Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Kobiety w kosmosie – czy to przyszłość dla dziewczynek?

Artykuł sponsorowany
Jak zostać astronautką, inżynierką, naukowcem czy badaczką kosmosu? O tym, jak sięgnąć gwiazd i realizować swoje marzenia, opowiada Samantha Cristoforetti, która jest jedyną aktywną europejską astronautką w ESA*.

Barbie od lat inspiruje dziewczynki do podążania za marzeniami i upewnia je w przekonaniu, że mogą być kim chcą. W tym roku, w ramach Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej, Barbie nawiązała współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA)* i astronautką Samanthą Cristoforetti. Wszystko po to, żeby zainspirować dziewczęta na całym świecie do postrzegania dziedzin STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka) jako realnych możliwości rozwoju, realizacji marzeń, pasji, a w przyszłości – kariery zawodowej.

Inspirująca kobieta

Kiedy Samantha Cristoforetti po raz pierwszy wybrała się w kosmiczną podróż, nie czuła zdenerwowania, tylko szczęście, bo jak sama powiedziała: - Czekałam na tem moment całe życie! W kwietniu 2022 roku, jako pierwsza Europejka w historii, dowodzić będzie Międzynarodową Stacją Kosmiczną. A już dziś jest ambasadorką najnowszej kampanii Barbie! Jej osobowość i dokonania stały się wzorem do stworzenia lalki Barbie Space Discovery. Cristoforetti jest nie tylko astronautką, ale także inżynierką i pilotką w stopniu kapitana, a w swoim dorobku ma m.in. kobiecy rekord najdłuższego pojedynczego pobytu w kosmosie.

Barbie – lot w stanie zerowej grawitacji

W ramach współpracy z okazji Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej, lalka Barbie inspirowana Samanthą Cristoforetti wyruszyła z bazy ESA w Niemczech i odbyła lot w warunkach zerowej grawitacji, symulując doświadczenie prawdziwego astronauty. Wideo i zdjęcia Barbie Samanthy w stanie nieważkości właśnie zostały opublikowane. Wraz z nagraniami Barbie udostępnia także materiały edukacyjne o kosmosie, aby torować młodym dziewczynom drogę do nieoczywistych karier. Zasoby dla nauczycieli i rodziców, które przedstawiają różne zawody związane z przestrzenią kosmiczną oraz przybliżają dzieciom w wieku wczesnoszkolnym wiedzę o kosmosie (w tym także o tym, co dzieje się podczas lotu w tzw. zerowej grawitacji) można pobrać tutaj: www.barbie.com/en-gb/Space. Jak mówi Samantha Cristoforetti: – Czasami małe rzeczy mogą zasiać nasiona wielkich marzeń. Kto wie? Może właśnie te zabawne nagrania mojej lalki unoszącej się w stanie nieważkości pobudzą wyobraźnię dzieci i skłonią je do rozważenia kariery w świecie nauki?

a_barbie_LR_graf.jpg

Kobiety w kosmosie

Tematem tegorocznego Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej jest hasło: „Kobiety w kosmosie”. Mimo że jedynie 15 % astronautów na świecie to kobiety, Samantha Cristoforetti robi wszystko, by kobiet w kosmosie było coraz więcej. Chętnie dzieli się swoją pasją i doświadczeniami z dużo młodszym pokoleniem. Samantha Cristoforetti uważa, że każdemu trzeba dać szansę do bycia sobą. - To, że jesteś kobietą czy mężczyzną nie oznacza, że musisz zachowywać się w określony sposób - bardziej męsko czy kobieco. Jest wiele cech, które możemy uważać za żeńskie, ale na przykład mój kolega ze stacji kosmicznej może przejawiać je częściej. Tak samo działa to w drugą stronę.

Otwórz swojej córce drzwi do kariery!

Jak rodzic może wesprzeć swoją córkę w rozwijaniu jej zainteresowań naukami ścisłymi i nieoczywistymi ścieżkami kariery? Najważniejsze są trzy kroki:

1. Wzory do naśladowania
Rozmawiaj o różnych osobach, zawodach, dziedzinach – dzięki temu dziewczynki zaczną dostrzegać dla siebie więcej możliwości. Potrzebujesz inspiracji? Przykłady silnych, ambitnych kobiet można znaleźć na stronie internetowej Barbie. W wolnym czasie możesz razem z córką wybrać się do różnych miejsc pracy, aby mogła na własne oczy zobaczyć, jak wygląda praca w zawodach związanych z dziedzinami ścisłymi. Może to być laboratorium naukowe, centrum robotyki lub ośrodek techniczny.

2. Język kształtuje rzeczywistość
Zadbaj o to, by Twoja córka miała styczność ze słownictwem związanym z naukami ścisłymi od wczesnego dzieciństwa. Kiedy siedzi w wannie, opowiadaj o wyporności zabawek, dzięki której unoszą się na wodzie. Jeśli np. bawicie się klockami, mów o „sześcianach” zamiast o „kwadratach”. Inspiruj swoją córkę do zadawania pytań, tworzenia hipotez i sprawdzania ich poprawności. Podstawą nauk ścisłych jest zainteresowanie tym, jak coś działa, a także ciągłe pytanie „dlaczego”.

3. Nauka przez zabawę
Podczas zabawy w odgrywanie ról zachęcaj dzieci do wprowadzania tematów lub działań z zakresu nauk ścisłych. W rozwijającej zabawie pomoże seria lalek Barbie kariera, w której skład wchodzą lalki reprezentujące różne zawody. Pozwól córce na samodzielność i nie wyręczaj w czynnościach, które z pozoru są trudne. Jeśli na przykład coś jej się zepsuje (hulajnoga, domek dla lalek) zachęć, by spróbowała przy Twojej pomocy to naprawić.  Może to rozbudzić w dziecku zainteresowanie dziedzinami, w których kobiety są obecnie w zdecydowanej mniejszości.

Siła marzeń

Marzenia mają w sobie ogromną moc kreowania rzeczywistości. Nawet z pozoru niewielkie fantazje, mogą otworzyć dzieciom drogę do wielkiej przyszłości. Snucie marzeń i planów rozwija kreatywność i daje motywację do działania. Wspieranie dzieci w realizacji marzeń buduje ich samoocenę, poczucie pewności siebie i sprawczości. Dlatego lalka Barbie już ponad pół wieku wciela się w różne role społeczne i zawodowe, odkrywając przed dziewczynkami nieograniczone możliwości, jakie stoją przed nimi w dorosłym życiu. Inspirując dziewczynki i zapewniając, że MOŻESZ BYĆ KIM CHCESZ, Barbie stara się przeciwdziałać zjawisku dream gap. Badania pokazują, że od mniej więcej 5-ego roku życia wiele z nich traci pewność siebie i przestaje wierzyć w możliwość realizacji marzeń. Są przekonane, że nie mogą zostać prezydentkami, inżynierkami czy astronautkami, bo to zawody zarezerwowane wyłącznie dla chłopców. Projekt #CloseTheDreamGap, który Barbie uruchomiła w 2018 roku, jest globalną inicjatywą dającą dziewczynkom zasoby i wsparcie, których potrzebują, aby nieustannie w siebie wierzyć. Bo jeśli możemy o czymś marzyć, możemy to osiągnąć.

*Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) to międzynarodowa organizacja, w skład której wchodzą 22 państwa członkowskie. Koordynując zasoby finansowe i intelektualne swoich członków, ESA skupia się na badaniu przestrzeni kosmicznej oraz realizuje programy i działania, które przynoszą korzyści nie tylko obywatelom Europy, ale i całego świata. www.esa.int


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: