Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Psychiatra, psycholog, terapeuta = wsparcie dla młodej psychiki

Artykuł sponsorowany
Problemy psychiczne to nie oznaka słabości, a objaw kryzysu zdrowotnego, który może dotknąć każdego. Warto pokonać lęk, skorzystać pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej i wrócić do równowagi psychicznej.

Spotkanie z psychologiem

Przed pierwszą wizytą u psychologa lub psychoterapeuty pomyślmy, jak zmniejszyć stres przed tym wydarzeniem. Poczujemy się bezpieczniej, jeśli w drodze na spotkanie będzie z nami rodzic lub przyjaciel. Dobrze odwiedzić wcześniej ośrodek, w którym jest gabinet – wtedy w dniu konsultacji dostaniemy mniej nowych bodźców, z którymi trzeba będzie się zmierzyć.

Przed spotkaniem mogą pojawić się wątpliwości: Czy terapia pomoże? Czy będę potrafił szczerze mówić o problemach? Czy psycholog będzie mnie oceniał? Pamiętajcie, że psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra, to doświadczony specjalista, który wie, jak poprowadzić rozmowę, nawet na bolesny temat. Zrozumie Waszą sytuację, dobierze odpowiednią terapię i pomoże rozwiązać kłopoty.

Do skorzystania z pomocy może zniechęcać lęk przed powrotem do przykrych zdarzeń. Przepracowanie takich sytuacji jest niełatwe i wymaga odwagi. Jeśli to zrobicie, te epizody nie będą obciążać Waszej psychiki i dowiecie się, jak postępować w trudnych chwilach w przyszłości.

a_filmimage_LR_graf1.jpg

Konsultacja psychiatryczna

Gdy u młodej osoby przez kilka tygodni występują silne objawy depresji, zamiary samobójcze czy próby samookaleczenia, konieczna jest pilna wizyta u psychiatry.

W trakcie spotkania lekarz zapyta o nastrój, sytuację rodzinną, kłopoty w szkole, relacje z rówieśnikami. By sprawdzić koncentrację, może poprosić o zapamiętanie słowa i przypomnienie go w trakcie rozmowy. Może zapytać o datę czy nazwisko prezydenta, aby przetestować funkcje poznawcze. Odpowiadajcie szczerze, to pomoże lekarzowi w ustaleniu przyczyn kryzysu i doborze metody leczenia. Koniecznie trzeba powiedzieć o próbach samobójczych czy samookaleczeniu. Lekarz nie będzie nas oceniał, ale zrobi wszystko, byśmy przestali cierpieć i wrócili do psychicznej równowagi.

Gdy pojawi się sytuacja zagrażająca zdrowiu lub życiu należy skontaktować się z numerem 112 lub odziałem SOR.

Dzięki kampanii Ministerstwo Zdrowia „Powiedz, co czujesz. Zdemaskuj emocje” młodzi ludzie i  ich opiekunowie dowiedzą się, z jakich form pomocy mogą  skorzystać. Nowy model opieki psychiatrycznej i psychologicznej opiera się na trzech poziomach. Pierwszy to ośrodki środowiskowej opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, w których pracują psycholodzy, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi (będzie ich być ok. 400). Drugi to Centra Zdrowia Psychicznego, gdzie można umówić się z psychiatrą dzieci i młodzieży i dostać skierowanie na oddział dzienny psychiatryczny. Trzeci poziom to Ośrodki Wysokospecjalistyczne Całodobowe Opieki Psychiatrycznej.

Celem Kampanii jest też promocja projektu Ministerstwa Zdrowia i Rzecznika Praw Dziecka, czyli infolinii 800 12 12 12 oferującej wsparcie psychologiczne dzieciom, młodzieży, a także ich rodzicom i opiekunom. Numer jest bezpłatny i działa przez całą dobę.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: