Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Smartfon jako współczesne narzędzie edukacji finansowej

Artykuł sponsorowany
Wielu rodziców obawia się ciągłego rozwoju technologii i jego negatywnego wpływu na młodzież. Jednak dzieci w wieku szkolnym nie da się i nie powinno się całkowicie od niej izolować - takie działania mogą m.in. marginalizować społecznie i pozbawiać wiedzy o funkcjonowaniu otoczenia. W jaki sposób przygotować swoje pociechy do uczestnictwa w coraz bardziej cyfrowym świecie? Poprzez kontrolowany dostęp do nowoczesnych narzędzi ułatwiających wiele aspektów naszego codziennego życia, w tym płatności mobilnych. Jak zatem wykorzystać smartfon, aby był przydatnym narzędziem edukacji technologicznej i finansowej naszych dzieci?

Edukacja wykracza poza salę lekcyjną

Z „Badania konsumenckiego dzieci, rodziców i nauczycieli” Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że ponad 80 proc. dzieci w wieku 7-15 lat posiada własny telefon komórkowy, a odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem. Jeśli więc jesteś rodzicem dziecka w wieku szkolnym i jeszcze nie usłyszałeś od niego prośby o telefon, przygotuj się na nią. Jako społeczeństwo coraz trudniej jest nam funkcjonować bez dostępu do Internetu oraz urządzenia, które umożliwia korzystanie z niego. Podobnie wygląda kwestia elektronicznych pieniędzy – płatności bezgotówkowe realizowane z poziomu smartfona coraz częściej stanowią nieodłączny element naszego codziennego życia. Tego trendu nie da się odwrócić, natomiast można go efektywnie wykorzystać, a smartfon nie musi być narzędziem służącym wyłącznie do gier i podglądania życia znajomych w mediach społecznościowych. Podarowanie pierwszej „komórki” jest dla opiekunów szansą na to, aby nauczyć dziecko samodzielności w zakresie gospodarowania małym, indywidualnym budżetem. Najlepiej, gdy rodzic wykorzystuje telefon komórkowy jako narzędzie edukacji dziecka, w tym finansowej. Poniżej zamieszczamy kilka porad.

Elektroniczne kieszonkowe uczy zarządzania pieniędzmi

Możliwość posiadania kieszonkowego ma ogromne znaczenie wychowawcze – uczy dziecko rozumienia wartości pieniędzy, oszczędzania i zarządzania nimi. Choć maluchy w pierwszych klasach szkoły podstawowej zazwyczaj nie potrafią jeszcze racjonalnie gospodarować własnym budżetem, powinny otrzymywać kieszonkowe, aby się tego nauczyć. Najlepiej realizować to, wykorzystując właśnie smartfon. Elektroniczne kieszonkowe można przelać swojemu dziecku BLIKIEM bezpośrednio na numer telefonu, korzystając z usługi Przelew na telefon BLIK. Aby pociecha mogła nim dysponować, wystarczy rejestracja numer telefonu dziecka w aplikacji mobilnej banku, a przesłane pieniądze znajdą się na koncie w kilka sekund po dokonaniu przelewu. Dzięki kieszonkowemu przekazywanemu właśnie w taki sposób oraz wyznaczeniu jasnych zasad, na co dziecko może wydać przelaną sumę, naturalnie zachęcamy do przemyślanych decyzji zakupowych oraz uczymy, że własnymi finansami można zarządzać w prosty (do wykonania przelewu potrzebny jest jedynie numer telefonu dziecka), szybki (przelew na telefon BLIK dochodzi do odbiorcy w zaledwie kilka sekund, również w godzinach wieczornych i weekendy), a zarazem bezpieczny sposób (funkcjonalność osadzona jest w aplikacji mobilnej banku).

a_blik_LR_graf2.jpg

Edukacja zaczyna się od naśladownictwa

Kolejna lekcja to nabycie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi metodami płatności, które odgrywają coraz większą rolę w naszym codziennym życiu. Obecnie dzieci już w pierwszych klasach szkoły podstawowej zaczynają samodzielnie robić zakupy. Jednocześnie gotówka powoli odchodzi do lamusa – według danych Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA, każdego roku rośnie liczba użytkowników płatności mobilnych. Dorośli coraz rzadziej korzystają z gotówki, podoba sytuacja ma miejsce wśród osób w młodszych grupach wiekowych. W końcu edukacja, również finansowa, w dużej mierze opiera się na naśladownictwie. Każdy z nas pamięta kolejkę do szkolnego sklepiku na przerwie oraz prośby o zrobienie dużych zakupów przez jednego kolegę. Używając smartfona i wspominanego wcześniej BLIKA, dzieci mogą w łatwy i szybki sposób rozliczać się między sobą bezgotówkowo. Szybko, łatwo i wygodnie

Pieniądz jest zastępowalny, a pożyczkę trzeba zwracać 

Rekomendacje dotyczące edukacji finansowej powinny być przekazane dziecku w przestępny sposób. Warto, by od najmłodszych lat wpajać pociechom, że gotówka jest zastępowalna (a bezpiecznie płacić, tym bardziej w dobie koronawirusa, można właśnie bezgotówkowo), a pożyczone pieniądze trzeba zawracać. Aby zrobić to w przyjemny sposób, można również posłużyć się przykładem łatwych i szybkich rozliczeń BLIK na numer telefonu. Jeśli podczas zakupów w szkolnym sklepiku dziecku zabraknie pieniędzy i będzie chciało je pożyczyć od kolegi z ławki, warto pokazać mu, że może to zrobić bezgotówkowo. Z jednej strony będzie to do dla niego świetna zabawa (dzieci uwielbiają nowinki technologiczne), z drugiej okazja do nauki odpowiedzialności i rozmowy z rodzicem o tym, że pożyczki bezwzględnie należy zwracać. Taka edukacja jest istotna chociażby z uwagi na fakt, że jako społeczeństwo jesteśmy nadmiernie zadłużeni, a badania pokazują, że można temu zapobiec właściwie edukując młodsze pokolenia.

Płatności mobilne to cenna pomoc również dla rodzica

Pierwszy miesiąc roku szkolnego to intensywny czas angażowania się rodziców w sprawy szkolne – również finansowo. Przewodniczący rady rodziców lub wychowawcy zbierają fundusze na ubezpieczenie NWW, mundurki szkolne, dodatkowo płatne atrakcje organizowane przez wychowawcę, jak np. wyjście do teatru, wycieczka lub pomoce dydaktyczne. Jak szybko i wygodnie rozliczyć się z przedstawicielem szkoły? Najlepiej za pomocą płatności mobilnych i wspomnianego wyżej przelewu na telefon BLIK. To duże ułatwienie w sytuacji, gdy pojawi się konieczność szybkiego uregulowania należności np. w trakcie zebrania rodziców lub podczas porannego odprowadzenia dziecka pod szkołę.

Dzięki smartfonowi oraz płatnościom mobilnym BLIK rodzice i opiekunowie są w stanie nie tylko natychmiast opłacić zobowiązania wobec szkoły, ale przede wszystkim łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej przekazać wiedzę finansową swoim dzieciom. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli chodzi o naukę interakcji z pieniędzmi w sposób bardziej efektywny –smartfon pozwala dzieciom zyskać praktyczne doświadczenie w zarządzaniu swoim małym budżetem w coraz bardziej cyfrowym świecie.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: