Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Twoje dziecko używa social mediów? Sprawdź zagrożenia

Artykuł sponsorowany
Już ponad 50% nastolatków twierdzi, że filtry zmieniające wygląd na zdjęciach to ich codzienność, a 80% dzieci do 13. roku życia korzysta z aplikacji do ich edycji. Dlaczego? Bo chcą wyglądać jak ich internetowi idole. Dzieci nie zdają sobie sprawy, jak bardzo zdjęcia w mediach społecznościowych odbiegają od rzeczywistości. Przerabianie swoich zdjęć przestaje już być niewinną zabawą, a staje się poważnym zagrożeniem. Jest powodem zaniżonej samooceny, braku pewności siebie, obniżenia nastroju nastolatków. Dlatego marka Dove rozpoczęła akcję #PieknoBezFiltra i przygotowała specjalny bezpłatny poradnik dla rodziców oraz wychowawców „Pokochajcie siebie!”, który pomoże rozmawiać z dziećmi na ten temat. Poradnik jest do pobrania dla każdego, bezpłatnie na stronie internetowej: www.dove.com/pewnoscsiebie

Czas pandemii sprawił, że nasze dzieci spędzają przed ekranami telefonów, tabletów czy komputerów więcej czasu niż kiedykolwiek wcześniej. Social media stały się dla nich naturalną przestrzenią, w której rozmawiają, wymieniają poglądy, komunikują się z przyjaciółmi. Jednocześnie to w Internecie widzą zdjęcia z filtrami, przerabiane w aplikacji, które przedstawiają nierealne standardy piękna. Wpływa to szkodliwie na ich samoocenę, a konsekwencje takiego działania mogą być trwałe i trudne do odwrócenia. Jeśli więc także Twoje dziecko na co dzień spędza czas, przeglądając Instagrama, Facebooka czy TikToka, to znak, że jako rodzic musisz zacząć działać.

Media społecznościowe i ich wpływ na samoocenę

Filtry dostępne w mediach społecznościowych i aplikacje do edycji zdjęć radykalnie wpłynęły na sposób wyrażania siebie za pomocą obrazu. Zwłaszcza młode osoby nie chcą pokazywać, jak wyglądają naprawdę. Wszystko po to, by dorównać definicji idealnego piękna, które nie jest osiągalne w prawdziwym życiu. Problem bardzo dobrze obrazuje badanie przeprowadzone przez markę Dove w ramach programu Dove Self-Esteem:

  • 80% nastolatków zmieniało swój wygląd na zdjęciach filtrami, zanim skończyło 13 lat,
  • 77% nastolatków próbuje zmienić lub ukryć przynajmniej jedną część swojego ciała na zdjęciu przed jego publikacją w mediach społecznościowych.

r_unilever_LR_graf1_05052021.jpg

Okazuje się także, że istnieje zależność pomiędzy presją związaną z kreowaniem wizerunku w mediach społecznościowych, a poczuciem własnej wartości:

  • 52% nastolatków, którzy spędzali od 10 do 30 minut na edycji swoich zdjęć, miało niskie poczucie wartości swojego ciała.
  • W grupie tych, którzy spędzali mniej niż 10 minut na przerabianiu zdjęć przed ich publikacją, odsetek osób z niską samooceną wyniósł 36%.
  • Młodzi ludzie, którzy przerabiają swoje zdjęcia, są bardziej narażeni na niższą samoocenę w kontekście swojego ciała (48%) w porównaniu z tymi, które w ogóle ich nie przerabiają (28%).
  • Młodzież z niższą samooceną swojego ciała chętniej przerabia swoje zdjęcia (56%) niż młode osoby z wysoką samooceną (42%).
Co ogromnie istotne, ankietowani przyznali, że gdyby zdjęcia w mediach społecznościowych w większym stopniu pokazywały, jak wyglądamy naprawdę na co dzień, czuliby się pewniej. 61% nastolatków chciałoby, aby świat bardziej skupiał się na tym, kim są, a nie na tym, jak wyglądają. Z badań jasno wynika, że musimy pomóc nastolatkom bezpiecznie funkcjonować w mediach społecznościowych, by skupili się bardziej na wyrażaniu siebie, a nie na ocenie. Badania Dove Self-Esteem pokazują, że korzystanie z narzędzi edukacyjnych, w tym warsztatów, artykułów online i innych narzędzi cyfrowych w pracy z młodymi ludźmi może zwiększyć ich pewność siebie i umiejętność „zdrowszego” poruszania się w mediach społecznościowych. Dlatego tak wartościową pomocą jest bezpłatny poradnik dostępny na www.dove.com/pewnoscsiebie

r_unilever_LR_graf2_05052021.jpg

Jak wspierać dzieci? Bezpłatny poradnik

Rozmowę z dziećmi na temat social mediów i szeroko pojętego przebywania w Internecie warto rozpocząć już dziś. Pobierz bezpłatny poradnik „Pokochajcie siebie!” na www.dove.com/pewnoscsiebie. To realne wsparcie dla rodziców, nauczycieli i wychowawców:

  • Znajdziesz tam wskazówki, jak dzieci mogą korzystać z mediów społecznościowych w sposób właściwy – pozytywny i kreatywny. To konkretne porady, jak uczynić media społecznościowe zdrową i bezpieczną przestrzenią, w której dzieci mogą się rozwijać.
  • Pomoże on nam – dorosłym zrozumieć wyzwania, przed którymi stoją młodzi ludzie w Internecie, i zachęcić do rozmowy.
  • Uświadomi, jak duży wpływ na samoocenę naszych dzieci mamy my – dorośli. Jeśli sami źle się postrzegamy, krytykujemy swój wygląd, to taki wzorzec przekazujemy naszym dzieciom.
  • Poradnik jest wyjątkową bazą do rozmowy z dziećmi w domach, ale także doskonałą pomocą dla nauczycieli i wychowawców – pomoże w poprowadzeniu lekcji wychowawczych i rozpoczęciu dyskusji z uczniami.
Poradnik został stworzony przez grono profesjonalnych psychologów i naukowców – jest napisany przystępnym językiem i uwzględnia współczesne podejście psychologiczne oraz aktualne potrzeby i problemy dzieci.

r_unilever_LR_graf3_05052021.jpg

Odwrócone selfie

Problem presji, jakiej poddawani są młodzi ludzie w mediach społecznościowych, pokazuje nowy film Dove „Odwrócone Selfie”. Prezentuje on etapy robienia „selfie” – uwidacznia, w jaki sposób młodzi ludzie korzystają z narzędzi do edycji zdjęć, które kiedyś dostępne były tylko dla profesjonalistów. Dziś wystarczy naciśnięcie jednego przycisku, by zupełnie zmienić swój wygląd na zdjęciu zrobionym we własnym pokoju. W rezultacie może ono przypominać to z profesjonalnej sesji modelek. Gdy ze zdjęcia zostają zdjęte wszelkie filtry, okazuje się, że przed ekranem telefonu nie stoi dorosła kobieta, a nastoletnia dziewczynka. Dove, prezentując nowy film, chce podnosić świadomość negatywnego wpływu, jaki może mieć na młodych ludzi presja związana z wyglądem w mediach społecznościowych: https://youtu.be/qILyPL-B0DQ

O PROJEKCIE DOVE SELF-ESTEEM

Od 2004 r. Dove w ramach projektu Dove Self-Esteem podejmuje działania mające rozwiązać problem niskiej samooceny i negatywnego postrzegania swojego ciała u nastolatków. W ten sposób pomaga kolejnym pokoleniom budować pozytywną relację ze swoim ciałem, aby obawy i lęki związane z wyglądem nie były barierą do tego, by w pełni wykorzystywać swój potencjał. Do tej pory program objął swoim zasięgiem ponad 69 milionów młodych ludzi w 150 krajach świata. Do 2030 r. Dove chce pomóc globalnie aż 250 milionom nastolatków, tworząc największy na świecie program edukacyjny w zakresie budowania pozytywnej samooceny i pewności siebie.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: