Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Kreatywne gry rodzinne – pobierz zestaw kart pobudzających wyobraźnię

Szukasz nowych pomysłów na kreatywne spędzenie czasu z dziećmi? Zastanawiasz się, jakie gry zabrać na wspólne wakacje? Mamy dla Ciebie podpowiedź.

Poza dobrą zabawą i niezapomnianymi wspomnieniami wspólnych wakacji możesz dziecku podarować coś jeszcze – pobudzenie twórczego myślenia.

Kreatywność jest umiejętnością postrzegania tych samych rzeczy w inny sposób, myślenia o zjawiskach inaczej. Kreatywne dzieci potrafią łączyć fakty i zjawiska niedostrzegalne dla innych. Poszukują nowych rozwiązań i zastosowań.

Kreatywność jest największym darem ludzkiej inteligencji. Ken Robinson

Proponujemy zestaw kart, który może Ci posłużyć do wspierania i rozwijania kreatywności u dziecka, dodatkowo wypełni wspólny wakacyjny czas świetną zabawą.

Grafika_artykul_2019_kreatywne_gry.jpg

Grafika_artykul_2019__pobierz.jpg

Przykładowe warianty zabawy z kartami

Wariant 1

Rozdaj uczestnikom gry po 2 – 3 karty. Pozostałe karty odłóż. Waszym zadaniem będzie ułożenie historyjki z wykorzystaniem ilustracji zawartych na kartach. Pierwsza osoba zaczyna historię i kładzie swoją kartę. Zadaniem kolejnej osoby jest kontynuacja z wykorzystaniem słowa/słów z ilustracji na jednej ze swoich kart. Jeśli któryś z uczestników ma na karcie tylko jedną ilustrację, może w miejsce pustego pola dobrać dowolne słowo. Po wyłożeniu kart możecie sięgać po kolejne karty, które nie zostały rozdane. Sami decydujecie, kiedy skończyć zabawę. Alternatywny sposób przeprowadzenia tej gry to zabawa na czas. Jedna z osób zaczyna opowiadać historię. Uczestnik, który pierwszy ma pomysł na kontynuację historii, kładzie na stół kartę z ilustracjami, które wykorzysta w swojej części opowieści. Wygrywa ten, kto najszybciej pozbędzie się swoich kart. Ten wariant gry wymaga rozdania wszystkich kart między uczestnikami.

Wariant 2

Każdy uczestnik otrzymuje po kilka kart. Zaczyna dowolny uczestnik – wybiera jedną z ilustracji na karcie, nie pokazuje tej karty pozostałym uczestnikom i opowiada o tym, co przedstawia ilustracja. Zadaniem pozostałych uczestników jest odgadnięcie, co znajduje się na karcie. Tę grę można zmodyfikować i podzielić na 3 etapy. W pierwszym etapie uczestnik opowiada o tym co jest na karcie, w drugim tylko pokazuje, a w trzecim może powiedzieć tylko jedno słowo. We wszystkich etapach biorą udział te same karty (te same ilustracje). Po każdym etapie wracają do puli, rozdaje się je ponownie uczestnikom i zabawa trwa do momentu odgadnięcia wszystkich ilustracji.

Wariant 3

Należy wyłożyć tylko jedną kartę na środek – zadaniem uczestników jest znalezienie przymiotnika określającego ilustrację lub ilustracje na karcie. Gra toczy się zgodnie ze wskazówkami zegara. Uczestnik, który nie będzie miał pomysłu na przymiotnik, odpada z gry, a runda toczy się dalej aż do momentu, w którym zostanie jeden uczestnik-zwycięzca. Alternatywny sposób na tę grę to poszukiwanie innych części mowy: czasowników, rzeczowników. Ten wariant rozwinie umiejętność poszukiwania synonimów.

Wariant 4

Na środku znajduje się jedna karta. Zadaniem uczestników jest dołożenie na górze swojej karty i wymyślenie słowa, które łączy wszystkie 4 (lub 3) ilustracje. I tak kolejno wszyscy uczestnicy zgodnie z ruchem wskazówek zegara dokładają swoje karty. Sposobów zabawy jest wiele. Jeśli znacie języki obce, możecie wykorzystać wszystkie powyższe warianty gry i bawić się w wybranym języku. Zachęcamy również do poszukiwania kolejnych pomysłów na wykorzystanie przygotowanych kart. Pamiętajcie – nic Was nie ogranicza ;)


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: