Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Jak pokazać dziecku, że technologie to więcej niż gry i filmiki?

Artykuł sponsorowany
Przeniesienie nauczania z klas do internetu pokazało, jak istotne są cyfrowe kompetencje zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Rozwijać je warto nie tylko w związku z prowadzeniem edukacji online, ale z myślą o zachowaniu zdrowych nawyków cyfrowych na co dzień i z myślą o przyszłości naszych dzieci. Fundacja Orange zaprasza szkoły do udziału w cyklu bezpłatnych zajęć z programowania i bezpieczeństwa w internecie. Zgłoszenia do 15 maja. Polecamy!

„Mamo, tato, mogę jeszcze chwilę pograć?”

Czy jest rodzic, który nie słyszał tego pytania? I rodzic, który nie prosił, żeby dziecko „odłożyło wreszcie ten smartfon”? Gry, filmiki, media społecznościowe – to codzienność młodych internautów. W chwili, kiedy tak wiele aktywności, z edukacją włącznie, przeniosło się do sieci, ludzie zobaczyli ogrom możliwości i ułatwień, jakie dają technologie. Jednocześnie, w wielu rodzinach zasady ekranowe zostały zachwiane, a większość uczniów i nauczycieli przechodzi przyspieszony kurs rozwoju cyfrowych kompetencji. Te nabrały teraz większego znaczenia – kto sprawnie używa różnych aplikacji  i  potrafi unikać zagrożeń w internecie, ten ma łatwiej.

Jak zatem nie odcinać dzieci od ważnych w ich życiu cyfrowych narzędzi, a jednocześnie zadbać o to, żeby używały ich z umiarem i rozsądkiem? Ze świadomością, że to nie tylko źródła śmiesznych filmików i gier, ale dostęp do wiedzy z całego świata i rozwój umiejętności, które będą niezbędne w przyszłości? Taka edukacja to zadanie nas, dorosłych. I rodziców, i szkół.

I właśnie do szkół swoje wsparcie kieruje Fundacja Orange, która ma gotowy, sprawdzony pomysł na cyfrowe kształcenie. Tym cenniejsze, że połączone z dobrą zabawą i nastawione na rozwój kreatywności i współpracy w grupie. Do 15 maja szkoły mogą zgłaszać się do udziału, aby od września rozpocząć cykl zajęć o zdrowych nawykach cyfrowych, podstawach programowania i robotyki. Nauczyciele mogą realizować je w ramach lekcji, bo propozycje te wpisują się w podstawę programową. Fundacja przygotowuje ich do tej roli, pomaga im zdobywać nowe kompetencje, a szkołom zapewnia nowoczesny sprzęt.

a_FundacjaOrange_LS_LR_graf1.jpg

Wszystko, co powinien wiedzieć młody internauta

MegaMisja dla klas 1-3 to 10-miesięczny cykl zajęć, w czasie których dzieci uczą się, jak zachować bezpieczeństwo i umiar w korzystaniu ze smartfonów, jak chronić swoją prywatność w sieci, odróżniać informacje od reklamy, przestrzegać netykiety i praw autorskich, a także jak zrobić grafikę i film. Szkoły otrzymują od Fundacji tablety, audiobooki, książki i zabawki edukacyjne. Na realizację zajęć wystarczy 1 godzina tygodniowo w czasie lekcji lub na świetlicy. Program bazuje na scenariuszach przygotowanych przez specjalistów. W poprzednich edycjach wzięło udział ponad 27 000 dzieci z 1000 szkół z całej Polski.

Forma zajęć jest urozmaicona – dzieci pracują w grupach, otrzymują do rozwiązania zagadki oraz łamigłówki, prowadzą dyskusje i przygotowują plakaty. Najbardziej aktywne klasy odwiedza honorowy ambasador programu – Grzegorz Kasdepke, autor bestsellerowych książek dla dzieci.

a_FundacjaOrange_LS_LR_graf2.jpg

Programowanie to przyszłość

Tak uważają eksperci. Dodając, że wielu zawodów, w których będą pracować nasze dzieci, jeszcze nie wymyślono, ale szacuje się, że większość z nich będzie związanych z technologiami. Nauka programowania to zatem mądra inwestycja w przyszłość.

Program #SuperKoderzy zapewnia taki kurs za darmo dla klas 4-8. Podstawy kodowania i robotyki dzieci opanowują nie tylko na informatyce, ale i na lekcjach przyrody, historii, fizyki, muzyki, języka polskiego czy języków obcych. Jedna z trzynastu ścieżek do wyboru jest przeznaczona dla szkół specjalnych i klas integracyjnych (opracowana m.in. we współpracy z Zytą Czechowską – Nauczycielką Roku 2019). W czasie zajęć dzieci konstruują roboty, stacje pogodowe, tworzą pierwsze strony www i komponują muzykę w oparciu o kody. Rozwijają umiejętność logicznego myślenia, rozwiązywania problemów – także jako grupa. Nauczyciele prowadzący zajęcia nie muszą być specjalistami od technologii, bo Fundacja zapewnia im profesjonalne szkolenia. Placówki zakwalifikowane do udziału otrzymują dotację na zakup robotów.  Do tej pory z nauki programowania z Fundacją Orange skorzystało już 10000 dzieci w prawie 500 szkołach.

Zajęcia MegaMisji i #SuperKoderów pozwalają dzieciom wyjść ze szkolnych ławek i przełamać tradycyjny schemat lekcji, stymulują do pracy w grupie. 

Dzieciaki normalnie mają z tym spory problem. Nie przychodzi im łatwo zaakceptowanie innego zdania. A na zajęciach #SuperKoderów udawało im się dojść do konsensusu, osiągnąć kompromis i pracować dalej. Najważniejsze, że wszystko co robili uczniowie, to robili razem – podsumowuje Beata Sokołowska, jedna z nauczycielek zaangażowana w program. Nauczyciele doceniają kompleksowo przygotowane materiały, możliwość udziału w szkoleniach i wsparcie Fundacji w prowadzeniu projektów na każdym etapie. 

a_FundacjaOrange_LS_LR_graf3.jpg

Jak się zgłosić?

Nabór szkół potrwa do 15 maja. Zgłoszenia może dokonać nauczyciel, który chce być liderem MegaMisji lub #SuperKoderów w swojej szkole. Można zgłaszać się do obu programów lub tylko jednego, wypełniając prosty formularz online na https://fundacja.orange.pl/nabor-szkol i rozwiązując wspólnie z uczniami zadanie rekrutacyjne w czasie zdalnego nauczania. Komisja oceni je pod kątem pomysłowości, zaangażowania dzieci i wykorzystania cyfrowych narzędzi. Listę szkół przyjętych do programów opublikuje w czerwcu, aby zajęcia mogły zacząć się od nowego roku szkolnego.

Inicjatywy te są darmowe i objęte patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Cyfryzacji.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: