Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Różnice pokoleniowe – jak rozmawiać, żeby się do siebie zbliżyć?

Artykuł sponsorowany
Jak wiele zmieniło się w naszej codzienności przez lata, widzimy choćby na przykładzie naszych dzieci. Ich edukacja, z elektronicznym dziennikiem w tle i zebraniami organizowanymi niejednokrotnie online, dziś wygląda zupełnie inaczej. Taka sytuacja tworzy barierę pokoleniową – tym bardziej warto rozmawiać, by przybliżyć sobie wzajemnie oba światy. Zwłaszcza że wspólnie patrzymy w tym samym kierunku, w przyszłość. Nie tylko jeśli chodzi o szkolnictwo i dalszą karierę syna czy córki.

Dyskusja o różnicach pokoleniowych jest stara jak świat – i chyba nigdy nie zostanie w pełni zakończona. Każda generacja styka się bowiem z inną rzeczywistością, która kształtuje jej perspektywę czy przyzwyczajenia. Niezmienne pozostaje tu jedno – warto próbować się porozumieć, by poznać się lepiej nawzajem i zbudować głębszą więź. W jaki sposób to zrobić? Do rozmowy z dziećmi dobrze podejść z wyczuciem. Czyli jak? Nie ma jednej recepty na budowanie relacji, ale dobrze stosować się do kilku prostych wskazówek.

Usiądźcie razem i porozmawiajcie

Zacząć tu warto od kwestii podstawowej – rozmowę rozpocznijmy tak, by pozostawać blisko siebie i móc patrzeć sobie w oczy. Jeśli więc dziecko siedzi na kanapie, usiądź obok niego, jeśli akurat się położyło – też się połóż, by pozostawać na tym samym poziomie. Przyjęcie podobnej pozycji może pomóc w przełamaniu dystansu. Drugą, analogiczną sytuacją sprzyjającą rozmowie może być wspólne wykonywanie czynności. Zaproś syna lub córkę do wspólnego gotowania, posegregujcie razem pranie albo zróbcie porządek w komodzie, w której od niepamiętnych czasów znajduje się stos nieużytecznych rzeczy. Wspólna aktywność stwarza dobre warunki do wymiany myśli, a dziecko w naturalny sposób podejmuje wówczas dialog.

a_t-mobile_LR_graf3.jpg

Pamiętaj przy tym o jednym – rozmowa to nie przesłuchanie! Pytania zadawaj więc z wyczuciem, pozostawiając młodemu członkowi rodziny przestrzeń na inicjatywę i szanując jego nastrój oraz granice. Wówczas dziecko będzie bardziej skłonne do rozmowy. Na koniec – pamiętaj, by nie negować uczuć pociechy. Jeśli otwarcie mówi, że czegoś nie lubi, a jakieś zjawisko, rzecz czy czynność nie mają dla niego sensu, pozwól jej na swobodne wyrażenie opinii i uszanuj ją – nawet jeśli się z nią nie zgadzasz. Możesz spokojnie wytłumaczyć swój punkt widzenia, uważaj jednak, by nie oceniać przemyśleń syna czy córki i nie narzucać swojej perspektywy. Dzięki temu zbudujesz zaufanie, a dziecko będzie miało poczucie, że ma komu zwierzyć się ze swoich refleksji.

Pomówcie o różnicach

Dobrym pretekstem do rozmowy oraz poznania lepiej swoich światów jest przeszłość, która pozwoli maluchowi zrozumieć lepiej rodzica. Do dobra okazja do wspominków, wspólnych żartów, a także porównania czasów młodości dorosłych z rzeczywistością, w której najmłodsi dojrzewają dzisiaj. Co się zmieniło? Za którymi elementami przeszłości dziś tęsknimy? I co obecnie funkcjonuje zdecydowanie lepiej? Możecie starać się wspólnymi siłami odpowiedzieć na te pytania, poznając swoje opinie i przemyślenia.

a_t-mobile_LR_graf1.jpg

Nie zamykajcie się jednak na etapie wspomnień. To co było jest cenne – buduje bowiem naszą tożsamość i doświadczenia. Mimo to równie ważna pozostaje przyszłość – w końcu wszyscy jej doświadczymy. Dzieci pobudza zaś do kreatywności. Jak wyobrażają sobie swoje życie w przyszłości? Kim chciałyby zostać? Jak będzie wyglądać ich codzienność? Dobrze, jeśli rozmowa nie będzie ograniczać się wyłącznie do edukacji i ścieżki kariery – w końcu nie tylko nauką i sferą zawodową człowiek żyje, a tyczy się to zarówno najmłodszych, jak i tych dojrzałych członków społeczeństwa.

Zachęć do wspólnych rozważań

Wszystkie wspomniane tematy mogą przerodzić się w interesującą, żywą dyskusję. Co jednak, gdy dziecko niechętnie dzieli się swoimi myślami? I jak wzbogacić całą rozmowę? Tu na pomoc może przyjść najnowsza seria „Wczoraj & Jutro” T-Mobile, dostępna w internecie. To 10-odcinkowy program, w którym znane postaci świata kultury, sportu, nauki i internetu, takie jak Małgorzata Halber, Michał Piróg, Karol Wójcicki czy Robert Korzeniowski, wraz z ekspertami technologicznymi i przedstawicielami generacji Z rozmawiają z przymrużeniem oka o tym, co było, a także przyglądają się wspólnie wizjom przyszłości.

Warto przy tym zaznaczyć, że wizje te nie stanowią czystej fantazji – bazują one na solidnej, naukowej podstawie, setkach raportów i trendów przeanalizowanych wcześniej przez analityków Polityki Insight we wspólnym projekcie redakcji i T-Mobile „Człowiek 2040”. Teraz wyniki dokonanych rozważań posłużyły do stworzenia lekkiego, niepozbawionego humoru cyklu, w którym goście komentują możliwe kierunki rozwoju naszego społeczeństwa. Wszystko to z perspektywy człowieka i jego codziennego życia.

Każdy odcinek poświęcony jest innemu tematowi i opowiada np. o tym, jak kiedyś się przemieszczaliśmy i czy autonomiczne pojazdy mogą w przyszłości opanować nasze drogi. Z innego materiału dowiemy się z kolei, jakie zwyczaje zakupowe panowały w latach 90. i jak mogą wyglądać zakupy przyszłości. Powstały również filmy o takich obszarach naszego życia jak mieszkanie, dbałość o zdrowie czy sposoby komunikacji.

a_t-mobile_LR_graf2.jpeg

Stanowią one przyczynki do rozważań, czy technologia bywa w domu pomocna, co sensory mogą zrobić dla naszego zdrowia czy jak długo może trwać podróż z Rzeszowa do Szczecina w niedalekiej przyszłości. Oddzielne wideo jest poświęcone ponadto edukacji – tematowi bliskiemu zarówno rodzicom, jak i uczniom. Czy humaniści będą mieć szanse na przepełnionym technologią rynku pracy? Czy spersonalizowane programy nauki mogą pomóc rozwijać indywidualne zdolności? I czy mikrokursy, uczące w krótkim czasie konkretnych umiejętności, będą na rynku pracy doceniane bardziej niż tradycyjne wykształcenie? Możecie zastanowić się nad tym wspólnie, oglądając odcinek „Wczoraj & Jutro” poświęcony edukacji.

Gdzie obejrzeć cykl „Wczoraj & Jutro”?

Kolejne materiały z serii „Wczoraj & Jutro” są udostępniane na kanale YouTube, Facebooku oraz stronie stworzonej z okazji 25-lecia T-Mobile Polska. Dodatkowo odcinki można obejrzeć w specjalnej sekcji na stronie Wirtualnej Polski, dostępnej pod adresem wczorajijutro.wp.pl.





Program „Wczoraj & Jutro” stanowi rozwinięcie projektu „Człowiek 2040”, stworzonego z okazji 25-lecia T Mobile we współpracy z Polityką Insight. Jubileusz to moment, w którym operator chce nie tylko podsumować cyfrową transformację Polski, ale też zastanowić się, w którym kierunku będzie zmierzał rozwój technologii i jak wpłynie na życie Polek i Polaków. Nowy format stanowi nową, lekką i humorystyczną odsłonę projektu.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: