Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Rodzinnie do Kopalni Soli w Wieliczce

Artykuł sponsorowany
„W czasie deszczu dzieci się nudzą”. Prawda. Wielkimi krokami zbliża się jesień, a wraz z nią aura dość niepewna i kapryśna. Dokąd wybrać się z rodziną, żeby uniknąć pogodowych niespodzianek? Najlepsza będzie Kopalnia Soli „Wieliczka” – pełna atrakcji i pomysłów na ciekawy weekend.

Kopalnia na każdą pogodę

Pod ziemią nie pada deszcz. Nie ma też przymrozków, a temperatura to stałe i przyjemne kilkanaście stopni Celsjusza. Warto włożyć wygodne buty, bowiem na eksploratorów kopalnianych głębin czeka ok. 3,5-kilometrowy spacer oraz jakieś 800 schodów – pierwsze już w szybie Daniłowicza. Trasa Turystyczna w Kopalni Soli „Wieliczka” nie wymaga nadzwyczajnej sprawności fizycznej, dlatego doskonale nadaje się dla najmłodszych. Kopalnia honoruje Polski Bon Turystyczny i Kartę Dużej Rodziny, proponuje też korzystne bilety rodzinne. Dzieciom do lat 4 przysługuje bezpłatna wejściówka.

r_wieliczka_art_LR_15092022_graf1.jpg

Bezcenny zabytek

Przeszło 700 lat nieprzerwanej historii robi wrażenie. Oznacza bowiem, że wielicka kopalnia jest starsza niż ruchome czcionki Gutenberga czy Machu Picchu. Salina była doskonale prosperującym przedsiębiorstwem już w czasach Piastów i Jagiellonów, dostarczając do monarszej szkatuły jakąś 1/3 dochodów. W roku 1978 zabytkowa Kopalnia Soli „Wieliczka” została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znalazła się wówczas pośród pierwszych tak uhonorowanych miejsc i obiektów, otwierając tym samym spis skarbów ludzkości. Zwiedzający wędrują od poziomu I (64 m głębokości) do poziomu III (135 m), jednak kopalniany labirynt rozpościera się dalej i głębiej, aż do 327 m. Składają się na niego komory i chodniki drążone od średniowiecza – te najpiękniejsze, m.in. Michałowice i kaplicę św. Kingi zobaczymy na Trasie Turystycznej.

r_wieliczka_art_LR_15092022_graf2.jpg

Spacer z atrakcjami

Wyprawa pod ziemię to dla dzieci podróż do świata baśni. Najmłodsi doskonale wiedzą, że kopalnia to nie tylko widoczne ślady górniczej pracy, drewniane kieraty czy pełne rozmachu olśniewające kaplice. W dziecięcej wyobraźni kopalnia to po pierwsze królestwo Skarbnika oraz krasnoludków. Legendarne postaci można zobaczyć na podziemnym szlaku pod postacią solnych rzeźb. Kto jednak z myślą o swoich pociechach wybierze tematyczny wariant zwiedzania pt. „Śladami legend”, ten najpewniej spotka żywego Skarbnika!

Dlaczego sól jest słona? Ile trwało rzeźbienie kaplicy św. Kingi? Jak głębokie jest solankowe jezioro w komorze Barącza? Odpowiedzi na wszystkie pytania znają wieliccy przewodnicy, którzy są prawdziwą kopalnią wiedzy o bezcennym zabytku.

r_wieliczka_art_LR_15092022_graf3.jpg

Nie tylko widoki

Długi spacer Trasą Turystyczną wzmaga apetyt. Na końcu szlaku, w komorze Budryka niejeden mały niejadek zmienił zdanie. Podziemna restauracja serwuje przysmaki kuchni polskiej, kuszące desery  oraz aromatyczną kawę.

Być w Wieliczce i wrócić do domu bez soli? W kopalnianych sklepikach znajdziemy ją pod każdą możliwą postacią – od przyprawy po kosmetyki. Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę. Produkuje się je na bazie wielickiej soli oraz czerpanych spod ziemi solanek. Są zdrowe dla skóry i pięknie wyglądają na półce w łazience. Świetnie nadają się na upominek. Jeśli jednak nie bardzo chcemy podróżować z nadbagażem, nic straconego, bowiem solne produkty czekają również w sklepie internetowym na kopalnia.pl oraz na Allegro.

Pobyt w zabytkowej kopalni nie musi kończyć się wyłącznie na zwiedzaniu. Z pewnością niezapomnianym przeżyciem okaże się podziemny nocleg. W komorze Słowackiego 125 m pod ziemią śnią się piękne sny, warto zatem zajrzeć na kopalnia.pl i sprawdzić dostępne terminy. A jeśli nie pod ziemią? Do komfortowych pokoi zaprasza kameralny Hotel Grand Sal. Parkowe otoczenie zapewnia spokój i porządny wypoczynek po pełnej wrażeń wycieczce po Trasie Turystycznej.

r_wieliczka_art_LR_15092022_graf4.jpg

Sól jest zdrowa

Tak, tak, jest – dla układu oddechowego. O leczniczych walorach soli wiedzą w Wieliczce co najmniej od XIX w. Kopalniane powietrze to prawdziwy skarb. Nie ma w nim bowiem zanieczyszczeń, jest za to całe mnóstwo działającego przeciwzapalnie chlorku sodu. Subterraneoterapia, czyli kuracja podziemnym mikroklimatem przynosi poprawę m.in. w astmie, POChP, alergiach czy długofalowych skutkach COVID-19. Do Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka” ciągną pacjenci z całego świata. Na głębokości 135 m, z dala od uczęszczanych szlaków relaksują się na brzegach jeziorka Wessel, to znów ćwiczą pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów. Bazę podziemnego sanatorium tworzą w sumie cztery komory – Jezioro Wessel, Stajnia Gór Wschodnich, Smok i Boczkowskiego.

Z walorów kopalnianego mikroklimatu można skorzystać nie tylko w ramach regularnego turnusu, ale też rodzinnie, z dziećmi powyżej 4. roku życia. Uzdrowisko proponuje profilaktyczne pobyty, które łączą rekreację z odpoczynkiem. Kilka godzin w solnych komorach warto rozważyć szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy na co dzień oddychamy smogiem.

Kto chciałby skorzystać z dobroczynnych właściwości słonego powietrza bez zjazdu pod ziemię, albo połączyć wizytę na Trasie Turystycznej z chwilą dla zdrowia, ten koniecznie powinien wybrać się do tężni solankowej. Tężnia wznosi się na skraju Parku św. Kingi, w bliskim sąsiedztwie szybów Daniłowicza i Paderewskiego. Nie sposób jej nie zauważyć, przypomina bowiem warowny zamek z wysoką na ponad 20 m wieżą oraz masywnymi murami. Na wieżę i mury można wspiąć się i podziwiać z nich widok na park. Tężnia z całą pewnością przypadnie do gustu najmłodszym – obszerny dziedziniec zachęca do zabawy. Dorośli chętnie odpoczną na ławkach.

W tężni trzeba głęboko oddychać. Powietrze nasycone solnym aerozolem przypomina nadmorską bryzę i ma podobne lecznicze działanie. W tężni Kopalni Soli „Wieliczka” wykorzystywana jest solanka pochodząca z głębokości ponad 200 m – to przebadana i certyfikowana lecznicza woda mineralna. Inhalacje solankowe „pod chmurką” najlepsze efekty przynoszą w ciepłe, słoneczne i wietrzne dni. Wtedy słona woda najmocniej paruje, rozpryskując się o tarninowe ściany. Oczywiście do tężni warto wybrać się również przy innej pogodzie. Obiekt czynny jest z reguły do pierwszych mrozów.

r_wieliczka_art_LR_15092022_graf5.jpg

Garść praktycznych informacji

Kopalnia Soli „Wieliczka” to obiekt wprawdzie podziemny, lecz doskonale udostępniony, przyjazny rodzinom, bezpieczny. Wycieczkę wygodnie jest planować w oparciu o informacje zamieszczone w internetowym serwisie www.kopalnia.pl – znajdziemy tutaj wszelkie detale i podpowiedzi, godziny otwarcia, aktualne cenniki i oferty, np. korzystne pakiety łączące różne usługi.

Do podziemnej wycieczki można przygotować się nie tylko praktycznie, lecz również duchowo. Na kopalnianym kanale You Tube nasze pociechy znajdą prawdziwą perełkę: baśnie i legendy wielickich górników czytane przez świetnego aktora Adama Woronowicza. Słuchowisko powstało na podstawie wydanej przed laty książki Juliana Majki, pracownika kopalni, który pieczołowicie zbierał i spisywał górnicze legendy. Dorośli też mogą posłuchać!



Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: