Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Jak sprawnie wysyłać e-Usprawiedliwienia

Rodzicu, chcesz usprawiedliwić nieobecność swojego dziecka na poszczególnych zajęciach albo za wybrany okres? A może potrzebujesz przekazać wychowawcy informację o planowanej, dłuższej absencji córki lub syna w szkole? Możesz to zrobić w szybki i wygodny sposób, korzystając na telefonie lub tablecie z modułu aplikacji mobilnej Librus – e-Usprawiedliwienia*. Jeśli akurat korzystasz z komputera, wystarczy krótka chwila, aby dopełnić rodzicielskich formalności po zalogowaniu się na konto LIBRUS Synergia.

Możliwości modułu e-Usprawiedliwienia

e-Usprawiedliwienia to moduł, który przyda Ci się bez względu na tryb nauki – sprawdzi się w nauczaniu stacjonarnym, hybrydowym, jak i zdalnym. Dzięki niemu w wolnej chwili możesz:
 • usprawiedliwić nieobecność dziecka na zajęciach, które już się odbyły,
 • wyjaśnić opuszczenie wybranych zajęć, jak również całego dnia lub wybranego okresu,
 • poinformować nauczycieli/wychowawcę o przyszłej planowanej absencji,
 • przeglądać wysłane usprawiedliwienia,
 • sprawdzać status wysłanych usprawiedliwień.
Dostępność modułu uzależniona jest dodatkowo od wariantu rozwiązania LIBRUS Synergia posiadanego przez szkołę oraz wykorzystywania modułu e-Usprawiedliwienia w jej codziennej pracy. Jeśli szkoła nie korzysta z modułu e-Usprawiedliwienia w systemie Synergia, moduł ten nie będzie dostępny, dopóki placówka go nie włączy.

e-Usprawiedliwienia w aplikacji mobilnej

e-Usprawiedliwienia dostępne są w wariancie Mobilne Dodatki PLUS aplikacji Librus.

Odszukaj w menu aplikacji mobilnej pozycję o nazwie “e-Usprawiedliwienia”. Znajduje się ona pomiędzy “Nieobecności”, a “Zadania domowe”. Pamiętaj, że funkcja dostępna jest jedynie na koncie rodzica.

a_eusprawiedliwienia_LR_graf_1-1.jpg

Zawartość modułu e-Usprawiedliwienia

 • usprawiedliwienia wysłane,
 • usprawiedliwienia rozpatrzone,
 • przycisk, dzięki któremu stworzysz nowe e-usprawiedliwienie – znajdziesz go w prawym dolnym rogu, ma postać niebieskiego znaku “plus”.

a_eusprawiedliwienia_LR_graf_2.jpg

Pamiętaj, że poszczególne pozycje wyświetlą się tylko wtedy, gdy zawierają dokumenty danego rodzaju. Jeśli jeszcze nie przekazywałeś(-aś) e-usprawiedliwień, widok będzie pusty. Dodatkowo zwróć uwagę, że w e-Usprawiedliwieniach pojawiają się zarówno zgłoszenia “usprawiedliwione”, jak i “odrzucone”.

Jak stworzyć nowe e-usprawiedliwienie

1. Za wybrane dni
 • Kliknij w niebieski znak “plus” w prawym dolnym rogu.
 • Zaznacz pole “Wybrane dni”.
 • Wybierz prawidłowy zakres dat.
 • Wpisz treść usprawiedliwienia.
 • Wyślij wiadomość (górny prawy róg).

a_eusprawiedliwienia_LR_graf_3.jpg

2. Za kilka lekcji w wybranym dniu
 • Kliknij w niebieski znak “plus” w prawym dolnym rogu.
 • Zaznacz pole “Kilka godzin w wybranym dniu”.
 • Wybierz odpowiednie nazwy lekcji.
 • Wpisz treść usprawiedliwienia.
 • Wyślij wiadomość (górny prawy róg).

a_eusprawiedliwienia_LR_graf_4.jpg

Informacja o zaakceptowanym lub odrzuconym usprawiedliwieniu

Po zaakceptowaniu lub odrzuceniu e-usprawiedliwienia otrzymasz wiadomość z aktualnym statusem zgłoszenia, jak również powiadomienie (w konfiguracji dostępne pod nazwą “Nieobecność dziecka i e-Usprawiedliwienia”). Dodatkowo informację związaną ze zmianą statusu znajdziesz na swojej Osi czasu.

a_eusprawiedliwienia_LR_graf_6.jpg

Tworzenie e-usprawiedliwienia w widoku Nieobecności

Z widoku “Nieobecności” możesz wysłać e-usprawiedliwienie na 3 sposoby:
 • ze zbiorczego widoku dni -> usprawiedliwisz wybrany dzień (kliknij w piórko),
 • z widoku danego dnia -> usprawiedliwisz wybraną lekcję (kliknij w piórko),
 • z widoku szczegółów lekcji -> usprawiedliwisz wybraną lekcję (wybierz “Napisz e-Usprawiedliwienie”).

a_eusprawiedliwienia_LR_graf_7.jpg

Zapamiętaj znaczenie poszczególnych oznaczeń:
NB → nieobecność nieusprawiedliwiona SP → spóźnienie ZW → zwolnienie U → nieobecność usprawiedliwiona

Jak zacząć korzystać z wariantu Mobilne dodatki lub Mobilne dodatki PLUS?

Nic prostszego – Mobilne dodatki i Mobilne dodatki PLUS możesz aktywować:
 • w Sklepie Librus na portalu Librus Rodzina,
 • bezpośrednio w Twojej aplikacji – po rozwinięciu menu wybierz niebieską kłódkę przy nieaktywnej funkcji lub w sekcji Aplikacja “Kup Mobilne dodatki”/"Kup Mobilne dodatki PLUS" (zakup w sklepie z aplikacjami Google Play, App Store, Huawei AppGallery),
 • realizując voucher na Mobilne dodatki lub Mobilne dodatki PLUS w Ustawieniach aplikacji (więcej na temat zakupu vouchera tutaj).

Gdzie znajdziesz e-Usprawiedliwienia w LIBRUS Synergia?

E-usprawiedliwienie możesz również wysłać z systemu LIBRUS Synergia. Wystarczy, że wejdziesz na stronę Librus Rodzina i przejdziesz do panelu logowania się.

a_eusprawiedliwienia_LR_graf_10.png

Po zalogowaniu się, na czarnym górnym pasku menu, wybierz pozycję “e-Usprawiedliwienia”.

a_eusprawiedliwienia_LR_graf_8.jpg

Po przejściu do e-Usprawiedliwień zobaczysz podsumowanie wszystkich wysłanych do tej pory usprawiedliwień z możliwością filtrowania ich po statusie, jak również zakresie dat. Jest to również miejsce, z którego poprzez kliknięcie zielonego przycisku “Wyślij usprawiedliwienie” przejdziesz do tworzenia nowego dokumentu.

a_eusprawiedliwienia_LR_graf_9.jpg

W tym kroku, podobnie jak w aplikacji mobilnej, wybierz dni lub godziny do usprawiedliwienia oraz wpisz krótkie uzasadnienie nieobecności. Na koniec kliknij “Wyślij usprawiedliwienie”. I gotowe!
*Moduł dostępny jest w wariancie Mobilne dodatki i Mobilne dodatki PLUS aplikacji Librus. Jego dostępność uzależniona jest także od wariantu rozwiązania LIBRUS Synergia posiadanego przez szkołę oraz wykorzystywania modułu e-Usprawiedliwienia w codziennej pracy. Więcej informacji na konto.librus.pl/mobilnedodatki

Aplikacja Librus oferowana jest w 3 wariantach: podstawowym, Mobilne dodatki oraz Mobilne dodatki PLUS. W ramach bezpłatnej wersji podstawowej dostępne są m.in. Oceny, Nieobecności, Oś czasu, Plan lekcji i Terminarz oraz Multikonto. Mobilne dodatki zapewniają dostęp m.in. do e-Usprawiedliwień, Wiadomości, Natychmiastowych powiadomień, a Mobilne dodatki PLUS rozszerzone są o dodatkowe moduły, takie jak Tygodniowy widok Planu lekcji czy panel Moje cele. Szczegółowa lista funkcji znajduje się na stronie Mobilnych dodatków do aplikacji. Działanie poszczególnych funkcji aplikacji Librus (niezależnie od wariantu) może być uzależnione od ich wykorzystania przez szkołę.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: