Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Audiobooki - nowy wymiar lektur szkolnych

Artykuł sponsorowany
Czytanie obowiązkowych pozycji literackich to dla jednych uczniów twardy orzech do zgryzienia, a dla innych czysta przyjemność. Ku radości, zarówno dzieci stroniących od czytelnictwa, jak i tych, które z radością sięgają po kolejną lekturę na rynku znaleźć można wysokiej jakości audiobooki, które stanowią doskonałe uzupełnienie tradycyjnej formy przyswajania treści.

Rynek audiobooków skierowanych do najmłodszej grupy odbiorców stale rośnie. Dostępność smartfonów, nieograniczony dostęp do internetu oraz aplikacje oferujące dostęp do jakościowych słuchowisk sprawiają, że format audio przeżywa renesans. Obecnie jest on nie tylko jednym ze sposobów na spędzenie wolnego czasu, ale także elementem wspierającym rozwój dziecka.

Rozwijanie przez słuchanie

Jak wynika z danych Audioteki, aż 86% rodziców należących do grona jej klientów, deklaruje, że ich dziecko korzysta z aplikacji przeznaczonych do słuchania książek na smartfonie. Format audio stanowi doskonałe uzupełnienie tradycyjnego czytania, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jak wynika z badania YourCX zrealizowanego w 2021 r., Polacy chętnie sięgają po cyfrowe wersje książek nie rezygnując, tym samym, z korzystania z egzemplarzy drukowanych – dla blisko 70% miłośników audiobooków słuchanie jest tylko jednym z wielu sposobów na przyswajanie treści lektur1.

Nie bez znaczenia dla popularności audiobooków jest ich dostępność. Aplikacje w telefonie, który nieustannie znajduje się w pobliżu, pozwalają na odsłuch książek w samochodzie, autobusie, na spacerze, czy w drodze do szkoły, co nie tylko urozmaica codzienne aktywności, ale także pozwala zaoszczędzić czas.

- Znane, polskie głosy, efekty dźwiękowe oraz skomponowana na potrzeby słuchowiska muzyka to elementy, które przenoszą dziecko w magiczny świat opowieści. Format audio wprowadza nową jakość przyswajania treści. Słuchowiska są idealnym uzupełnieniem tradycyjnego czytelnictwa, pozwalającym wykorzystać wolne chwile w napiętym planie dnia młodego człowieka – mówi Monika Bazdyga, Head of Marketing w Audiotece.

Słuchowiska na podstawie lektur szkolnych to nie tylko doskonałe rozwiązanie dla uczniów, którzy niechętnie sięgają po książki do czytania, ale także dla osób, dla których dana pozycja jest trudna do przyswojenia. Forma audio z gwiazdorską obsadą, muzyką i efektami dźwiękowymi jest bliska produkcji filmowej, dzięki temu z łatwością przyciąga i utrzymuje zainteresowanie młodego słuchacza. Co więcej, po codziennych aktywnościach, które w głównej mierze angażują zmysł wzroku, audiobook jest formatem pozwalającym odpocząć zmęczonym oczom dziecka.

a_audioteka_LR_graf1.jpg

Najpopularniejsze lektury do słuchania w aplikacji Audioteki

Lektury szkolne dostępne są u nas nie tylko w ramach abonamentu Audioteka Klub, ale także w specjalnej aplikacji, która powstała w odpowiedzi na potrzeby najmłodszych słuchaczy - Audioteka Kids. Do najpopularniejszych wybieranych przez  dzieci tytułów należą: „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, „Karolcia” Marii Kruger oraz „Niesamowite przygody 10 skarpetek” autorstwa Justyny Bednarek. Warto dodać, że wśród pozycji dla najmłodszych znajdują się także stworzone z rozmachem superprodukcje z bogatymi efektami dźwiękowymi, muzyką oraz udziałem doskonałych polskich aktorów i lektorów – dodaje Monika Bazdyga.

Na liście najczęściej słuchanych lektur w 2022 roku znalazły się także „Felix, Net i Nika” Rafała Kosika, „Król Maciuś Pierwszy” Janusza Korczaka, „Niezwykłe przygody detektywa Pozytywki” Grzegorza Kasdepke, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery, a także pozycje dla starszych uczniów, takie jak „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza oraz „Zbrodnia i Kara” Fiodora Dostojewskiego dostępna w formie superprodukcji Audioteki z udziałem m.in. Jędrzeja Hycnara, Mateusza Damięckiego, Karoliny Gruszki i Ewy Szykulskiej.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: