Librus

Oficjalna aplikacja Librus

10 rzeczy, o których musimy pamiętać w wakacje

Bez względu na to, czy spędzamy wakacje w górach, nad morzem czy też w domu – jest kilka zasad, o których warto pamiętać przez całe lato, szczególnie jeśli jest tak upalne jak tegoroczne. Przygotowaliśmy listę 10 porad, które pomogą przetrwać upalne dni w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. A wtedy już pozostaje tylko cieszyć się wakacjami!

grafika_artykul_10_wakacje_1.jpg
Podczas upałów bardzo ważne jest picie dużej ilości płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Najlepiej zrezygnować z gazowanych oraz słodzonych napojów i postawić na wodę. Pijmy ją regularnie i małymi łykami. Uczucie pragnienia to już sygnał, że jesteśmy odwodnieni. Pamiętajmy, aby o częstym piciu przypominać dzieciom - ich organizm z uwagi na mniejszą masę szybciej się odwadnia.

grafika_artykul_10_wakacje_2.jpg
Zbyt długie przebywanie na słońcu może być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego warto pamiętać o nakryciu głowy, które uchroni nas przed działaniem promieni słonecznych. Możemy zdecydować się na czapkę, kapelusz czy chustkę. Wybierając nakrycie głowy, zwróćmy uwagę na materiał, z którego jest wykonane – sprawdzą się naturalne, przyjazne skórze materiały oraz jasne kolory, które odbijają światło. Czapka lub kapelusz mają dodatkowy atut – nie dopuszczą promieni słonecznych bezpośrednio do oczu.

grafika_artykul_10_wakacje_3.jpg
Upały kojarzą nam się z odsłanianiem ciała, ale wbrew pozorom w gorące dni dopasowana sukienka na ramiączkach nie będzie dobrym wyborem. Eksponowanie ciała w czasie upałów sprawia, że słońce silniej oddziałuje na skórę. Obcisłe ubrania powodują, że jest nam po prostu gorąco. Najlepiej wybrać ubrania w jasnych kolorach oraz wykonane z naturalnych tkanin, takich jak len czy bawełna. Podstawą jest też wygodne obuwie: sandały z szerokimi paskami, klapki, a także trampki czy espadryle.

grafika_artykul_10_wakacje_4.jpg Krem z filtrem UV ochroni nas przed oparzeniami i podrażnieniami. Wybierzmy odpowiedni filtr – zbyt niski może sprawić, że ulegniemy poparzeniu. Najlepiej opalać się stopniowo i zacząć od kremu z wyższym filtrem, odpowiedni będzie 30 lub 50. Ważne, aby użyć go 20-30 minut przed wyjściem na słońce, bo dopiero po takim czasie kosmetyk zacznie działać. Szczególną uwagę zwróćmy na ramiona, kolana i twarz, bo to one opalają się najszybciej. Aplikację kremu z filtrem powtarzajmy co 2-4 godziny. Nie zapomnijmy też o ponownym zastosowaniu kosmetyku po wyjściu z wody, nawet jeśli jest on wodoodporny.

grafika_artykul_10_wakacje_5.jpg
Intensywne promieniowanie nie wpływa korzystnie na nasz wzrok. Uważajmy przy kupowaniu okularów – te bez filtrów, jedynie z przyciemnionymi soczewkami, mogą spowodować uszkodzenie wzroku. Dlatego ważne, aby wybrane przez nas okulary miały odpowiedni filtr.

grafika_artykul_10_wakacje_6.jpg
Wysokie temperatury sprawiają, że mamy mniejszy apetyt. Nie powinniśmy jednak rezygnować z jedzenia, bo może mieć to opłakane skutki. Ważne, aby nawet w upały pamiętać o regularnych posiłkach. Postawmy na lekkostrawne posiłki, wykonane z sezonowych produktów. Świetnym wyborem będą warzywa i owoce. Brak pomysłu na lekkie przekąski? Podsuwamy kilka łatwych przepisów: Lato na talerzu – przepisy na letnie przekąski.
Pamiętajmy, aby w upały żywność przechowywać w warunkach chłodniczych. W wysokich temperaturach szybciej się psuje i jej zjedzenie może przysporzyć nam problemów zdrowotnych.

grafika_artykul_10_wakacje_7.jpg
Ciesząc się latem, trudno byłoby unikać kąpieli słonecznych. Jednak zbyt długie przebywanie na słońcu może doprowadzić do złego samopoczucia, bólu  głowy, a nawet udaru. Dlatego jeżeli to możliwe, unikajmy wychodzenia na słońce pomiędzy godziną 10 a 16, kiedy jego działanie jest najmocniejsze. Jeśli jednak musimy, szukajmy zacienionych miejsc. Ulgę przyniesie również przebywanie wśród roślin. W najgorętsze dni na spacery wybierajmy parki i inne zielone miejsca.

grafika_artykul_10_wakacje_8.jpg
Pomieszczenia, w których przebywamy, najlepiej wietrzyć rano lub wieczorem, kiedy temperatura nie jest tak wysoka. W najbardziej gorących momentach dnia, gdy na zewnątrz jest cieplej niż we wnętrzu budynku, lepiej zamknąć okna, a nawet je zasłonić. Aby poprawić cyrkulację powietrza, możemy wspomagać się wentylatorami.

grafika_artykul_10_wakacje_9.jpg
Komary oraz kleszcze mogą uprzykrzyć nam wakacje. O ile ugryzienie komara tylko nieprzyjemnie swędzi, o tyle kleszcz może być niebezpieczny. Dlatego nie bagatelizujmy tego tematu i odpowiednio zabezpieczmy się, zarówno wybierając się na wakacyjny wyjazd, jak i na spacer do parku. Na rynku dostępne są preparaty przyjazne dzieciom, które zawierają naturalne olejki – są bezpieczne dla skóry oraz przyjemnie pachną.

grafika_artykul_10_wakacje_10.jpg
Upały doskwierają nie tylko nam, ale także zwierzętom, dlatego nie zapominajmy o nich, gdy sami chronimy się przed wysokimi temperaturami. Absolutną podstawą jest ciągły dostęp do czystej wody. Pies ani kot samodzielnie nie uzupełnią miski, więc to naszym obowiązkiem jest pilnowanie, aby zawsze była pełna. Zwierzęta podobnie do nas mogą mieć mniejszy apetyt podczas upałów, dlatego starajmy się podawać im mniejsze porcje jedzenia, ale za to nieco częściej. Dzięki temu zmniejszymy także prawdopodobieństwo, że karma zepsuje się pod wpływem wysokiej temperatury. Wybierając się na dłuższy spacer z psem, weźmy ze sobą butelkę z wodą i miskę, bo wysoka temperatura sprawia, że zwierzęta szybciej pozbywają się z organizmu płynów.






Źródła:
  • https://www.zdrowyportal.org/7390/ochrona-przed-upalem-jak-sie-chronic-przed-upalem-ochrona-skory/
  • https://epochtimes.pl/rady-gis-na-upal-jasne-ubranie-nakrycie-glowy-woda-soki-warzywa-owoce-zero-alkoholu/


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: