Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Bez stresu o poranku – co robić, a czego unikać

Poranek ma być dobrym rozpoczęciem dnia! To wtedy ładujemy naszą „baterię” energią, która musi nam wystarczyć na codzienne zmagania. Jeśli chcecie, żeby poranki w Waszym domu były bezstresowe i przyjemne dla każdego, zacznijcie o nich myśleć w pozytywny sposób.

Poranki mogą być przyjemne

Na początek zastanów się, z czym kojarzą Ci się poranki, czy sama myśl o nich Cię frustruje? Jakie obrazy widzisz w swojej głowie? Czy towarzyszą im jakieś emocje? Jeśli nie lubisz tej pory dnia, bo kojarzy Ci się z dziecięcym marudzeniem, zdenerwowaniem i pośpiechem, musisz mieć na uwadze, że Twoim dzieciom udziela się takie nastawienie. Czas to zmienić. Pamiętaj jednak, że każda przemiana wymaga czasu, a początki bywają trudne. Wprowadzenie zmiany będzie wymagać od Ciebie cierpliwości, spokoju i konsekwencji w działaniu. Od czego zatem zacząć? Pierwszą rzeczą, nad którą warto popracować jest właściwe uporządkowanie poranka.

Usprawnij rodzinną organizację

Dobra organizacja czasu to klucz do sukcesu. Warto więc przygotować rodzinny planer. Możesz w tym celu skorzystać z gotowych narzędzi dostępnych na rynku lub zrobić go samodzielnie. Pamiętaj, że planując dzień należy wziąć pod uwagę wszystkich członków rodziny. Spoglądając rano do harmonogramu, zyskasz poczucie kontroli i ogólnego spokoju.

Wraz z dziećmi przygotuj listę czynności do zrobienia. Codzienne wykonywanie zadań w podobnej kolejności porządkuje poranek. Sprawia również, że przygotowanie się do wyjścia jest szybsze i eliminuje niepotrzebne napięcia, a tym samym obniża poziom stresu. Jeśli Twoja pociecha jeszcze nie opanowała umiejętności czytania, listę warto przygotować w postaci piktogramów, przedstawiających dziecku czynność, którą ma wykonać. Obrazki można umieścić nad suwakiem, który ułatwi odhaczanie wykonanego zadania.

Współpraca i dobry podział obowiązków to podstawa prawidłowo funkcjonującej rodziny, a co za tym idzie – waszego spokojnego poranka. Razem z dorosłymi współdomownikami zastanówcie się, kto i za co ma być rano odpowiedzialny. Na przykład, jedno z Was robi śniadanie, drugie budzi dzieci i mobilizuje je do wstania z łóżek.

Zrób dziś, co masz zrobić jutro

Dobry poranek zaczyna się już poprzedniego dnia wieczorem – od pójścia spać odpowiednio wcześnie. Kiedy jesteśmy niewyspani stajemy się rozdrażnieni, zmęczeni, podatni na utratę równowagi, spokoju. Aby zapobiec nerwowej atmosferze rano, dzień wcześniej sprawdź razem z dzieckiem, czy:

  • odrobiło wszystkie zadania domowe,
  • spakowało potrzebne podręczniki, zeszyty, pomoce i materiały do szkoły.
Podobną zasadę wprowadź także w kwestii ubrań. Zamiast rano szukać odpowiedniego stroju, przygotuj z dzieckiem komplet odzieży wieczorem. Tym sposobem będzie szybciej gotowe do wyjścia. Warto tę metodę zastosować również wobec siebie. Zaplanuj śniadania na każdy dzień i nakryj do stołu wieczorem. Możesz też przygotować pudełko z drugim śniadaniem dla dzieci i dla Was, by rano tylko zapakować je do torby czy plecaka. Wieczorem uporajcie się z domowym chaosem. Dzieci niech posprzątają w swoich pokojach, Wy przejmijcie kontrolę nad bałaganem w jadalni i kuchni, bo często nadepnięty klocek czy brudne naczynia mogą być poranną iskrą zapalną. Inna sprawa dotyczy pory wstawania. Jeśli macie wyliczony czas, którego potrzebujecie rano, dodajcie do niego 15 minut, na wszystkie nagłe potrzeby i nieprzewidziane okoliczności.

a_bez_stresu_LR_graf.jpg

Ważny jest sposób, w jaki zaczynasz dzień

Pobudka powinna kojarzyć się pozytywnie, z miłym i pełnym energii dniem, a nie krzykiem, codziennym pośpiechem i stresem. Unikaj szorstkiego budzenia dzieci. Jeśli potrzebują więcej czasu, żeby wstać, daj im go, ustawiając budzik odpowiednio wcześniej. Niezwykle ważne o tej porze dnia jest również znalezienie czasu tylko dla siebie, na wypicie filiżanki kawy czy herbaty, w ciszy lub przy dźwiękach ulubionej muzyki. Wiosną możesz otworzyć okno i posłuchać śpiewu ptaków, obserwować, jak wstaje słońce i budzi się miasto. To, co będziesz robić przez te kilkanaście minut, zanim pojawi się reszta rodziny, zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj, za R. Sharmą, że „to, jak zaczynasz swój dzień, wpływa na to, jak przeżyjesz swój dzień”. Nie zapomnij też o okazywaniu porannej czułości swoim dzieciom: przytul, pocałuj, zapytaj, czy się wyspały, jak minęła im noc. Twoje zachowanie sprawi, że „zły humor” czy marudzenie znikną.

Na zakończenie - nie oczekuj zbyt wiele. Pracujesz nad zmianą rodzinnych nawyków, takich autopilotów, dzięki którym działacie według powtarzalnych schematów. Rozpocznij od wieczornej organizacji, przygotowań do dnia następnego i podziału zadań, następnie przejdź do innych trudnych dla Was kwestii. Pamiętaj, aby być systematycznym w tym, co robisz, bo od tego zależy skuteczność w zmianie nawyków. To powtarzalność nas zmienia.






Dr Marta Majorczyk
Pedagog, psycholog, psychoterapeuta systemowy, doradca rodzinny, trener, animator rozwoju (coach, mentor, tutor), badacz i wieloletni nauczyciel akademicki. Od stycznia 2015 roku współpracuje z Niepubliczną Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną przy Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Kierownik studiów podyplomowych dla nauczycieli z zakresu: edukacji elementarnej, terapii pedagogicznej, wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, wychowania do życia w rodzinie. Współtwórca nowatorskich kierunków kształcenia: edukacja prorozwojowa oraz mediaworking. Autorka sześciu monografii i wielu tekstów popularno-naukowych, analiz oraz opracowań o tematyce rodzinnej, rozwoju dziecka, wychowania i opieki, a także neurodydaktyki.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: