Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Pierwsza pomoc w czasie COVID-19 i nie tylko

Jesteś świadkiem wypadku, widzisz, że ktoś potrzebuje pomocy. W Twoim lub sąsiednim mieszkaniu wybuchł pożar. Czujesz, że w pomieszczeniu ulatnia się gaz. To czas na opanowanie i szybką reakcję. W ramach cyklu artykułów przypominamy kilka ważnych informacji, których znajomość na pewno przyda się podczas niespodziewanego zdarzenia. Przeczytaj pierwszy z nich i dowiedz się, jak w razie wypadku zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz innych? Co zrobić zanim dotrze karetka? Jak udzielić pierwszej pomocy w czasie pandemii COVID-19? A także, czym jest i gdzie znajdziemy AED?

Jeśli jesteś świadkiem wypadku, Twoim obowiązkiem jest opieka nad poszkodowanym, zanim przyjedzie lekarz czy pogotowie.Wypadki zdarzają się nieustannie i zawsze są wielkim zaskoczeniem. Sprawne udzielenie poszkodowanym pierwszej pomocy może uratować ich życie i pomóc w dojściu do zdrowia. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Dzięki temu w nieoczekiwanej sytuacji będziesz czuć się pewniej, chętniej podejmiesz działania i lepiej zapanujesz nad swoimi emocjami. Zachowanie spokoju, adekwatna ocena sytuacji oraz natychmiastowa pomoc są w takich chwilach na wagę złota.

Rozejrzyj się — zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

Upewnij się, że udzielenie pierwszej pomocy nie będzie stanowiło niebezpieczeństwa dla Ciebie i innych świadków zdarzenia. Sprawdź, czy w okolicy nie znajdują się odsłonięte przewody lub płomienie, nie występują toksyczne opary itd. Jeśli sytuacja dzieje się na lodzie, skontroluj, czy lód jest na tyle twardy, aby po nim bezpiecznie przejść. Jeśli ktoś się topi, a Ty słabo pływasz, lepiej nie skacz do wody, a zrób wszystko, aby znaleźć kogoś, kto wyłowi tę osobę. Twoje bezpieczeństwo jest równie ważne, jak osoby poszkodowanej.

a_pierwsza_pomoc_covid_graf_2_LR.jpg

Oceń sytuację i wezwij pomoc

Sprawdź, czy ofiara jest przytomna. Mów do niej, a gdy nie odpowiada — lekko potrząśnij. Jeśli poszkodowany jest przytomny, zapytaj, co dokładnie się stało i co mu dolega. Dowiedz się, czy jest na coś uczulony, na coś choruje. Dopytaj również, czy przyjmuje jakieś leki. Zapamiętaj lub zapisz te informacje. W razie utraty przytomności ofiary, będziesz mógł(-a) medykom podać szczegóły.

  • Tylko Ty zareagowałeś(-aś), a obok są inne osoby — poproś głośno o pomoc. Pamiętaj, o wsparcie proś zawsze konkretną osobę. Na hasło “niech mi ktoś pomoże” wiele osób może nie zareagować. Lepiej powiedzieć “pani w czerwonym swetrze, proszę zadzwonić na pogotowie”.
  • Poszkodowanemu, który uległ wypadkowi pomaga kilka osób — jedna z nich powinna zajmować się poszkodowanym, a druga wezwaniem pomocy.
Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, jak najszybciej wezwij fachową pomoc: 112 lub 999. Wzywając pogotowie, pamiętaj, aby odpowiadać na wszystkie pytania osoby, z którą rozmawiasz i nigdy nie rozłączać się jako pierwszy!

Zgłaszając zdarzenie:

  1. Powiedz, gdzie dokładnie jesteś.
  2. Opowiedz, co się stało.
  3. Powiedz, ile osób zostało poszkodowanych.
  4. Opisz stan tych osób i co już zrobiłeś(-aś) żeby im pomóc.
  5. Podaj swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu.
  6. Odpowiedz na wszystkie pytania, jakie zada Ci osoba, z którą rozmawiasz.
  7. Nigdy nie rozłączaj się pierwszy!

Pierwsza pomoc przedmedyczna

  1. Udrożnij drogi oddechowe - połóż rękę na czole i brodzie poszkodowanego, odginając głowę do tyłu (sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy podczas pandemii COVID-19 >>).

  2. Przez 10 sekund sprawdzaj, czy oddycha (pochyl się nad twarzą, staraj się wyczuć i wysłuchać oddech i patrz na klatkę piersiową, czy się poruszyła).

  3. Jeżeli wyczuwasz oddech, to znaczy, że jest też krążenie, wtedy ułóż poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej >>. Gdy podejrzewasz uraz kręgosłupa, pozostaw poszkodowanego w pozycji na wznak z odgiętą głową do tyłu.

  4. Jeżeli po udrożnieniu dróg oddechowych, przez 10 sekund brak jest oddechu, znaczy to, że doszło do zatrzymania krążenia – upewnij się, czy został wezwany zespół ratownictwa medycznego.

  5. Jeśli to możliwe, użyj AED (czym jest AED? >>).

  6. Połóż jedną dłoń na środku klatki piersiowej, w dolnej połowie mostka, odginając place do góry tak, by nie dotykały klatki piersiowej.

  7. Połóż nadgarstek drugiej dłoni na grzbiecie pierwszej. Spleć palce obu dłoni.

  8. Twoje ramiona powinny być ułożone prostopadle do klatki piersiowej poszkodowanego, łokcie wyprostowane. Upewnij się, że nie będziesz naciskać na żebra ani na dół mostka czy górną część brzucha, tylko na klatkę piersiową.

  9. Wykonuj uciski, żeby klatka piersiowa obniżyła się o 1/3 wysokości.

  10. Jeżeli decydujesz się na wykonywanie oddechu „usta-usta” — odegnij głowę poszkodowanego do tyłu, zamykając nos i obejmując usta — wykonuj to w sekwencji 30 uciśnięć do 2 oddechów.

  • Pamiętaj, że kobietę w ciąży do wszystkich czynności reanimacyjnych należy położyć na plecach, ale pod prawy bok podłożyć coś, co go uniesie. Dzięki temu nie zostanie utrudniony dopływ krwi do płodu.

a_pierwsza_pomoc_covid_graf_1_LR.jpg

Czym jest AED?

AED to automatyczny defibrylator. Po włączeniu urządzenia dokładnie i w zrozumiały sposób instruuje użytkownika, jak i co w kolejnych etapach powinien zrobić. Wskazuje, m.in. jak podłączyć elektrody, czy są wskazania do przeprowadzenia reanimacji (przepuszcza impuls elektryczny przez ciało poszkodowanego). Całość należy wykonywać starannie, jednak stosunkowo szybko. Urządzenie możesz znaleźć w centrach handlowych, hotelach, obiektach sportowych i kulturalnych, urzędach miast, wielu zakładach pracy, szkołach czy dworcach kolejowych. AED ma sens wszędzie tam, gdzie w ciągu dnia pojawia się wiele ludzi.

Jak udzielić pierwszej pomocy podczas pandemii COVID-19?

Najtrudniejsze podczas udzielania pierwszej pomocy w czasie pandemii COVID-19 jest to, że nie wiadomo, czy osoba poszkodowana — mimo braku objawów — jest lub nie jest zarażona koronawirusem. Należy zatem założyć, że każda ofiara może być chora na COVID-19. Udzielając pierwszej pomocy, zastosuj się do odpowiednich zaleceń:

  1. Jeśli jest to możliwe, użyj rękawiczek i osłoń twarz.

  2. Ocenę przytomności wykonaj poprzez potrząśnięcie poszkodowanego i głośne zwrócenie się do niego.

  3. Ocenę oddechu wykonaj wyłącznie przez obserwację klatki piersiowej i brzucha. Nie należy udrażniać dróg oddechowych poszkodowanego i umieszczać swojej twarzy przy jego ustach czy nosie.

  4. Dotykaj tylko tego, co jest absolutnie niezbędne.

  5. Udzielając pomocy, rozważ zasłonięcie twarzy poszkodowanego szmatką lub ręcznikiem przed rozpoczęciem uciskania klatki piersiowej i defibrylacji. Może to zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w powietrzu podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

  6. Po zakończeniu udzielania pierwszej pomocy koniecznie zdejmij i wyrzuć wszelkie środki ochrony osobistej.

  7. Umyj ręce wodą z mydłem lub zdezynfekuj środkiem na bazie alkoholu. Tak szybko, jak to możliwe wypierz wszystkie ubrania.

Pozycja bezpieczna

Pozycja boczna ustalona przeznaczona jest dla poszkodowanych nieprzytomnych, o ile nie występują u nich obrażenia, będące przeciwwskazaniami, m.in. brak oddechu czy uraz kręgosłupa.

  1. Ściągnij poszkodowanemu okulary i protezy.

  2. Udrożnij drogi oddechowe przez odchylenie głowy do tyłu.

  3. Rękę znajdującą się po przeciwnej stronie ciała zegnij w łokciu i ułóż poszkodowanemu pod policzkiem, na bok.

  4. Zegnij nogę poszkodowanego w kolanie i przekręć osobę na bok.

  5. Obserwuj i regularnie sprawdzaj oddech poszkodowanego, aż do przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego.
Przedstawione wskazówki mogą być niezwykle przydatne podczas nieoczekiwanego zdarzenia. W takich chwilach zachowanie jasności umysłu, a także umiejętność szybkiej oraz poprawnej reakcji są niezwykle ważne i nierzadko ratują ludzkie życie.




Źródła
  • www.centrumratownictwa.com
  • https://akademia.nfz.gov.p
  • https://stargard.policja.gov.pl
  • https://projektaed.pl
  • https://upacjenta.pl


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: