Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Sprawdź i pobierz kalendarz pyleń 2021!

Chociaż apogeum pylenia przypada na wiosnę i lato, niektórzy alergicy mogą poczuć się gorzej już w pierwszych miesiącach roku. Korzystając z naszego kalendarza pytań, poznasz roczną prognozę stężenia poszczególnych alergenów w podziale na 2 główne rejony naszego kraju. Wystarczy, że wybierzesz obszar północno-zachodni lub południowo-wschodni Polski i sprawdzisz, jakie rośliny i trawy w danym miesiącu wywołują objawy alergii.

Styczeń i luty

Na początek roku przypada okres pylenia rosnącej w lasach, sadach i na działkach leszczyny. Pyłki zaczynają się unosić zazwyczaj dopiero pod koniec stycznia (trzecia dekada), jednak przy sprzyjających warunkach pogodowych proces może się rozpocząć już w pierwszych dniach miesiąca. Reakcja alergiczna objawia się zwykle swędzeniem oczu, nieżytem nosa oraz kichaniem. Co istotne, objawy uczulenia na leszczynę często mylone są z przeziębieniem. W lutym pylić zaczynają olcha i cis.

Pobierz i zachowaj nasze mapy pyleń:

1. Kalendarz pyleń - Polska południowo - zachodnia

a_kalendarz_pylen_LR_graf_1.jpg

2. Kalendarz pyleń - Polska północno - wschodnia

a_kalendarz_pylen_LR_graf_2.jpg

Marzec i kwiecień

Trzeci miesiąc roku to czas intensywnego pylenia olchy. W marcu wysokie stężenie pyłków odbija się na kondycji alergików zamieszkujących przede wszystkim tereny podmiejskie. W tym samym miesiącu w niektórych regionach Polski rozpoczyna się pylenie brzozy, wierzby i topoli.

W kwietniu stężenie pyłków brzozy to już blisko 1000 ziaren na 1 metr sześcienny powietrza.

Oprócz brzozy, topoli i wierzby, w kwietniu zaczyna się pylenie dębu, jesionu i grabu. Jest to również początek aktywności szczawiu, babki, trawy i zarodników niektórych grzybów mikroskopowych i pleśniowych (Alternaria i Cladosporium).

Maj i czerwiec

Maj to początek ciężkiej przeprawy dla alergików. Pylenie jest wtedy najsilniejsze, a we znaki dają się zwłaszcza dęby i buki. Nasila się również aktywność alergenowa traw, pokrzywy, szczawiu, babki i kolonizujących obumierającą roślinność grzybów Alternaria i Cladosporium. Kończy się natomiast pylenie wierzb i brzóz. Jak już wspominaliśmy, w piątym miesiącu roku sytuacja alergików jest szczególnie ciężka. Nasila się u nich kaszel, katar, zmęczenie, swędzenie i łzawienie oczu.

Czerwiec i lipiec

W czerwcu do silnie pylących traw dołącza żyto. Jednocześnie trwa pylenie chwastów, rzepaku, czarnego bzu czy platanów.

W lipcu uaktywnia się bylica, pokrzywa i komosa. Tymczasem trawy nasilają pylenie, gotując alergikom prawdziwą gehennę. Pocieszeniem może być fakt, że stężenie pyłków zaczyna ustępować już pod koniec siódmego miesiąca. Intensywnie pylą również grzyby z rodzaju Alternaria i Cladosporium.

Sierpień, wrzesień, październik i grudzień

Sierpień jest miesiącem silnego pylenia stosunkowo niegroźnej dla alergików pokrzywy. W powietrzu unoszą się również zarodniki grzybów mikroskopowych, bylicy, szczawiu, komosy i traw. We wrześniu pylenie słabnie, więc alergicy zaczynają odczuwać zdecydowaną ulgę. Październik przynosi śladowe stężenie pyłków bylicy, szczawiu, babki, ambrozji i pokrzywy. W listopadzie pylą jeszcze niektóre grzyby mikroskopowe. Jesienią i zimą więcej czasu zaczynamy spędzać w pomieszczeniach zamkniętych, a więc wystawiamy się na działanie alergenów wewnątrzdomowych, takich jak roztocza kurzu domowego czy sierść kotów i psów.

Alergik w naszym domu

Jeżeli dziecko wykazuje objawy alergii, koniecznie musimy zaplanować wizytę u alergologa. Jedynie profesjonalne testy dadzą nam odpowiedź na pytanie, na co nasza pociecha jest uczulona. Dopiero wtedy będzie można dobrać odpowiednie leki lub terapię odczulającą. W przypadku występowania objawów alergicznych warto pamiętać o kilku zasadach, które ułatwiają nam życie. Przede wszystkim w okresie najintensywniejszego pylenia roślin alergicy powinni udawać się na spacery albo po obfitych deszczach, albo o poranku lub zmierzchu - wtedy występuje niższe stężenie pyłków. W drodze do pracy czy szkoły warto omijać łąki, trawiaste pola, parki i zagajniki, a na miejsce rekreacji wybierać tereny mało zielone.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: