Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Zdrowy styl życia? To proste

Artykuł sponsorowany
Wakacje już się skończyły, ale powrót do szkół nie musi być nudny. W tym roku szkolnym w planie oprócz matematyki czy fizyki mogą pojawić się dodatkowe i ciekawe zajęcia. W ramach 10-tej edycji programu edukacyjnego „Gotuj się na zmiany” pod patronatem WINIARY od 9 listopada do polskich szkół zawitają YouTuberzy, kucharze i specjaliści ds. żywienia. Uczniowie będą mogli dowiedzieć się więcej o prawidłowym odżywianiu, zdrowym stylu życia i idei zero waste, a przy okazji także nauczyć się przygotowywania zbilansowanych oraz smacznych posiłków. 

Według badań przynajmniej co drugi nastolatek chciałby się dobrze odżywiać, jednak to postanowienie w życie wciela znacznie mniej młodych osób1. Przyczyną może być zagubienie w gąszczu informacji. Od czego zacząć przygodę z prawidłowym żywieniem? Po jakie składniki sięgać? Czy liczyć kalorie? W obliczu tylu pytań nic dziwnego, że znacznie prościej jest się poddać i sięgnąć po produkty znane, ale nie zawsze wartościowe.

Wyzwaniem są także stereotypy. Część badanych nastolatków uważa, że do osiągnięcia wymarzonej sylwetki wystarczy ograniczenie liczby posiłków czy rezygnacja z konsumpcji mięsa1. Tymczasem jedynym rozwiązaniem jest racjonalne i zbilansowane żywienie, a także prowadzenie aktywnego trybu życia.

Gdzie zatem szukać rzetelnych porad? Z pomocą uczniom pospieszą m.in. Natalia Paździor – finalistka MasterChef Junior, Łukasz Gluza i Pan Belfer. Znani i lubiani influencerzy rozwieją powszechne stereotypy na temat prawidłowego żywienia. Pokażą także, jak pomysłowo dobierać składniki oraz urozmaicać posiłki, aby były wartościowe i – co również ważne – smaczne! Nad wszystkim czuwać będzie renomowana dietetyczka dr Katarzyna Zadka – autorka wielu eksperckich publikacji, przed którą składy czy etykiety produktów nie mają tajemnic.

a_Winiary_LR_graf1.jpg

Lekcje nie będą wyglądać już tak samo!

Do nauki o zdrowym stylu życia nie będzie potrzebny podręcznik – wystarczy telefon albo komputer. W zdobywaniu wiedzy uczniom pomogą atrakcyjne i angażujące filmy, quizy, a nawet konkursy zawarte w planie nauczania – to będzie nieodłączny element każdej lekcji. Z mentorami na stronie WWW programu nie będzie nudno – chętnie podzielą się swoją wiedzą! Warto zajrzeć także na Facebooka czy Instagrama, gdzie akcja również nie będzie zwalniać tempa.

Ciekawe i nieskomplikowane porady oferowane przez ambasadorów programu WINIARY pomogą uczniom w prowadzeniu lepszego trybu życia. Najważniejsza jest świadomość, że zmiana stylu życia to zarówno poprawa sposobu żywienia jak i zwiększenie aktywności fizycznej. Długie spacery, wspólne przyrządzanie posiłków czy sportowe gry na konsolę, które umożliwiają ćwiczenie podczas grania – z dobrych nawyków można czerpać wiele przyjemności!

Nie taka kuchnia straszna

Nastolatki nie przejawiają zainteresowania gotowaniem – jak deklarują, większość posiłków, szczególnie tych na ciepło, przygotowują ich mamy1. Tymczasem czas spędzony w kuchni nie musi być nudny, a na przyrządzenie pożywnego jedzenia nie trzeba poświęcać dużo czasu. Wystarczy przecież spojrzeć na kulinarne programy telewizyjne, aby przekonać się, jak wielką przyjemność można czerpać ze wspólnego gotowania w dobrej atmosferze i miłym towarzystwie.

Ciężko się przekonać do samotnego gotowania? Jest na to proste rozwiązanie. Jedzenie przygotowywane w grupie nie tylko gotuje się szybciej, ale również smakuje o wiele lepiej! W dzisiejszych czasach coraz częściej naturalne jest dla nas jedzenie w samotności. Nastolatki większość posiłków spożywają w ten sposób – poza obiadami  w weekend1. Niechlubny przykład dają im sami dorośli. Tylko w Nowym Jorku w cztery lata liczba rezerwacji „solo” w restauracjach wzrosła o 80 procent2! Szkoda, że tak się dzieje, bo właśnie przy stole w domu, szkole czy pracy można podzielić się różnymi dylematami.

Z ostatnich badań wynika także, że zaledwie co druga młoda osoba pomaga w przygotowaniu posiłków1. Możemy sobie jedynie wyobrazić jak bardzo te wyniki zmieniłyby się, gdyby zaczęły one towarzyszyć rodzicom w gotowaniu – a czasami nawet przejmowały to zadanie. Wspólne gotowanie to również świetna okazja do zbudowania silniejszych relacji w rodzinie, a także do… kreatywności! Trudno o bardziej twórcze pole niż kuchnia – zwłaszcza biorąc pod uwagę, że im ładniej wygląda jedzenie, tym lepiej smakuje.

a_Winiary_LR_graf2.jpg

Jedzenie? Tylko z głową

Ważne jest również przyrządzanie posiłków z głową. Rocznie marnujemy około 2 mln ton jedzenia3. Ta liczba skłania do przemyśleń. Dlatego jedna z lekcji w programie „Gotuj się na zmiany” WINIARY będzie dotyczyła trendu „zero waste”. Często zdarza się nam wyrzucać przeterminowane czy spleśniałe rzeczy, o których zapomnieliśmy – tymczasem nasza planeta musi sobie radzić z masą śmieci, które w ten sposób generujemy. Jak robić zakupy, gotować i jeść, żeby jak najmniej marnować? I czy można coś zrobić ze zwiędłymi warzywami czy kilkudniowym chlebem?

Odpowiedzi na te pytania wcale nie są trudne. Podczas zajęć nauczyciele z chęcią przekażą informacje o dobrych praktykach związanych z zero waste, które znajdują się w materiałach edukacyjnych przygotowanych dla szkół. To nie tylko sposób na walkę o czystsze środowisko, ale również na zmniejszenie domowych wydatków na żywność.

Gotuj się na zmiany już dziś

„Gotuj się na zmiany” to nie tylko sposób na zapoznanie dzieci i nastolatków z zasadami zdrowego stylu życia. To również liczne nieskomplikowane przepisy i triki kulinarne, które przydadzą się zarówno uczniom, jak i ich rodzicom. Już nikt nie będzie skazany na jedzenie w kółko tego samego  – ani dzieci, które jeszcze nie mają doświadczenia kulinarnego, ani ich zajęci opiekunowie, którzy nie zawsze mają czas na skomplikowane dania dla rodziny.

Zaciekawieni? Wszystko to dostępne będzie w ramach bezpłatnego programu edukacyjnego, który już niedługo może się pojawić w Twojej szkole. W jego dziewięciu dotychczasowych edycjach udało się dotrzeć z treściami edukacyjnymi aż do miliona uczniów w całej Polsce!

Edukatorzy dotychczas pojawili się już w co drugiej szkole podstawowej lub gimnazjum w Polsce. Każdego roku program jest obejmowany patronatem przez szereg renomowanych instytucji, m.in. Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Rzecznika Praw Dziecka, Ośrodek Rozwoju Edukacji czy Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych.

Jeśli chcesz, aby również Twoja szkoła wzięła udział w programie, koniecznie wyślij swojemu nauczycielowi ten artykuł lub link do strony internetowej akcji, na której znajduje się więcej informacji: www.gotujsienazmiany.pl.






Przypisy:
1 Badanie „Nawyki żywieniowe nastolatków” – Kantar Polska na Zlecenie Nestlé
2 Dane OpenTable, e-platformy umożliwiającej rezerwację stolików
3 Dane Federacji Polskich Banków Żywności


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: