Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Wyprawka idealna - jak wybrać przybory dla ucznia

Powrót do szkoły to wyzwanie nie tylko dla uczniów. Rodzice muszą zmierzyć się z wieloma niełatwymi zadaniami, a jednym z nich jest zakup szkolnej wyprawki. Wydawałoby się, że to prosta sprawa: plecak, piórnik, ołówki, długopisy i gotowe. Ale gdy z jednej strony mamy komfort i bezpieczeństwo dziecka, a z drugiej jego zadowolenie z wybranych wzorów, wybór elementów wyprawki zaczyna być wyzwaniem.

Po pierwsze plecak

Dobry plecak to podstawa wyposażenia każdego ucznia. W tym przypadku warto kierować się przede wszystkim względami zdrowotnymi. Dla młodszych dzieci z klas 1-3 odpowiedni będzie tornister, który dzięki odpowiedniemu usztywnieniu wymusza prawidłowy układ kręgosłupa. Starsi uczniowie mogą pozwolić sobie na więcej „luzu” i wybrać klasyczny plecak.  Tu jednak należy zwrócić uwagę na to, żeby był on dopasowany do wieku i wzrostu dziecka. Powinien mieć także wygodnie wyprofilowane szelki, usztywniony tył (warstwą pianki lub profilem aluminiowym) oraz elementy odblaskowe. Pamiętajmy o wadze plecaka. Nie może być zbyt ciężki, bo przecież w drodze do szkoły będzie obciążony książkami, zeszytami i przyborami szkolnymi. Dodatkowym atutem będą duże, oddzielne komory oraz małe zamykane kieszonki. Warto wybrać także model łatwy do utrzymania w czystości, czyli który można uprać lub wyczyścić. A zatem uwaga na brokatowe ozdoby i plastikowe elementy. Całe szczęście w sklepach jest tak wiele modeli, że na pewno uda się wybrać plecak, który zadowoli wybrednego ucznia oraz dbających o jego zdrowie i komfort rodziców.

Piórnik – z zawartością czy bez?

Wszystkie przybory potrzebne podczas zajęć w szkole dobrze jest umieścić w piórniku. Dzięki temu nie zniszczą się i zawsze będą pod ręką. W sklepach dostępne są piórniki w wielu formach: małe na kilka długopisów oraz duże i rozbudowane, rozkładane po rozsunięciu lub w formie miękkiej saszetki. Wybierając najlepszy model, nie należy przesadzać w żadną ze stron. Miękki piórnik nie zagwarantuje, że przechowywane w nim przybory nie ulegną zniszczeniu, zaś zbyt duży niepotrzebnie zajmie miejsce w plecaku. Warto wybrać model, który da się uprać w pralce.  Część uczniów marzy o piórniku z pełnym wyposażeniem. Dla rodziców jest to też całkiem korzystny wybór, bo nie muszą kupować wszystkich akcesoriów osobno. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość przyborów – żeby tępych nożyczek czy niepiszącego pióra nie trzeba było zastępować za chwilę nowymi.

grafika_artykul_wyprawka.jpg


Co w takim razie powinien zawierać piórnik pilnego ucznia? Na zakupach przyda się mała ściąga:
  • pióro i naboje lub długopisy
  • korektor
  • ołówki
  • gumka do ścierania
  • temperówka
  • przybory kreślarskie (linijka, ekierka, cyrkiel)
  • kredki świecowe i ołówkowe
  • flamastry
  • nożyczki
  • klej
  • taśma klejąca

Przyborów ciąg dalszy

Akcesoria potrzebne do szkoły to nie tylko przybory mieszczące się w piórniku. Kupując zeszyty, warto pamiętać o okładkach i naklejkach. Na lekcje plastyki przydadzą się:   
  • farby  (plakatowe i akwarelowe)     
  • pędzle, 
  • plastelina, 
  • bloki rysunkowe i techniczne (białe i kolorowe),
  • kredki świecowe i ołówkowe.
Wszystkie dodatkowe materiały, które uczniowie dostaną na lekcji, można schować do tekturowych teczek lub segregatorów – pozwolą utrzymać porządek. 

Śniadanie już nie w papierze

Kanapki zapakowane w papier śniadaniowy powoli odchodzą do lamusa. Większość uczniów drugie śniadanie woli zabrać do szkoły zapakowane do plastikowego pojemnika. Nie bez znaczenia jest tu oczywiście wzór, jaki na nim widnieje – zwykle bohater ulubionej bajki lub motyw z popularnej kreskówki. Większość uczniów zapewne właśnie tym kryterium będzie się kierować przy wyborze śniadaniówki. Rodzice za to mogą skupić się na pozostałych kwestiach. Najważniejsze, żeby pojemnik na śniadanie łatwo było utrzymać w czystości – przecież będzie w nim przechowywane jedzenie. Dodatkowym plusem będzie wkładka termoizolacyjna, która szczególnie przyda się uczniom spędzającym w szkole i na zajęciach pozalekcyjnych dużo czasu – jedzenie dłużej pozostanie świeże. Dobrym pomysłem jest wyposażenie dziecka w bidon. Uczeń wygonie się z niego napije – nie oblewając siebie lub potem zawartości plecaka, a do tego nie będziemy się martwić, czy „drobnych na picie” nie wydana na słodki, kolorowy napój. Na rynku dostępne są także zestawy, które składają się z pojemnika oraz bidonu. Zwykle ich cena będzie mniejsza, niż gdybyśmy każdy element kupili osobno.

Na sportowo

Już od pierwszej klasy każdy uczeń uczęszcza na lekcje wychowania fizycznego, dlatego niezbędny jest zakup stroju sportowego. Pamiętajmy, że dzieciaki na WF-ie muszą czuć się komfortowo, bo przed nimi wiele sportowych wyzwań. Dlatego warto zainwestować w ubrania dobrej jakości, wygodne i przepuszczające powietrze. Takie też dłużej posłużą, nawet najbardziej zaangażowanemu sportowcowi. Oprócz lekcji na sali gimnastycznej część szkół oferuje również zajęcia na basenie. Wtedy niezbędny staje się strój kąpielowy, czepek, ręcznik i klapki. Starsi uczniowie często uczestniczą w dodatkowych zajęciach, tzw. SKS lub w miejskich klubach, więc warto zaopatrzyć ich w wygodne torby sportowe.

Buty w worku

Choć worek na buty wydaje się być reliktem z przeszłości, to wielu uczniów – szczególnie tych młodszych – nadal z niego korzysta. Jego zakup nie wymaga przestrzegania wielu kryteriów – wystarczy, że będzie łatwy do wyprania – i każdy uczeń może wybrać sobie taki wzór, jaki najbardziej mu się podoba. W worku powinny znaleźć się wygodne buty, najlepiej z podeszwą, która nada się na lekcje WF-u. Niektórzy uczniowie w worku noszą cały strój sportowy, dzięki czemu nie zajmuje on miejsca w ich plecaku.

Spokojny rodzic i zadowolony uczeń

Wyprawka szkolna składa się z wielu elementów i jej skompletowanie jest sporym wyzwaniem. Aby uniknąć stresujących sytuacji w sklepie, warto przemyśleć zakupy. Uczniowie, którzy już chodzą do szkoły, na pewno niektóre przybory będę mieć z poprzedniego roku i wyprawkę trzeba będzie tylko uzupełnić – warto to sprawdzić przed wizytą w sklepie. Część potrzebnych akcesoriów można kupić wcześniej, a resztę kompletować na bieżąco w trakcie roku szkolnego (np. materiały na plastykę). Wybierając się do sklepu, koniecznie trzeba mieć ze sobą listę przyborów, które planujemy kupić, aby na pewno zaopatrzyć się w te niezbędne.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: