Librus

Oficjalna aplikacja Librus

UGEARS. Niech Twoje dziecko polubi naukę wraz z dobrą zabawą

Artykuł sponsorowany
Ile rodzice by dali, żeby usłyszeć od swoich pociech słowa: „Mamo, ja chcę się jeszcze trochę pouczyć!”. A co gdyby znaleźć sposób na dotarcie do umysłów dzieciaków, tak żeby same zechciały się uczyć i zdobywać wiedzę? Czy to w ogóle możliwe? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Co stwarza problemy w przyswajaniu wiedzy?

Krótko mówiąc — przeładowania elektronicznymi bodźcami. Teraz, jak nigdy wcześniej, dzieci od małego są bombardowane elektronicznymi treściami. Ma to ogromny wpływ na sposób przyswajania wiedzy. Łatwo można to dostrzec, gdy dziecko ma przez dłuższy czas skupić się jednej, stosunkowo powtarzalnej i monotonnej czynności.

Teraz wiedzę trzeba przyswajać interaktywnie, szybko i najlepiej obrazkowo. Dlatego w wielu krajach szkolne programy nauczania nie przystają do potrzeb dzieci. Dla dziecka z pokolenia Z prawdziwym wyzwaniem jest tradycyjna i konwencjonalna wersja nauczania.

a_mm_LR_graf1.jpg

Istnieją sposoby na to, żeby dziecko wciągnęło się w naukę tak mocno, jak w ulubione gry na smartfonie.

Nauka a STEM. Na czym polega rewolucja?

STEM to akronim, skrót od słów oznaczających po polsku naukę, technologię, inżynierię, matematykę. W szerszym rozumieniu chodzi o metodologię nauczania przez kompleksowe ujęcie grup nauk przyrodniczo-techniczno-matematycznych.

Takie nowatorskie podejście pozwala zainspirować młode pokolenia do uczenia, ponieważ nie traktuje poszczególnych przedmiotów osobno, ale jako całość.

W praktyce dzieciaki mogą nauczyć się, jak działają prawdziwe mechanizmy, a także zrozumieć, które prawa fizyki i wzory matematyczne są z nimi powiązane. W trakcie uczenia się o pracy silnika, skrzyni biegów, a nawet prostego licznika, młody inżynier nie czuje się przytłoczony „suchym” materiałem książkowym, ale najczęściej ma możliwość dotknąć lub nawet własnoręcznie skonstruować taki mechanizm!

Kiedy dziecko zobaczy, że zdobycie wiedzy jest powiązane z dobrą zabawą, tworzy mu się w umyśle pozytywne skojarzenie. Celem takiego podejście jest to, żeby dziecku „zachciało” się uczyć i zdobywać wiedzę.

Oczywiście inny stopień trudności i zaawansowania będzie odpowiedni dla dziesięciolatka, a inny dla piętnastolatka. Ale w obu wypadach praktyczne zajęcia przyniosą o wiele lepszy rezultat niż wielogodzinne siedzenie nad długimi zdaniami w podręczniku szkolnym.

a_mm_LR_graf2.jpg

Jak wygląda STEM w praktyce?

Gdyby wpisać w wyszukiwarkę Google frazę „zabawki stem”, z pewnością wyskoczy nam mnóstwo wyników. Od takiej ilości rezultatów można się od razu zniechęcić. Dlatego warto mieć zaprzyjaźnionego praktyka, który doradzi, które pozycje zasługują na uwagę.

Mając w pamięci fakt, że nauka poprzez zabawę o wiele lepiej stymuluje umysł dziecka do nauki, warto wybrać takie narzędzia dydaktyczne, które naprawdę pochłoną młodzież.

Ostatnią nowością na rynku konstruktorów 3D jest unikalny projekt UGEARS. Jest to firma, która projektuje i produkuje klimatyczne modele do samodzielnego składania. Są to nakręcane mechanizmy, a wiele z nich to skomplikowane pojazdy z silnikami V8, skrzyniami biegów i kołami zamachowymi.

UGEARS ma przewagę nad innymi markami nie dlatego, że stosuje nieśmiertelny plastik w produkcji, ale naturalną, olchową sklejkę. Dlatego gdy składa się własny model, w pokoju unosi się przyjemny zapach drewna.

W 2020 roku UGEARS zaprojektowało z myślą o dzieciach specjalną serię – STEM LAB. Jest to rewolucja na rynku modeli, bo oprócz unikalnego wzornictwa, sztab 20 inżynierów przełożył na język dzieci projekty skomplikowanych mechanizmów. Każdy z nich to interaktywny przewodnik, swoiste studium działania danego mechanizmu.

UGEARS STEM LAB dla Twojego dziecka.

Głównym celem dla serii STEM LAB było opracowanie modeli, które będą odwzorowaniem rzeczywistych układów i mechanizmów.

Dlatego kiedy młody inżynier przechodzi z jednego etapu budowy do następnego, zdobywa praktyczną wiedzę o tym, jak skonstruowane są modele Skrzyni Biegów, Licznika, Mechanizmu Różnicowego, Wahadła lub Krzywomierza.

W skład zestawu wchodzi zestaw drewnianych elementów, które składa się zgodnie z instrukcją, obserwując, jak pojedyncze części budują cały mechanizm.


a_mm_LR_graf3.jpg

W takim razie, w jaki sposób młody człowiek może uczyć się za pomocą serii STEM LAB? Wyróżnione są 2 sposoby:

1. Składanie mechanicznego modelu stanowiącego odwzorowanie rzeczywistego mechanizmu, to sposób na zrozumienie sposobów działania tych urządzeń.

Inżynierowie pracujący w UGEARS nie mają problemu z wytłumaczeniem zasad działania skrzyni biegów czy mechanizmu różnicowego w sposób akademicki. Ale sztuką jest przełożenie tego na język dziecka.

2. Każda część modelu znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistym mechanizmie, na przykład: mechanizm maltański, koło słoneczne, przekładnia planetarna. Dlatego dziecko w prosty sposób może zrozumieć język techniczny.

a_mm_LR_graf4.jpg

UGEARS STEM LAB Skrzynia Biegów

Ale model to nie wszystko

Chociaż drewniany model, per se, ma przewagę nad innymi narzędziami dydaktycznymi, to UGEARS nie kończy tylko na tym.

W serii STEM LAB połączono klasyczną mechanikę z osiągnięciami branży IT. Chodzi o wirtualną rzeczywistość (UGEARS AR). Producent ruchomych modeli zaprojektował dedykowaną aplikację, która wznosi interakcje z modelami na zupełnie nowy poziom.

O co chodzi?

UGEARS AR to zabawa, nauka i szkoła w jednym. Dzięki wirtualnej rzeczywistości 3D, po złożeniu modelu można go zeskanować telefonem i zabawę przenieść do smartfona. Możliwe staje się obracanie, przybliżanie i oddalanie modelu. Oprócz tego można przez wciśnięcie jednego przycisku zobaczyć, jak każdy z mechanizmów jest wykorzystywany w codziennym życiu. Okazuje się, że Licznik to mechanizm stosowany w przemyśle, a Wahadło jest montowane nie tylko w zegarach ściennych.
Ale tym, co powinno interesować rodziców najbardziej, jest wartość edukacyjna. Do każdego modelu dołączono tło historyczne — kto był pierwszym wynalazcą danego mechanizmu lub kiedy pojawiają się pierwsze historyczne wzmianki o danym układzie.

Kiedy już młody naukowiec dowie się, co takiego trzyma w rękach, może przejść do części zasadniczej, czyli do opisu praw i stałych fizycznych. Następnie, po tym, gdy już zrozumie zależności pomiędzy każdą z wartości, może rozwiązać kilka zadań matematycznych i sprawdzić swoje wyniki. Na koniec czeka go test.

Dlatego każdy z modeli UGEARS STEM LAB to potężne narzędzie — to interaktywny przewodnik wyjaśniający w przystępny sposób, jak działa to, co nas otacza. Wykorzystanie metodologii STEM, zaangażowanie kilku zmysłów (dotyk, słuch, węch, wzrok) i zabawa sprawia, że dziecko samo chce budować kolejne modele.

Spraw, żeby w dobie powszechnego zblazowania i przeładowania bodźcami, Twoje dziecko chciało mieć pasję i rozwijało swoje zainteresowania.

Nasze produkty są dostępne na stronie UGEARS.

Jeśli uważasz, że ta kolekcja pomoże także Twojemu dziecku, to specjalnie dla Librus Rodzina, seria STEM i wszystkie pozostałe modele są dostępne w korzystnej cenie. Wystarczy podczas podsumowania wpisać kod STEM10.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: