Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Gdzie po maturze? Na prawo!

Artykuł sponsorowany
Panuje błędne przekonanie, że prawo to ścieżka kariery tylko dla wybranych. Nic bardziej mylnego! W ostatnich latach możliwości pracy dla absolwentów prawa znacznie się rozszerzyły. Sprzyjają temu zmiany w programach studiów prawniczych, które mają na celu rozwój praktycznych umiejętności i szybkie zdobycie pracy. 

Dlaczego warto wybrać studia prawnicze?

Wydziały prawa na polskich uczelniach cieszą się renomą i przyciągają najlepszych kandydatów. Na czele krajowych rankingów od lat plasuje się Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończenie studiów na tym wydziale to gwarancja jakości – absolwenci zyskują konkretną wiedzę i umiejętności, są gotowi wkroczyć na rynek pracy.

Studia prawnicze w Polsce to kształcenie jednolite magisterskie – trwają 5 lat. Najczęściej w ofercie polskich uczelni dostępna jest forma stacjonarna (tzw. studia dzienne) i niestacjonarna. Finansowane przez państwo, podobnie jak w przypadku innych kierunków, są wyłącznie studia stacjonarne. Konkurencja wśród kandydatów jest duża. W roku akademickim 2020/2021 liczba osób chętnych na jedno miejsce na prawo na Uniwersytecie Warszawskim wyniosła 3,7. 

Perspektywy zawodowe

Czy po prawie można zostać wyłącznie adwokatem, radcą prawnym, sędzią, prokuratorem, komornikiem lub notariuszem? Wielu absolwentów decyduje się na taką ścieżkę rozwoju. Po ukończeniu 5-letnich studiów można zdać egzamin na aplikację z wybranego zawodu i odbyć aplikację (w zależności od zawodu może trwać od 2 do 4 lat), a następnie zdać egzamin zawodowy. To dłuższa droga, jednak umożliwia wykonywanie zawodów cieszących się dużym prestiżem i zaufaniem publicznym.

Osoby, które zakończyły swoją edukację na tytule magistra prawa, to także specjaliści pożądani na rynku pracy. Mogą oni wykonywać dowolny zawód, a najczęściej wybierają pracę w obszarach takich jak:

  • dziennikarstwo
  • dyplomacja
  • polityka
  • PR i marketing
  • NGO
  • bankowość
Wiedza prawnicza przydatna jest w prowadzeniu biznesu oraz pełnieniu stanowisk administracyjnych w organizacjach. Absolwenci prawa często znajdują pracę w korporacjach, gdzie koordynują działania związane z zagadnieniami prawnymi.

a_WPIA_LR_graf2_07042021.jpg

Jak przebiegają studia?

Programy uczelni wyższych różnią się od siebie, choć podstawa programowa jest wspólna dla wszystkich. Niektóre stawiają na zgłębianie zagadnień teoretycznych, historii i tworzenia prawa, inne praktycznie przygotowują do pracy i wykorzystania wiedzy w praktyce. Jedną z pierwszych uczelni, która postanowiła przebudować program i postawić na elastyczny i bardziej indywidualny tok nauczania, jest Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Celem tej zmiany było lepsze przygotowanie studentów do wejścia na rynek pracy, ale też dostosowanie części zajęć do aktualnych potrzeb rynku i indywidualnego wyboru ścieżki kariery.

WPiA UW wprowadził podział zajęć na przedmioty główne, obowiązkowe dla każdego, oraz bloki specjalizacyjne, które student wybiera samodzielnie spośród bogatej oferty Wydziału. Dzięki temu studenci mają do wyboru zajęcia, które faktycznie ich interesują i przydadzą się w przyszłej pracy. Są to np. zajęcia z zakresu prawa bankowego, prawa mediów, prawa nowych technologii czy prawa sportowego.

a_WPIA_LR_graf1_07042021.jpg

Prawo jest dziś kierunkiem studiów gwarantującym rozwój oraz zdobycie uniwersalnej, przydatnej w wielu zawodach wiedzy. Coraz więcej uczelni kładzie nacisk na praktykę, rozwój przydatnych kompetencji, ale także przygotowanie do pracy w zawodzie oraz zaszczepienie w studentach pasji. Następuje konkretyzacja specjalizacji absolwentów, dzięki czemu stają się oni ekspertami w węższych dziedzinach oraz atrakcyjnymi kandydatami na rynku pracy.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: