Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Zwiedzaj Polskę! Cz. 4. Industrialne wędrówki po Śląsku

Wybierając miejsce na wakacje, często wahamy się między górami i morzem. W grę wchodzą także jeziora, szczególnie te na Mazurach. Mało komu do głowy przychodzi Śląsk, kojarzony raczej z przemysłem niż z atrakcjami turystycznymi. Nic bardziej mylnego! Na Śląsku jest wiele miejsc, które zachwycą przede wszystkim wielbicieli aktywnego wypoczynku. Poznajcie 10 atrakcji Śląska, które koniecznie trzeba odwiedzić.

Kopalnia Guido (Zabrze)

Pierwszy punkt naszej listy to Kopalnia Guido. Tego miejsca chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Duma miasta Zabrze to jeden z ważniejszych i popularniejszych obiektów znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Kopalnia udostępniona jest dla zwiedzających na trzech poziomach – 170, 320 i 355 metrów. Wybierając ten ostatni można poczuć się jak prawdziwy górnik podczas szychty – wykonać pracę w pełnym rynsztunku, a także wziąć udział w spacerze przez „mroki kopalni”, gdzie podziemne korytarze zwiedza się jedynie z małą, osobistą lampą. W Kopalni Guido organizowane są również liczne imprezy, eventy, zajęcia, warsztaty, przeróżne koncerty, można także skorzystać ze znajdującego się pod ziemią pubu.

www.kopalniaguido.pl

Grafika_artykul_2019_slask1.jpg

Sztolnia Królowa Luiza (Zabrze)

Będąc w Zabrzu, koniecznie trzeba odwiedzić Sztolnię Luiza – kolejną atrakcję szlaku turystyki industrialnej. Kilkadziesiąt metrów pod ulicami Zabrza znajduje się sieć korytarzy – dawne wyrobiska. Zwiedzanie zaczyna się od zabytkowej Łaźni Łańcuszkowej. Tam turyści poznają historię sztolni i ludzi, którzy w niej pracowali. Podczas dalszej wędrówki zwiedzający zobaczą jak, gdzie i czym pracowali górnicy oraz z jakimi zagrożeniami ten zawód się wiązał.

www.sztolnialuiza.pl

Grafika_artykul_2019_slask2.jpg

Szyb Maciej (Zabrze)

Szyb Maciej to perełka architektury industrialnej, aktualnie odnowiona i przystosowana do celów turystycznych. Zwiedzający mogą zobaczyć budynki „Concordii”  – pierwszej w Zabrzu prywatnej kopalni, która swoje wydobycie rozpoczęła już w roku 1843. Wyjątkową atrakcją jest wielka parowa maszyna wyciągowa. Na wszystkich, którzy zgłodnieją podczas zwiedzania, czeka restauracja znajdująca się w jednym z zabytkowych budynków.

www.szybmaciej.pl

Grafika_artykul_2019_slask3.jpg

Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga (Tarnowskie Góry)

Warto odwiedzić pierwszy w historii obiekt z województwa śląskiego wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największe atrakcje Tarnowskich Gór to obiekty związane z górnictwem rud srebra. Odwiedzając Kopalnię Srebra, można m.in. przejechać się kolejką wąskotorową czy zobaczyć największą w Polsce kolekcję zabytkowych maszyn i parowozów. Obowiązkowym punktem pobytu w Tarnowskich Górach jest Sztolnia Czarnego Pstrąga, gdzie realizowany jest najdłuższy przepływ podziemny w Polsce (600 metrów).

www.sztolniapstraga.pl
www.kopalniasrebra.pl

Elektrociepłownia Szombierki (Bytom)

Twórcami niezwykłych budynków elektrowni byli kuzyni Georg i Emil Zillmannowie, którzy mieli już na koncie realizację kopalni węgla kamiennego „Giesche” (Wieczorek) i słynnych osiedli robotniczych Giszowiec i Nikiszowiec. EC Szombierki była jedną z największych elektrociepłowni w Europie. W czasach swojej świetności stanowiła olbrzymi zespół fabryczny z budynkiem administracyjnym, maszynownią, pompownią, kotłownią, rozdzielnią główną i wewnętrznym dziedzińcem. Budynki wzniesiono z cegły zwykłej, klinkierowej i glazurowanej, a przykryto dachami mansardowymi z lukarnami. Aktualnie obiekt zwiedzać można między innymi przy okazji niektórych wydarzeń, jak na przykład podczas corocznego święta zabytków techniki „Industriada”. Największe wrażenie robi wciąż jeszcze piękna hala maszyn, a także pomieszczenia biurowe.

Grafika_artykul_2019_slask5.jpg

Nikiszowiec (Katowice)

Najpopularniejsze śląskie osiedle robotnicze. Jest częścią Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego i od lat stanowi atrakcję turystyczną Katowic. Osiedle Nikiszowiec jest przykładem tzw. osiedla patronackiego, które budowane było zwykle przez patrona-pracodawcę z myślą o pracujących w jego zakładzie ludziach. Nikiszowiec swoją nazwę zawdzięcza  położonemu nieopodal szybowi górniczemu „Nikischschacht”, ten zaś nazwę swą wziął od jednego z przedstawicieli spółki Georg von Giesches Erben – barona Nickisch von Rosenegk. Nikiszowiec to perełka wśród śląskich osiedli robotniczych. Przez wiele osób uważany za najciekawsze i najpiękniejsze. Odbywa się tam wiele imprez i wydarzeń kulturalnych. Jednym z nich jest „Odpust U Babci Anny” – wielki, kolorowy jarmark w dzień patronki kościoła pw. św. Anny. W tym dniu nikiszowiecki rynek wraz z przyległymi uliczkami wypełniają kramy z rękodziełem i lokalnymi przysmakami.

www.nikiszowiec.com.pl

Grafika_artykul_2019_slask6.jpg

Kolonia Ficinus, Osiedle Bellestrema i inne śląskie osiedla robotnicze

Choć Nikiszowiec jest bez wątpienia najbardziej znany, to nie jest jedynym osiedlem robotniczym wartym zobaczenia. Po całej aglomeracji rozsianych jest wiele tego typu miejsc. Śląskie osiedla robotnicze mają swój specyficzny klimat, który znajduje wielu wielbicieli. Ciekawe osiedla robotnicze to m.in. Kolonia Ficinus w Rudzie Śląskiej, Borsig w Zabrzu czy Kaufhaus w Rudzie Śląskiej. Na szczególną uwagę zasługuje zabrzańskie Osiedle Bellestrema (dzielnica Rokitnica) – jego układ przestrzenny nawiązuje do idei miasta-ogrodu. Tam też znajdują się słynne „stalowe domy” – cztery budynki wybudowane w latach 30., których konstrukcja w większości składa się ze stali.

Park Śląski: Planetarium Śląskie, Górnośląski Park Etnograficzny, Śląskie Zoo, Stadion Śląski (Chorzów)

Miejsce gdzie obecnie znajduje Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku (potocznie zwany Parkiem Śląskim) to w większości byłe tereny przemysłowe, czyli wysypiska, hałdy, odpady górnicze, biedaszyby czy bagna. Park nazywany jest zielonymi płucami Śląska i jest największym parkiem miejskim w Polsce i jednym z największych w Europie. Stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku – pełen drzew, kwiatów i stawów, posiada także liczne ścieżki przystosowane do jazdy na rowerze i rolkach. Idealna przestrzeń do spędzenia całego dnia z dziećmi. Można odwiedzić Śląski Ogród Zoologiczny, Planetarium Śląskie, wesołe miasteczko, skansen, a także zwiedzić Stadion Śląski. Zmęczeni chodzeniem możemy zobaczyć park z góry, przejeżdżając nad nim kolejką linową.

www.parkslaski.pl

Grafika_artykul_2019_slask8.jpg

Strefa Kultury: Spodek, Muzeum Śląskie, NOSPR i MCK (Katowice)

Spodek, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe i siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia tworzą tzw. Strefę Kultury. Spodka nikomu nie trzeba przedstawiać – dla wielu to symbol Katowic. Obok niego znajduje się niezwykle ciekawe architektonicznie Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach – razem tworzą niesamowity obrazek, niczym z filmu science-fiction. Kilka kroków dalej stoi siedziba NOSPR-u, słynąca ze swojej akustyki. Ale warto ją odwiedzić choćby dla samej architektury wnętrza. Nowa siedziba Muzeum Śląskiego mieści się w kompleksie budynków znajdujących się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Ich nowoczesna konstrukcja zakłada maksymalne wykorzystanie przestrzeni znajdującej się pod powierzchnią ziemi, a tym samym niewielką ingerencję w poprzemysłowy krajobraz. Część budynków ulokowana jest pod ziemią, ale to nie jedyny powód, żeby zajrzeć do środka Muzeum. Warto poznać historię i kulturę śląska, które przedstawione są także za pomocą interaktywnych wystaw.

www.muzeumslaskie.pl

Grafika_artykul_2019_slask9.jpg

Dolina Trzech Stawów (Katowice)

Dolina Trzech Stawów to park i kompleks rekreacyjno-sportowy. Położona w pobliżu zurbanizowanych terenów stanowi odskocznię od miejskiego gwaru. Spacerując alejkami lub siedząc nad brzegiem wody, można zapomnieć, że znajduje się w centrum Aglomeracji Śląskiej. Można tu pojeździć na rowerze, rolkach, popływać na kajakach. Ślązacy potocznie to miejsce nazywają „Sztauwajery”. 

Grafika_artykul_2019_slask10.jpg


Źródła:


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: