Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Relacje w rodzinie. Ojciec-córka

Ile jest prawdy w powiedzeniu „córeczka tatusia”? Dlaczego ojciec jest tak kluczowy w życiu córki i jaką ma rolę do odegrania? Czy dla dziewczynki ważne jest, jakim mężczyzną jest tata w relacji z mamą?

W książce „Facet przyzwoity” Ivan Jablonka pisze, że każdy ojciec może wychować swoją córkę na księżniczkę i na wojowniczkę. To ojciec zbroi córkę przeciwko wykorzystaniu przez płeć przeciwną i uczy, że nigdy nie powinna wątpić w siebie, że jest mądra, inteligentna, odważna, silna i godna podziwu. Taka dziewczynka, będąc kobietą, nie boi się świata. Potrafi stawiać czoła wyzwaniom i realizować swoje ambicje, również te zawodowe. Obecny w życiu córki ojciec pomaga jej w rozwinięciu niezależności i pewności siebie. Z drugiej strony ojciec, który ślepo jest zapatrzony w córkę, nie wymaga, nie dba o swoje granice, może przekazać jej przekonanie, że wszyscy powinni traktować ją jak księżniczkę. Ojciec buduje w oczach swojej córki krzywdzący obraz mężczyzny, pokazuje jej, że mężczyźni są pokorni i mają spełniać wszystkie zachcianki kobiet. To, jak Twoja córka będzie traktować siebie, co będzie o sobie myśleć, w dużej mierze zależy od Twojego stosunku do świata kobiet. Dlatego warto się zastanowić:

  • Jak traktujesz jej matkę i jak z nią rozmawiasz?
  • Jak traktujesz inne kobiety, czy mówisz o nich i do nich z szacunkiem czy lekceważeniem?
  • Jak komentujesz różne wydarzenia związane ze światem kobiet, które są przedstawiane w mediach? Czy rzucasz prześmiewcze hasła, ironizując, czy z szacunkiem i godnością wspierasz ten świat?

Czego ojciec może nauczyć córkę? 

  1. Asertywność – szczególnie wobec świata mężczyzn. Tego dziewczynka uczy się w relacji z ojcem. Jeśli uszanujesz zdanie córki, a ona będzie mogła je uargumentować, zostanie wysłuchania i potraktowana poważnie, to nabierze wiary w siebie. Nawet kiedy między Wami dojdzie do konfliktu, to po Twojej stronie jest doprowadzić sprawę do końca - nie oddawaj tego w ręce matki. To w relacji z ojcem, córka uczy się, jak radzić sobie z konfliktami z mężczyznami. Dziś tym mężczyzną jesteś Ty - ojciec, jutro będzie to jej chłopak, mąż czy szef.

  2. Niezależność i zaradność – naucz córkę wykonywać tzw. „męskie czynności”, np. skręcić szafkę, zatankować auto czy naprawić kran. Tym sposobem Twoja córka ma przekonanie, że jej wartość nie zależy do tego, czy jest obok niej jakiś mężczyzna, czy nie.

  3. Szacunek – uczysz go, kiedy pytasz córkę o zdanie i naprawdę interesujesz się tym, co ma do powiedzenia. Warto, aby Twoja córka wiedziała, że ma prawo mieć własną opinię na dany temat i że jej zdanie jest ważne.

  4. Mówienie NIE – uczysz tego swoją córkę, kiedy sam przyjmujesz jej NIE bez oburzania czy karania. Jeśli zaciekawisz się odmową swojej córki i ją uszanujesz, to otrzymuje ona od Ciebie szczególny dar. Uczy się, co to znaczy dbać o swoje potrzeby i komunikować naruszanie swoich granic. Jeśli córka ma odwagę powiedzieć NIE swojemu ojcu i zostanie to przyjęte, to będzie miała odwagę powiedzieć NIE światu, aby o siebie zadbać.

  5. Odpowiedzialność – dużo mówi się, że to chłopiec powinien być odpowiedzialny, a trochę zapomina się o odpowiedzialności dziewczynek. Co ona oznacza? To branie życia we własne ręce, podejmowanie decyzji przemyślanych i racjonalnych, a nie pod wpływem emocji. Powszechny stereotyp mówi, że kobiety szybciej działają niż myślą, co jest oczywiście mocno deprecjonujące i krzywdzące. Dlatego jako ojciec nie pozwól, aby przełożył się on na życie Twojej córki. Kiedy przyjdzie ona do Ciebie z jakimś pomysłem, który według Ciebie może i jest mało racjonalny, to zamiast krytykować, podważać jego sensowność czy oceniać, postaraj się z ciekawością zapytać:

    • Opowiedz mi więcej o tym pomyśle, jestem ciekaw.
    • Kto będzie go realizował?
    • Jakie mogą być tego skutki?
    • Co może Ci przeszkodzić w jego realizacji?
    • W czym ja Ci mogę pomóc?

Akceptacja kobiecości

Ojciec jest „pierwszym mężczyzną w życiu córki”. To, na ile będzie akceptował jej kobiecość, styl ubierania się itp., będzie wpływało na jej sposób postrzegania siebie i wartości swojej kobiecości. To bardzo ważne, aby córka dzięki bezwarunkowej akceptacji ojca dobrze się czuła sama ze sobą i ze swoim ciałem. Tragicznie kończą się uwagi ze strony taty o nadmiarowych kilogramach u córki czy jej zbytniej szczupłości. Zwłaszcza kiedy dziewczynka wchodzi w okres dojrzewania i jej ciało zmienia się, co jest dla niej trudne do przyjęcia - właśnie wtedy najbardziej potrzebuje bezwarunkowej akceptacji ojca. Niedopuszczalne są komunikaty:

  • Po co tyle jesz, będzie gruba i żaden chłopak Cię nie zechce.
  • Niedługo będziesz jak wieloryb.
Akceptacja kobiecości córki to pochwały i komplementy ze strony ojca. To docenianie córki za jej dbałości o wygląd i ubiór, za jej sukcesy i osiągnięcia. Ojciec, który z entuzjazmem wypowiada się o przymiotach córki sprawia, że czuje się ona dla niego ważna i wartościowa, a w przyszłości będzie tak się czuła w relacji z mężczyzną, który ją pokocha.

Dobry ojciec 

Meg Meeker pisze, że bycie dobrym ojcem to najważniejsze zadanie w życiu mężczyzny. Jaki jest dobry ojciec?

  • Jest przyjacielem – czyli jest dostępny emocjonalnie i fizycznie dla córki, cieszy się z jej obecności, lubi z nią przebywać, sam dzieli się swoimi radościami i smutkami oraz uważnie słucha tego, co córka ma do powiedzenia.
  • Jest doradcą i przewodnikiem – córka może zwrócić się do swojego ojca po pomoc, ponieważ czuje się przy nim bezpiecznie. Wie, że tata jej nie skrytykuje, tylko pomoże i zatroszczy się o nią.
  • Jest oparciem w trudnościach – córka wie, że zawsze może przyjść do taty ze swoim problemem. Tata jest dyskretny i potrafi dochować tajemnicy.
  • Jest towarzyszem – czyli jest obecny w życiu córki, interesuje się tym, co się u niej dzieje, chętnie spędza z nią czas.
Dla swojej córki jesteś przykładem mężczyzny. Powstaje więc pytanie, jaki ma wzór? Czy jesteś dla niej i jej matki ostoją bezpieczeństwa i komfortu? Pamiętaj, że to, jak traktujesz córkę i jej matkę pokazuje jej, jak powinni traktować ją mężczyźni. To ojciec wprowadza córkę w męski świat, ucząc ją, jak budować zdrowe relacje z mężczyznami. To od Ciebie zależy czy Twoja córka w przyszłości będzie szukała partnera podobnego do Ciebie, czy też będzie on Twoim przeciwieństwem. Dlatego bądź dla swojej córki takim mężczyzną, jakiego chcesz, aby ona wybrała jako dorosła kobieta.





Literatura
  • Mocni ojcowie. Mocne córki. 10 sekretów ojcostwa. Meg Meeker. Wydawnictwo M. Warszawa 2016.
  • Ile znaczy tata.  Leman Kevin. Wydawnictwo eSPe. Warszawa 2014.
  • https://zwierciadlo.pl/psychologia/474844,1,coreczka-tatusia-synek-mamusi.read dostęp 17.07.2022
  • https://dziecisawazne.pl/tato-naucz-corke-tego-co-syna/ dostęp 17.07.2022
  • https://dziecisawazne.pl/tato-naucz-corke-tego-co-syna/ dostęp 17.07.2022

Marzena Jasińska
Trener, dyplomowany coach, doradca rodzinny. Od lat wspiera rodziców w konsultacjach indywidualnych oraz warsztatach psychoedukacyjnych. Swoją pracę opiera na filozofii Jespera Juula, założeniach Rodzicielstwa Bliskości oraz Porozumienia Bez Przemocy. Specjalizuje się w zakresie neurodydaktyki oraz uczenia się uczniów. Ekspert rozwoju osobistego, komunikacji, negocjacji. W swojej pracy zajmuje się także tematyką mediacji szkolnych, procesów grupowych, zarządzania zmianą w organizacji i zarządzania zespołem. Prywatnie mama dwóch dorosłych synów.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: