Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Jak efektywnie uczyć się online?

Artykuł sponsorowany
Jeszcze rok temu nauczanie zdalne mogło być co najwyżej ciekawostką lub wygodnym uzupełnieniem klasycznej edukacji. Wybuch pandemii spowodował, że z dnia na dzień dla wielu osób stało się ono podstawową formą kontaktu ze szkołą. Na początku roku 2021 nic nie wskazuje na to, byśmy mogli szybko wrócić do dawnego życia. A skoro tak, wypada się jak najlepiej zaadaptować do cyfrowej rzeczywistości.

Nauka zdalna zasadniczo różni się od tej stacjonarnej, gdyż brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielami oraz rówieśnikami musi zostać zrekompensowany przez nowoczesną technologię. Oto kilka pomysłów na to, by e-edukacja stała się bardziej efektywna.

Dobrze zorganizuj przestrzeń do nauki

W klasie czy na uczelni nie ma wyboru – trzeba korzystać z wyposażenia sal lekcyjnych i wykładowych. W domu opcji jest więcej. Przygotowując stanowisko do nauki dla siebie lub dziecka, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Chociaż czasami, może pojawić się pokusa, by rozsiąść się w kanapie lub położyć na wersalce, nie będzie to najlepszy pomysł. Zdecydowanie lepiej spisze się wygodne krzesło biurowe, które pomoże utrzymać odpowiednią sylwetkę (co ważne, zważywszy na liczbę godzin spędzanych w e-szkole).

Najlepiej zająć miejsce przy biurku lub stole, którego blat będzie na wysokości odpowiedniej do wzrostu ucznia. Na efektywność nauki wpływać mogą także takie detale, jak porządek w pokoju czy łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych przyborów.

Miejsce do nauki powinno znajdować się w pomieszczeniu dobrze wyciszonym. Dźwięki płynące z głośników telewizora, który jest w sąsiednim pokoju, mogą uniemożliwić pełną koncentrację, dlatego warto zawrzeć „pakt o niehałasowaniu” z pozostałymi domownikami.

a_t-mobile_LR_graf1_22022021.jpg

Na sprzęt spójrz z szerszej perspektywy

Podstawowym urządzeniem do nauki zdalnej jest komputer (tablety oraz smartfony też są wykorzystywane, ale mogą być mniej wygodne). W 2019 roku, czyli w przededniu wybuchu pandemii, na wyposażeniu 83,1% gospodarstw domowych, w których mieszkała przynajmniej jedna osoba w wieku 16–74 lata, był minimum jeden komputer1.

Gdy szkoły zaczęły przechodzić w tryb online, przed sporym wyzwaniem stanęli rodzice posiadający kilkoro pociech w wieku szkolnym. W takiej sytuacji często jedynym rozwiązaniem był i jest zakup nowego komputera, a to wiąże się z dylematem: „W jaki sprzęt zainwestować?” Chociaż nauka zdalna nie wymaga urządzeń o wyśrubowanych parametrach, warto w takiej sytuacji rozszerzyć perspektywę i – jeśli posiada się odpowiednie środki – wybrać komputer, który pozwoli pociechom rozwijać także te pozaszkolne zainteresowania (muzyczne, graficzne, a może filmowe?). Nie należy też zapominać o przydatnych dodatkach – na przykład dobrych słuchawkach, które pomogą w pełni skupić się na treści wykładów oraz ergonomicznej myszce.

Zakup komputera to inwestycja, którą może odczuć domowy budżet. W końcu nie każdy był w stanie przewidzieć taki wydatek, a są rodziny, które z trudem wiążą koniec z końcem. Co zrobić w takiej sytuacji? Warto zaczerpnąć informacji o państwowych dofinansowaniach lub poszukać atrakcyjnej oferty w systemie ratalnym.

Pamiętaj, że szybki internet to równe szanse

Wykluczenie cyfrowe to termin znany nie od dziś, jednak w obecnej sytuacji nabiera on nowego znaczenia. Chociaż odsetek gospodarstw domowych, które nie mają dostępu do sieci, współcześnie jest niewielki (w roku 2019 problem ten dotyczył 13,3% ogółu2), w dobie zdalnej edukacji dużego znaczenia nabiera szybkość łącza. Zacinająca się transmisja, złej jakości dźwięk czy nieczytelny obraz mogą stanowić poważną barierę w komunikacji na linii: uczeń – pedagog. No bo jak zdobywać wiedzę, gdy do odbiorcy docierają jedynie strzępy informacji? Złej jakości połączenie może być też powodem docinek ze strony rówieśników. Jeśli w domu jest więcej uczniów lub na pracę zdalną zmuszeni byli przejść także rodzice, problem ten będzie narastał. Wychodzi więc na to, że możliwość zapewnienia pociechom równych szansach w e-szkole w pewnym stopniu uzależniona jest od posiadania szybkiego łącza.

Pomyśl o światłowodzie

Jak zaadaptować swoją sieć do nowych realiów? Doskonałą odpowiedzią na pęd do zdalnej nauki oraz zapał do pracy online jest światłowód. Sekret tej technologii tkwi w przewodach wykonanych z włókna szklanego oraz sztucznych tworzyw, których konstrukcja umożliwia przesyłanie danych za pomocą fali świetlnej. Pozwala to znacznie zwiększyć prędkość (teoretycznie może ona dochodzić nawet do 25 Tbit/s!) oraz wyeliminować zakłócenia.

a_t-mobile_LR_graf2_22022021.jpg

Światłowód do niedawna uchodził za technologię dla nielicznych. Jeszcze w roku 2019 mogło korzystać z niego zaledwie około miliona polskich gospodarstw domowych. Obecnie, w przypadku usługi od T-Mobile liczba ta wzrosła już do 3,5 miliona. Co ważne, oprócz dużych miast, rozwiązanie to coraz częściej wprowadzane jest również w mniejszych ośrodkach, takich jak Police, Zgierz, Rybnik czy Nysa. Dzięki specjalnej wyszukiwarce T-Mobile, dostępnej na stronie https://www.t-mobile.pl/internet/formularz-adresowy, można sprawdzić czy internet światłowodowy dostępny jest pod wskazanym adresem.

Światłowód staje się bardziej dostępny za sprawą inwestycji w infrastrukturę, ale też atrakcyjnych ofert dla abonentów. Na przykład obecni klienci T-Mobile,  którzy zdecydują się na zakup internetu światłowodowego, do końca roku nie poniosą z tego tytułu żadnych opłat! To wyraźny ukłon w kierunku uczniów i pracowników zdalnych. Z oferty tej mogą skorzystać również osoby, które przeniosą swój numer do T-Mobile – otrzymają przy tym 6 miesięcy abonamentu telefonicznego za darmo, a raty za nowy smartfon przez pół roku będą opłacane przez operatora.

Nie zapominaj o aktywnym wypoczynku i pielęgnuj zdrowe nawyki

Wybuch pandemii wymusił na uczniach i studentach radykalną zmianę stylu życia. Czas, który wcześniej spędzali offline, w gronie koleżanek, kolegów oraz pedagogów, teraz poświęcić muszą na wideosesje. Nie jest tajemnicą, że długotrwałe patrzenie się w ekran źle wpływa na zdrowie. Efektywna nauka zależy więc też od tego, czy we właściwy sposób wykorzystany zostanie czas wolny. Warto po lekcjach ograniczyć do minimum rozrywki online, pójść na spacer (co zrekompensuje brak dojazdów do szkoły) czy udać się na trening. Przesiadywanie do późna przed komputerem nie będzie sprzyjać koncentracji na zajęciach następnego dnia.

Dobrze też wyrobić w sobie pewne nawyki – wietrzyć przed zajęciami pomieszczenie, w którym jest stanowisko do nauki oraz w trakcie lekcji regularnie się nawadniać. W utrzymaniu koncentracji pomogą także zdrowe przekąski (np. orzechy).

Opracuj plan dnia i zadbaj o system motywacji

W erze nauki zdalnej, przy znacznie ograniczonych kontaktach społecznych, jeszcze większe znaczenie mają takie aspekty, jak: dobre rozplanowanie dnia oraz odpowiednia motywacja do pracy. Warto opanować chaos i działać według wcześniej przyjętego planu. To ważne, by nie przesadzać z ilością materiału, gdyż mózg lepiej radzi sobie z mniejszymi porcjami informacji. Ważne są regularne przerwy, które pomogą odpocząć oczom i głowie.

Dobrze też, gdy samodyscyplina jest połączona z systemem nagród. Bo przecież po intensywnej nauce należy się chwilka z ulubionym serialem albo pasjonującą książką. E-edukacja sprawia, że jeszcze bardziej powinno się dbać o zdrową równowagę.






Źródła:
Dane z raportu "Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2019 roku". https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/nauka-i-technika-spoleczenstwo-informacyjne/spoleczenstwo-informacyjne/spoleczenstwo-informacyjne-w-polsce-w-2019-roku,2,9.html

Ibidem.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: