiada o przygodach Moniki i Dawida. Dwójkę niezwykłych bohaterów połączy nie tylko przyjaźń, ale też wspólny sekret. Odkryją świat, w którym żyją zjadacze poniedziałków, wtorków i kolejnych dni tygodnia. Czy uda im się spełnić marzenie i cofnąć czas? Poznaj z nimi tajemnicę starego zegara i obudź szalonego Skoczka Czasu, który za pomoc zażąda zapłaty w czekoladzie. Może dowiesz się również, kim tak naprawdę jest tajemnicza kotka, którą przygarnął Dawid i dlaczego Monika chodzi w hawajskiej spódniczce hula. 

„Dzień czekolady” to opowieść o tęsknocie, miłości i wyobraźni tak potężnej, że niemożliwe staje się możliwe, zmieniając życie wszystkich bohaterów na zawsze. Film powstał na podstawie nagradzanej książki Anny Onichimowskiej pod tym samym tytułem.
  • Film zdobył Nagrodę Nauczycieli podczas 36. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!
  • Zachwycił jurorów 22. Międzynarodowego Festiwalu Kina Dziecięcego w Montrealu w Kanadzie
  • Scenariusz „Dnia czekolady” został uhonorowany Nagrodą im. K. Kieślowskiego na Festiwalu Filmowym w Cannes 2010
  • Film startował w konkursie „Inne Spojrzenie” na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 
  • Międzynarodowa premiera filmu odbyła się na 22. PÖFF Tallinn Film Festival w Estonii


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: