Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Kolory wokół nas - co o nich wiesz?

Kolory stanowią nieodłączny element naszego życia. Otaczają nas bez przerwy, mamy swoje ulubione i takie, za którymi nie przepadamy. Jednak czy odpowiedni kolor ścian może sprawić, że będziemy się lepiej czuli w danym pomieszczeniu, a celnie dobrana barwa bluzki ułatwi negocjacje?

Psychologia koloru

Barwy oddziałują na nas – jest to związane z ich symboliką kulturową (np. w Polsce czarny kojarzy się z żałobą, a żółty jest uznawany za wesoły kolor), występowaniem w przyrodzie (zielony jest kolorem wiosny, a niebieski nieba), ale również z bardziej zagłębionymi w nas skojarzeniami, np. kolor czerwony, który jest kolorem krwi, stanowi barwę ostrzegawczą. Dzięki odpowiedniej wiedzy na temat wpływu kolorów na nasz nastrój i postrzeganie różnych rzeczy, możemy lepiej dobrać kolor przedmiotów w naszym otoczeniu. Siłą barw kierują się również firmy podczas wybierania kolorów swoich log. 

Jak Cię widzą, tak Cię piszą

Co mówi o nas kolor naszego stroju?

Żółty – radosny i słoneczny kolor, który jednak nie należy do zestawu klasycznych barw w naszej szafie. Wybierane ubrań w tym kolorze może świadczyć o chęci nawiązania nowych znajomości i potrzebie kontaktu z innymi ludźmi.

Zielony – kolor, który ma mnóstwo odcieni – od limonkowego po malachitowy. Barwy mieszczące się po środku tej skali przywodzą na myśl wiosnę i świeżość. Ubranie w kolorze zielonym działa kojąco na innych, dlatego często jest on wybierany jako kolor uniformów pracowników służby zdrowia.

Niebieski – kolor nieba, przywodzi na myśl lekkość i harmonię. Niebieskie elementy stroju wybierają często osoby twórcze i oryginalne, które czują potrzebę dostrzeżenia ich kreatywności przez innych. Odcienie niebieskiego należą do gamy kolorów chłodnych, dlatego ubrania w tym kolorze dobrze nosi się w lecie. 

Czerwony – kojarzy się z energią, aktywnością, ale też z niebezpieczeństwem. Ubrania w kolorze czerwonym świadczą o potrzebie działania, dlatego często noszą je osoby, które pragną zmian w swoim życiu. Czerwone elementy przyciągają uwagę, dlatego na ważną rozmowę, podczas której chcemy zostać zapamiętani (np. kwalifikacyjną), dobrze założyć krawat, bluzkę, biżuterię lub inny element w tym kolorze.

Czarny – czarne stroje często kojarzone są z żałobą i izolacją oraz niedostępnością. Jednak jednocześnie są uznawane za klasyczne i eleganckie. Można je założyć niemal w każdej sytuacji – zarówno na eleganckie przyjęcie, jak i na kawę z przyjaciółmi. Czarne ubrania pasują do każdego, kto je nosi, a ożywiając je kolorowymi dodatkami, można skomponować naprawdę ciekawy zestaw.

Biały – w wielu azjatyckich krajach jest to kolor żałoby i smutku, w Europie i Ameryce kojarzony głównie z kolorem sukni panny młodej. Białe ubrania są popularne szczególnie latem, ponieważ nie przyciągają tak bardzo promieni słonecznych jak ciemne stroje. Natomiast biel zestawiona z czernią lub granatem tworzy klasyczny oficjalny strój, idealny na ważną rozmowę lub uroczystość.

Kolor, który nas otacza

Kolory ścian w naszych domach zmieniają się wraz z kolejnymi trendami wnętrzarskimi. Obecnie królują szarości, choć często można się spotkać również z bardzo odważnymi kolorami jak soczysta zieleń lub pomarańczowy. Jednak jaki kolor ścian powinniśmy wybrać, aby czuć się dobrze w pomieszczeniach, w których przebywamy?

Kolor niebieski pomaga w ukojeniu nerwów i uspokaja, ułatwia nabrania dystansu. Dlatego jeśli mamy nerwową pracę, pomalujmy ściany naszego biura na jeden z licznych odcieni niebieskiego.

Jeśli zwykle brakuje nam energii i ciężko nam pobudzić się do działania, wybierzmy kolor czerwony! Przebywanie w pomieszczeniu, którego ściany zostały pomalowane na czerwono, pobudzi naszą inwencję twórczą i chęć przejmowania inicjatywy.

Kolor żółty pomaga zachować dobry humor i optymistyczne podejście do życia. Dzięki niemu łatwiej będzie się nam skupić i działać zgodnie z zamierzonym planem. Bardzo jasne odcienie żółtego koloru, zbliżone do beżu, są popularnym kolorem ścian, ponieważ łatwo dopasować je do niemal każdego wnętrza i nie są krzykliwe.

Odcienie szarości i wszystkie „zgaszone” kolory są najbezpieczniejszymi barwami ścian, ponieważ harmonizują się z każdym otoczeniem i jego wyposażeniem. Dlatego też najczęściej wybiera się je w oficjalnych miejscach lub ogólnodostępnych pomieszczeniach w domu.

Kolory pastelowe przywodzą na myśl dziecięce pokoje i nie bez powodu – są to lekkie, radosne barwy. Pokój pomalowany jasnymi, stonowanymi farbami sprawi, że wnętrze stanie się przytulne. Warto również pomyśleć o pomalowaniu jednej ściany pokoju dziecka w pasy (np. podobne odcienie koloru pastelowego i bardziej zdecydowanego) lub namalowaniu jakiegoś motywu, który jest związany z zainteresowaniami pociechy.

a_kolory20_LR_graf.jpg

Kolor roku

Nie można zapomnieć o tym, że każdego roku amerykańska firma Pantone ogłasza kolor roku. Ta tradycja trwa nieprzerwanie już od dwudziestu lat, a wybrany kolor, poza tym, że staje się hitem na wybiegach i wśród architektów wnętrz, ma za zadanie nieść głębsze przesłanie, być symbolem. W tym roku ten zaszczytny tytuł przypadł barwie classic blue. Barwa przypomina nieco niebo na krótko po zapadnięciu zmroku albo wodę w oceanie tuż przed deszczem. Kolor ten symbolizuje spokój, pewność siebie i pragnienie stabilizacji oraz trwałych życiowych fundamentów w niepewnych czasach zdominowanych przez technologię.

Kolory są nieodłączną częścią naszego życia. I chociaż zwykle nie uświadamiamy sobie ich wagi, wiele z nich ma znaczenie symboliczne (np. biały i czerwony dla Polaków) i przez to stają się dla nas ważne. Kolorem możemy sobie również pomóc (np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej), dlatego warto dowiedzieć się czegoś o ich mocy!






Źródła:
  • https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/metody-alternatywne/znaczenie-kolorow-czyli-co-oznaczaja-poszczegolne-barwy-aa-kCDj-q2to-9aHS.html
  • http://www.barwykolory.pl/kolory-psychologia.html
  • https://www.projektowaniegraficzne.pl/znaczenie-kolorow-w-reklamie-teoria-barw-psychologi-kolorow/
  • https://www.pantone.com/color-intelligence/color-of-the-year/color-of-the-year-2020


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: