Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Jaki komputer wybrać do nauki zdalnej?

Artykuł sponsorowany
Trudne czasy i nowa sytuacja stawiają przed uczniami i rodzicami nowe wyzwania – odpowiedni wybór komputera do nauki zdalnej i zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w sieci. Dlatego, przygotowaliśmy przewodnik poświęcony temu zagadnieniu.

KOMPUTER z systemem operacyjnym Windows 10 Pro - uniwersalne, bezpieczne narzędzie do nauki

Przenośny komputer PC (inaczej laptop lub notebook) jest najlepszym urządzeniem do zdalnej nauki w domu. Komputer przenośny jest uniwersalny, pozwala na optymalne wsparcie nauczania dzięki szerokiej dostępności oprogramowania. Ponadto można do niego podłączyć dowolne urządzenie zewnętrzne, np. drukarkę, skaner, telefon, aparat fotograficzny oraz peryferia dla nauczycieli i uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dobrej jakości komputer sprawdzi się w nauczaniu zdalnym dziś i będzie służył przez następnych kilka lat w szkole, również po powrocie do tradycyjnego nauczania.

Windows 10 Pro jest w rzeczywistości standardem w szkołach. Wszyscy go znają. Wybierając Windows 10 Pro wiesz, że zarówno nauczyciele, jak i uczniowie od razu zaczną wykorzystywać go do edukacji. Jest to szczególnie istotne w obecnej sytuacji, kiedy nie ma czasu na długofalowe przygotowywanie uczniów i nauczycieli do nowych rozwiązań.

Windows Defender – zabezpieczenie wbudowane w system Windows 10 Pro - pomaga chronić użytkownika komputera przed złośliwym oprogramowaniem, zaś mechanizmy wbudowane w przeglądarkę internetową Microsoft Edge ostrzegają przed wchodzeniem na potencjalnie niebezpieczne strony internetowe.

Długi okres wsparcia technicznego dla Windows 10 Pro i stale dostarczane aktualizacje zapewniają znacznie dłuższy czas życia rozwiązań w porównaniu z urządzeniami opartymi na konkurencyjnych platformach. Ujednolicenie środowiska pracy, niezależnie od rodzaju urządzenia (komputer / notebook / urządzenie 2w1), pozwala na łatwe wykorzystanie różnych komputerów w jednej placówce dydaktycznej, zapewniając identyczne wyniki i taki sam komfort pracy.

Ważne jest to, co znajduje się w środku komputera.

Wydajność jest ważna, ponieważ komputery będą wykorzystywane bardzo intensywnie do pracy z wieloma aplikacjami, w tym przeglądarką internetową, bogatymi, multimedialnymi treściami edukacyjnymi, przy jednoczesnym połączeniu audio i wideo przez Internet. Aby utrzymać ją na odpowiednim poziomie potrzebny będzie wydajny wielordzeniowy procesor, np. Intel® Core™, lub AMD Ryzen™.
Bazując na naszym doświadczeniu, minimalna konfiguracja sprzętowa, zapewniająca komfortowy poziom korzystania z nauki zdalnej, to:
  • Procesor Intel Core / AMD Ryzen™ ,
  • 8 GB RAM,
  • dysk SSD o pojemności 256GB,
  • ekran o przekątnej przynajmniej 14” oraz rozdzielczości 1920x1080 (tzw. FullHD),
  • obowiązkowo kamera internetowa (zwykle wbudowana w ekran) oraz mikrofon i głośniki,
  • waga – nie powinna przekraczać 2 kg,
  • system operacyjny Windows 10 Pro.
Nie zapominajmy jednak, że wiele zależy również od jakości łącza internetowego i jego prędkości.

Warto również zapytać w Waszej szkole, czy zapewnia ona uczniom pakiet biurowy Microsoft Office w umowach licencjonowania grupowego dla edukacji, czy bezpłatną usługę Office 365 A1.

Jednym z istotnych składników planu Office 365 A1 jest Microsoft Teams – aplikacja do kontaktowania się na odległość i współpracy grupowej.

Do najważniejszych funkcji Microsoft Teams należą:
prowadzenie spotkań i lekcji online z możliwością prowadzenia prezentacji, proste udostępnianie treści uczniom, prowadzenie wspólnych notesów, przypisywanie zadań do wykonania i nadawanie ocen.

Nauka w dowolnym miejscu i czasie

Nauczyciele i uczniowie mogą korzystać ze wspólnego interfejsu w ramach Microsoft Teams by uczyć się, komunikować się i współpracować.

Uczenie zdalne
Materiały i zadania mogą być publikowane online, a uczniowie mogą mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca na Ziemi. Dzięki aplikacji Teams mają oni dostęp do materiałów, mogą współpracować w grupach, kontaktować się z nauczycielem, a także przesyłać wykonane zadania. Prowadzący zaś mogą przeglądać i sprawdzać prace studentów i przesyłać im informacje zwrotne.

Zajęcia online
Zajęcia mogą być prowadzone zdalnie w formule online. Jest to możliwe dzięki funkcjom udostępniania prezentacji i tablicy cyfrowej. Podczas trwania zajęć zarówno uczniowie, jak i nauczyciel mogą komunikować się za pomocą tablicy przy użyciu teksu pisanego, audio lub wideo. Ponadto lekcje mogą być nagrywane i odtwarzane w trybie offline w dowolnym momencie, by lepiej utrwalić materiał.

Aby otrzymać więcej informacji, zarówno na temat bezpłatnych planów Office dla Edukacji, jak i sprzętu komputerowego dedykowanego potrzebom nauki zdalnej i pracy, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą, pisząc na adres cezar@cezar.pl lub dzwoniąc (22) 8872160, link do strony: edukacja.cezar.pl.

Aby pobrać nasz przewodnik kliknij TUTAJ

Na hasło LIBRUS otrzymacie Państwo oferty przygotowane specjalnie dla czytelników.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: