Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Symulacje medyczne, czyli nauka w warunkach kontrolowanych

Artykuł sponsorowany
Symulacje medyczne to jedna z najnowocześniejszych metod dydaktycznych, która umożliwia zdobywanie wiedzy i doświadczenia poprzez udział w realistycznych scenariuszach szpitalnych przypadków. Z tego sposobu edukacji, odgrywającego kluczową rolę w kształceniu zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek, korzysta coraz więcej uczelni medycznych. Jest wśród nich Uczelnia Łazarskiego w Warszawie, która w 2017 r. rozpoczęła kształcenie lekarzy jako pierwsza niepubliczna placówka w Warszawie i druga w Polsce.

- W krótkim czasie udało nam się osiągnąć bardzo wiele, a apetyty rosną. Z dumą mogę powiedzieć, że w październiku 2019 r. rozpoczęliśmy kształcenie w Centrum Symulacji Medycznych, w którym studenci mogą ćwiczyć konkretne praktyczne umiejętności w oparciu o przyswojoną wiedzę – mówi prof. dr hab. med. Tadeusz Płusa Prodziekan ds. dydaktyki i nauki Wydziału Medycznego Uczelni Łazarskiego.

Projekt „Centrum Symulacji Medycznych MedExcellence. Doskonałość w kształceniu” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Partnerem Uczelni w projekcie jest Szpital Wolski im. Anny Gostyńskiej w Warszawie. Wykorzystanie symulacji medycznych pozwala studentom opanować umiejętności oraz procedury w warunkach kontrolowanych. Centrum Symulacji Medycznych zapewnia odwzorowanie warunków klinicznych na poziomie szpitalnym i przedszpitalnym.

r_ula_LR_graf1.jpg

Do dyspozycji studenci mają między innymi symulator ambulansu, Szpitalny Oddział Ratunkowy, salę intensywnej terapii czy blok operacyjny. Zajęcia w Centrum Symulacji prowadzone są przez doświadczoną kadrę medyczną przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu. Podczas zajęć symulowanych możliwe jest powtarzalne realizowanie scenariusza klinicznego, z wykorzystaniem zaawansowanych symulatorów i trenażerów. Sale do zajęć umożliwiają studentom uczenie się rozwiązywania problemów klinicznych w całkowicie bezpiecznych warunkach, co sprzyja rozwijaniu krytycznego myślenia, rozumowania klinicznego i umiejętności oceny klinicznej. Ćwiczenia w Centrum Symulacji Medycznych pomogą także opanować procedury kliniczne oraz odnaleźć się w sytuacjach wymagających szybkich decyzji jeszcze przed kontaktem z realnym pacjentem. Różnorodność symulatorów, trenażerów i sprzętu klinicznego pozwala studentom przećwiczyć zarówno wykonanie pojedynczej procedury, jak i prowadzenie całego procesu diagnostyczno-terapeutycznego.

r_ula_LR_graf3.jpg

Uzupełnieniem symulacji są także zajęcia z Pacjentem Standaryzowanym, które są wykorzystywane do rozwijania umiejętności miękkich, zbierania wywiadu czy też przeprowadzania badania fizykalnego. Pacjenci Standaryzowani podczas zajęć ze studentami odgrywają scenki dotyczące rozwiązywania zagadnień klinicznych w relacji lekarz/pielęgniarka-pacjent oraz relacji w zespole (lekarz-pielęgniarka) zgodnie ze scenariuszem symulacyjnym zajęć i odpowiednio do danej jednostki chorobowej, w tym symulując określone symptomy, odgrywając reakcje lub wydając odpowiednie komunikaty werbalne i wcielając się w różne role np. pacjenta, rodzica chorego dziecka lub członka rodziny pacjenta. Praca z Pacjentem Standaryzowanym gwarantuje uczestnikom zajęć powtarzalność scenariuszy przygotowanych przez doświadczonych lekarzy praktyków, dzięki czemu każdy student może nabywać pożądane umiejętności w podobnych warunkach.

Szczególnie ważną rolę w kształceniu lekarzy i pielęgniarzy odgrywają symulatory pacjenta. Są to zaawansowane technologicznie, sterowane komputerowo urządzenia odwzorowujące wygląd ludzkiego ciała. Ich konstrukcja i oprogramowanie daje możliwość odzwierciedlania fizjologicznych reakcji wywołanych przez podjęcie określonej interwencji medycznej. Takie symulatory pozwalają na wielokrotne wykonywanie procedur stosowanych w medycynie, takich jak np.: odbarczenie odmy prężnej, elektroterapia zaburzeń rytmu serca, iniekcja, intubacja, konikotomia i wiele innych.

r_ula_LR_graf2.jpg

Bez wątpienia można powiedzieć, że kształcenie poprzez symulacje medyczne gwarantuje nauczanie na najwyższym światowym poziomie.

Uczelnia Łazarskiego z niecierpliwością czeka na pierwszych absolwentów kierunku lekarskiego, mając nadzieję, że będą oni bardzo dobrze przygotowani do przyszłej pracy, wyposażeni zarówno w wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną, a także wysoko rozwinięte kompetencje społeczne. Najlepszą weryfikacją jakości kształcenia uczelni są jednak opinie studentów.

Po pięciu latach studiowania w UŁa mogę śmiało powiedzieć, że podjęłam właściwą decyzję. Kameralne grupy, szerokie spektrum kół naukowych, możliwość odbywania wolontariatu na wybranych oddziałach szpitalnych sprawia, że mogę się nieustannie rozwijać i poszerzać swoją wiedzę, czerpiąc ją od osób, dla których medycyna jest pasją. Nasza Uczelnia jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia IFMSA-Poland, które umożliwia studentom wyjazdy na praktyki kliniczne oraz projekty badawcze. Na Wydziale Medycznym przeprowadziliśmy również „Akcję Reanimację”, która ma na celu edukację dzieci w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Angażujemy się również w organizację takich wydarzeń jak „Warsztaty Szycia Chirurgicznego” czy „Wykłady z Prawa Medycznego” oraz cykliczne zbiórki pieniędzy np. dla Domu Lekarza Seniora. Ogromną zaletą jest również to, że na moim roku wszyscy się znamy i możemy na siebie liczyć – stanowimy jedną wielką rodzinę. Studia medyczne od zawsze były moim marzeniem. Cieszę się, że mogę je spełniać właśnie tutaj! – mówi Katarzyna Wieczorek, studentka kierunku lekarskiego Wydziału Medycznego Uczelni Łazarskiego.

Rekrutacja Uczelnia Łazarskiego z siedzibą w Warszawie:



Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: