Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Rodzinna zima — poznaj 5 planszówek dla małych i dużych

Jak zaplanować dzisiejsze popołudnie? Jaka atrakcja zachęci nas do rezygnacji z serialu, a dziecku pozwoli zapomnieć o mediach społecznościowych? Jak ciekawie spędzić czas w rodzinnym gronie? Odpowiedzią są... planszówki! Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele gier, które pobudzą kreatywność, zachęcą do rozmów o emocjach i uczuciach czy pozwolą choć na chwilę wejść w rolę stratega. Poznaj nasze propozycje na gry dla całej rodziny.

Koncept Kids: Zwierzaki

wiek: od 4 lat
liczba graczy: od  4 do 12 osób

Zasady gry:
Na środku stołu rozłóż planszę z symbolami, a obok niej plastikowe ramki. Pierwszy gracz (zgadujący) umieszcza przed sobą plastikową podstawkę, na której gracze umieszczają kartę z hasłem — w taki sposób, aby zwierzę na niej narysowane było widoczne wyłącznie dla pozostałych uczestników (zgadujący nie widzi obrazka). Pozostali gracze kolejno umieszczają na planszy plastikowe ramki, zaznaczając w ten sposób obrazki, które kojarzą im się ze zwierzęciem na kartce i które mogą być podpowiedzią dla zgadującego. Co istotne w razie potrzeby mogą się konsultować. Osoba odpowiadająca ma dowolną liczbę prób odkrycia hasła, jednak na każdą z nich gracze mogą odpowiedzieć wyłącznie “tak” lub “nie”. Gra trwa do momentu, w którym gracz odgadnie zwierzę umieszczone na karcie lub postanowi zrezygnować.

Dlaczego warto?
  • Proste zasady, które możesz modyfikować (w instrukcji znajdziesz pomysły na alternatywne rozgrywki) sprawią, że gra będzie atrakcją dla osób w różnym wieku. Zabawa przeznaczona jest dla dzieci od czwartego roku życia, jednak nawet trzyletnie dzieci mogą skutecznie w nią grać. Nie oznacza to jednak, że znudzi osoby starsze.
  • Piękne ilustracje zachwycą wszystkich uczestników.
  • Zabawa oparta jest na współpracy, a nie rywalizacji — nie ma wygranych i przegranych.
  • Młodsze dzieci przygotowuje do pracy w grupie i pozytywnie wpływa na rozwój relacji.

Domek

wiek: od 7 lat
liczba graczy: od 2 do 4 osób

Zasady gry: Uczestnicy na przemian dobierają karty pomieszczeń i dodatków, a następnie układają je na swoich planszach. Ważne, aby przemyśleć układ pokojów, bo późniejsza zmiana pomieszczeń jest trudna. Gra posiada kilka zasad, ale całość jest intuicyjna, dlatego przyniesie radość zarówno stałym miłośnikom tej planszówki, jak i początkującym. W zależności od swoich wyborów gracze otrzymują punkty. W ciągu dwunastu rund powinni oni z sukcesem ukończyć swoje domy — wybrać odcień dachu, a pokoje zapełnić stylowymi dodatkami. Po 12 rundach gra się kończy i następuje podliczenie punktów.

Dlaczego warto?
  • Gra zawiera aż 108 kart z pięknymi, różnorodnymi ilustracjami. Mnogość kolorów, detali oraz szczegółów sprawia, że uczestnik za każdym razem odkrywa coś nowego i wielokrotnie z entuzjazmem wraca do planszówki.
  • Gra nie zmusza uczestnika do rywalizacji, a raczej zachęca do grania w przyjaznej i ciepłej atmosferze. Każdy uczestnik tworzy własny dom i na koniec gry ma komplet pomieszczeń z wieloma stylowymi dodatkami. Nikt nikomu nie niszczy czy świadomie nie utrudnia gry.

a_piec_gier_planszowych_na_rodzinne_wieczory_librus_rodzina_graf_LR.jpg

Jednym Słowem

wiek: od 8 lat
liczba uczestników: od 3 do 7 osób

Zasady gry:
Jeden z uczestników zostaje zgadującym. Wybierane zostaje hasło, a pozostali gracze zapisują na specjalnych kartkach podpowiedź. Zapisane wyrazy mają pomóc zgadującemu odkryć hasło. Co ważne: podpowiedź musi składać się tylko z jednego słowa! Podczas podejmowania decyzji, o tym co napiszesz, warto mieć na uwadze to, co mogą wymyślić inni gracze, bo jeśli słowa się powtórzą, zostaną odrzucone, zanim zobaczy je zgadujący. Podpowiedzi najpierw są pokazywane osobom podpowiadającym — gracze eliminują powtarzające się hasła oraz te, które są nieregulaminowe. Hasła, które przeszły selekcję ujawniane są zgadującemu, który ma jedynie jedną próbę na wymyślenie hasła.

Dlaczego warto?
  • Gra oparta na współpracy i dobrej zabawie.
  • Zachęca do wymyślania ciekawych skojarzeń i pomysłów.
  • Pozwala poznać interesujące spostrzeżenia wszystkich graczy.
  • Każda z rund jest inna i zachęca, aby wrócić do planszówki wiele razy.

Ponad dalej

wiek: od 12 lat
liczba uczestników: od 4 do 8 osób

Zasady gry:
Podaj dalej to idealne połączenie popularnych gier: kalambury i głuchy telefon. Gra zawiera aż 1700 haseł, a także 8 zestawów zmywalnych pisaków, szkicowników i ściereczek/gąbek. Gracze wybierają swoje hasła i zapisują je w notatnikach. W zależności od liczby uczestników, po zapisaniu hasła przekazują zeszyt kolejnej osobie lub od razu przechodzą do rysowania. Następnie wymieniają się notatnikami. Zadanie jest proste — należy odkryć słowo na podstawie rysunku innego gracza lub stworzyć własne “dzieło”, które pasuje do hasła. Uczestników ogranicza wyłącznie wyobraźnia, a nietuzinkowy charakter gwarantuje wiele pozytywnych emocji.

Dlaczego warto?
  • Proste zasady sprawią, że każdy z uczestników będzie się doskonale bawić.
  • Aż 1700 pozwala na wielokrotny powrót do gry z równie wielkim zaangażowaniem i ciekawością.
  • Gra oparta o dobre, pozytywne emocje.

a_piec_gier_planszowych_na_rodzinne_wieczory_librus_rodzina_graf_2_LR.jpg

Emojito

wiek: od 7 lat
liczba uczestników: od 2 do 7 osób

Zasady gry:
Gracz ciągnie jedną kartę z talii, rozpoznaje emocje, a następnie przedstawia ją pozostałym uczestnikom np. za pomocą mimiki lub głosu. Następnie bierze jeszcze 6 kart z talii, tasuje je wraz z wylosowaną wcześniej kartą i rozkłada wokół planszy, obrazkami ku górze. Pozostali gracze próbują zgadnąć, która emocja/karta była chwilę wcześniej przedstawiana. Jeśli zrobią to dobrze — otrzymują 3 punkty i przesuwają się o określoną liczbę pól po planszy. Gracz przedstawiający dostaje po 2 punkty za każdego z graczy, który poprawnie wytypował kartę. Gra zawiera różnego rodzaju warianty, więc nie przestaje się nudzić. Ciekawą alternatywą jest wykorzystanie formy głuchego telefonu. W takim przypadku gracz prezentuje mimiką hasło wyłącznie jednemu graczowi, znajdującemu się po lewej stronie. Reszta uczestników ma zamknięte oczy. Następnie ta osoba ma za zadanie przekazywać to, co zobaczyła kolejnemu uczestnikowi.

Dlaczego warto?
  • Gra o charakterze terapeutycznym, zachęca do poznawania, zrozumienia emocji.
  • Proste zasady, dzięki którym grą cieszyć się mogą nawet najmłodsi.
  • Możliwość tworzenia alternatywnych rozgrywek, dzięki którym gra nigdy się nie nudzi.

Przed nami czas świąteczny! To idealny moment na zorganizowanie rodzinnych rozgrywek w planszówki. Wybierz którąś z wyżej opisanych propozycji lub sprawdź inne gry, o których pisaliśmy m.in. w artykule Gry dla całej rodziny — zobacz propozycje >>

Możesz również pobrać i wydrukować przygotowaną zimową planszę do gry. Zasady są proste, a rozgrywka stworzy świąteczną aurę!

a_piec_gier_planszowych_na_rodzinne_wieczory_librus_rodzina_graf_3_LR.jpg





Źródło:
  • www.mojedziecikreatywnie.pl
  • www.rodzina.librus.pl


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: