Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Dzień Pluszowego Misia - poznaj niezwykłe historie

Choć Światowy Dzień Pluszowego Misia ogłoszony został 25 listopada 2002 roku, to historia powstania pluszowej zabawki jest znacznie dłuższa i może mieć wiele wspólnego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Theodore’em Roosevelt’em! Poznaj niezwykłe teorie narodzin pluszowego misia, wspaniałych misiowych bohaterów bajek, historię dzielnego niedźwiedzia Wojtka oraz dowiedz się, dlaczego pluszaki są tak ważne w życiu i rozwoju najmłodszych.

Pluszowy miś - dwie historie narodzin

1. Pod koniec XIX w. pochodząca z Niemiec, sparaliżowana wskutek choroby, Margarete Steiff szyła pluszowe zwierzątka. Jej siostrzeniec Richard Steiff wpadł na pomysł, aby założyć firmę produkującą takie zabawki. W 1903 roku zabawki wystawiono na targach w Lipsku i właśnie tam zainteresowały Amerykanów, którzy dokonali zamówienia aż 3000 egzemplarzy. W Stanach Zjednoczonych zyskały one ogromną popularność.

Firma Steiffa nadal istnieje i zajmuje się produkcją pluszowych zabawek. 

2. W listopadzie 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore “Teddy” Roosevelt podczas polowania ujrzał małego niedźwiedzia, który miał być przeznaczony na trofeum. Zlitował się nad zwierzęciem i kazał puścić je wolno. Wydarzenie zilustrował Clifford Berryman, a jego grafika opublikowana została w dzienniku “The Washington Post”. To właśnie ten rysunek stał się inspiracją dla Morrisa Mitchoma, który za specjalnym pozwoleniem prezydenta rozpoczął produkcję pluszowych misiów o nazwie Teddy. Miś zyskał ogromną popularność i do dzisiaj polski pluszowy miś, to dla mieszkańców zza oceanu „Teddy’s Bear”!

a_swiatowy_dzien_pluszowego_misia_LR_LS_LP_graf1.jpg

Miś - bohater dziecięcych bajek

Kubuś Puchatek: Mało kto wie, że pierwowzorem kochanego przez dzieci misia była niedźwiedzica Winnipeg. W 1914 roku została ona kupiona przez porucznika Harry’ego Colebourn’a z Korpusu Weterynaryjnego Armii Kanadyjskiej, a następnie (gdy ten został skierowany na front we Francji) trafiła do londyńskiego ZOO. Winnipeg szybko zyskała sympatię dzieci, w tym Chris’a Milne’a - syna Alana Alexandra Milne’a, autora powieści o Kubusiu Puchatku. Mały Chris swojemu pluszowemu misiowi nadał imię Winnie, a obserwacja zabaw chłopca z ulubioną zabawką stała się dla pisarza inspiracją.

a_swiatowy_dzien_pluszowego_misia_LR_LS_LP_graf2.jpg

Miś Paddington: Dzieło angielskiego autora książek dla dzieci – Michaela Bonda, który podczas świątecznych zakupów zobaczył misia samotnie leżącego na sklepowej półce. Postanowił kupić go dla swojej żony. W tym czasie mieszkali w
pobliżu stacji kolejowej Paddington, po której bohater otrzymał imię. Przygody miłego, grzecznego i uwielbiającego marmoladę misia pokochali Brytyjczycy, a miś stał się bohaterem aż kilkunastu książek i filmów animowanych.

a_swiatowy_dzien_pluszowego_misia_LR_LS_LP_graf3.jpg

Miś Uszatek: „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci.” Tak śpiewa Miś Uszatek, który stworzony został przez poetę Czesława Janczarskiego oraz grafika i ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Początkowo był bohaterem opowiadań, które ukazywały się w miesięczniku „Miś”. Popularność zdobył jako serial animowany.

a_swiatowy_dzien_pluszowego_misia_LR_LS_LP_graf4.jpg

Miś Colargol: Postać stworzoną przez francuską pisarkę Olgę Pouchine dla swojego syna, pokochali wszyscy Polacy. Ten miś popularność zdobył jako bohater serialu lalkowego wyprodukowanego przez wytwórnię filmową Se-ma-for.

a_swiatowy_dzien_pluszowego_misia_LR_LS_LP_graf5.jpg

Kapral Wojtek - dzielny miś w polskim wojsku. Wojtek to syryjski niedźwiedź brunatny, który przez przypadek dołączył do żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2. Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa. Pośród opowieści o Wojtku jest również taka, jak to podczas działań pod Monte Cassino pomagał pozostałym żołnierzom w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską. Od tamtej pory symbolem 22. Kompanii stał się niedźwiedź z pociskiem w łapach.

a_swiatowy_dzien_pluszowego_misia_LR_LS_LP_graf6.jpg

Dlaczego pluszaki są tak ważne w rozwoju dziecka?

  • uczą odpowiedzialności i troski
  • pomagają przełamać lęki u dziecka
  • przytulanie misiów działa uspokajająco
  • wspierają budowanie relacji międzyludzkich
  • pobudzają wyobraźnię

a_swiatowy_dzien_pluszowego_misia_LR_LS_LP_graf7.jpg

Pluszowe misie, choć wydawać by się mogło, że to tylko dziecięca zabawka, często zostają z nami przez lata. Wielu z nas przedstawiło je nawet swoim dzieciom, aby nadal towarzyszyły maluchom, przytulały, wysłuchiwały dziecięcych sekretów i pomagały w spokojnym śnie.





Źródła:
  • https://commons.wikimedia.org/wiki/File:TheodoreRooseveltTeddyBear.jpg?uselang=pl
  • https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mi%C5%9B_Uszatek_%C5%81%C3%B3d%C5%BA_01.jpg
  • https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Colargol?uselang=pl 
  • https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2018-09-17_Scotland-_Edinburgh_Wojtek.jpg 
  • bibliotekawszkole.pl/
  • miastodzieci.pl/
  • pl.wikipedia.org/ 
  • edukacja.ipn.gov.pl/ 
  • commons.wikimedia.org 


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: