Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Jak kupować i przechowywać warzywa?

Artykuł sponsorowany
Dobrze kupić a potem prawidłowo przechowywać warzywa - to jedna z podstawowych metod zachowania ich walorów odżywczych, smakowych oraz bezpieczeństwa. W tym celu powinniśmy zachować określone zasady podczas zakupów oraz na etapie przechowywania w domu.

Świeżo zebrane z pola warzywa to marzenie do spełnienia dla niewielu. Zatem, jak i gdzie kupić dobrze warzywa? A podczas zakupów warto zwrócić uwagę na kilka wskazówek, jak dobrze wybrać, a następnie jak zadbać o ich prawidłowe przechowywanie.  

Zakupy

Hipermarkety i markety, warzywniak czy bazarek? W każdym z tych miejsc możemy kupić warzywa.

Praktyczne wskazówki 
Podczas zakupów warzyw warto kierować się kilkoma zasadami:
  • Kraj / miejsce pochodzenia warzyw. W sezonie warto wybierać te uprawiane w Polsce wspierając w ten sposób lokalnych producentów. Zdecydowanie krótszy okres transportu i przechowywania warzyw zapewni im lepsze walory odżywcze i smakowe.
  • Nie zawsze wygląd musi być idealny. W naturalnych uprawach różnorodne odcienie koloru, nieregularny kształt, występowanie pewnych niedoskonałości jest normalne. Stąd podczas zakupu nie skupiajmy uwagi tylko na tym, by skórka była błyszcząca a kształt idealny.
  • Odpowiednia jakość. Wygląd może być nieidealny, ale warto zwrócić uwagę na stan i jakość warzyw. Wizytówką warzyw jest skórka, na której nie powinno być pęknięć, zmarszczeń i oznak pleśni.
  • Jędrność warzyw. Podczas zakupu warto poprzez dotyk ocenić ich jędrność. Niekoniecznie powinniśmy kupować zbyt dojrzałe, ale również zbyt twarde, jeśli nie jest to charakterystyczne dla danego warzywa  

a_Zielona_Kraina_LS_LR_graf1.jpg

Przechowywanie w domu

  Część warzyw wymaga przechowywania w warunkach chłodniczych lub wymagają warunków wilgotnych i zaciemnionych, inne spokojnie można magazynować w temperaturze pokojowej.

Miejscem warzyw w lodówce jest dolna szuflada, czyli miejsce z najwyższą w lodówce temperaturą oraz odpowiednią wilgotnością. Szufladę warto wyłożyć papierowym ręcznikiem, który chłonie wilgoć, co pozwala dłużej zachować ich świeżość. Warzywa powinny znajdować się w oddzielnych pojemnikach, ale nie w workach foliowych. Niektóre warzywa podczas przechowywania w niższej temperaturze tracą walory smakowe: należy do nich pomidor, ogórek oraz cukinia. W warunkach chłodniczych nie powinny również być przechowywane warzywa takie jak ziemniaki, buraki, cebula czy czosnek. Te najlepiej przechowują się w zaciemnionych miejscach i temperaturze niższej niż pokojowa. Warzyw uszkodzonych lub zepsutych nie należy przechowywać z innymi. Warzywa paczkowane i przeznaczone do przechowywania w warunkach chłodniczych a zwłaszcza grupa warzyw delikatnych gotowych do spożycia (oznaczone „już umyte”) jak mieszanki sałat, rukola, roszponka czy kiełki powinny być spożyte w terminie wyznaczonym przez producenta.

Na bezpłatnych warsztatach edukacyjno-kulinarnych Zielona Kraina uczymy dzieci jak kupować i wybierać warzywa. Pokazujemy, że nawet te odstające wyglądem od ideału mają ukryty w sobie aromatyczny smak i korzystne właściwości zdrowotne. Warto pobudzać ciekawość dzieci dając im do próbowania raz na jakiś czas nowy owoc lub warzywo. Czasem po prostu nieznajomość produktu powoduje barierę w jedzeniu. Opowiadajmy im o smakach, dajmy dotykać i obierać a na pewno przełamią się i spróbują. Jeśli nie za pierwszym to za kolejnym razem.

Warzywa i owoce w diecie dzieci – inwestycja w zdrowe pokolenia

Zielona Kraina to największa w Polsce akcja edukacyjna skierowana do szkół, która ma na celu promocję zdrowej diety, właściwych przyzwyczajeń żywieniowych oraz popularyzację świeżych warzyw w codziennej diecie dzieci. Program powstał z inicjatywy firmy Green Factory oraz Jeronimo Martins Polska, które zdecydowały się aktywnie odpowiedzieć na potrzebę społeczną w zakresie edukacji żywieniowej.

a_Zielona_Kraina_LS_LR_graf2.jpg

O unikalności Zielonej Krainy świadczy zarówno skala, jak i koncept oparty na 90 minutowych zajęciach teoretyczno-praktycznych prowadzonych przez dietetyków. Warsztaty umożliwiają uczniom klas czwartych i piątych nie tylko zdobycie wiedzy na temat zbilansowanej diety, ale jednocześnie pomagają w sposób praktyczny wprowadzić warzywa i owoce do ich codziennego jadłospisu. Dzięki interaktywnej formie zajęć dzieci mogą sprawdzić swoją wiedzę w praktyce i przygotować nie tylko pyszne sałatki i warzywne koktajle, ale również… zdrowe słodycze, a wszystko to w atmosferze zabawy. Taka forma edukacji pozwala w przyjazny sposób promować wśród dzieci zasady piramidy żywieniowej oraz aktywność fizyczną.

Program Zielona kraina oferuje również przygotowane na potrzeby zajęć skrypty dydaktyczne, do indywidualnego prowadzenia zajęć. Nauczyciele mogą pobrać, zaopiniowane przez metodyka, materiały bezpośrednio ze strony www.zielona-kraina.com/. Scenariusze lekcji Zielona kraina powstają w oparciu o założenia programowe szkoły podstawowej oraz aktualne trendy żywieniowe i zalecenia ekspertów.

W ramach projektu „Zielona Kraina. Edukacja ze Smakiem” w roku szkolnym 2019/2020 zostanie przeprowadzonych 400 warsztatów w klasach IV i V w miastach: Częstochowa, Włocławek, Zielona Góra, Opole, Elbląg, Radom, Poznań.





Opracowanie
Mgr Diana Wolańska-Buzalska, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej Instytut Żywności i Żywienia


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: