Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Jak towarzyszyć dziewczynce w dorastaniu Cz. 1

Każdy rodzic chce, aby jego córka w przyszłości była szczęśliwą kobietą, która odniesie sukces nie tylko w życiu osobistym, ale i zawodowym. Mamy córek zwykle pragną lepszego życia dla nich niż ich własne. Chcą, aby ich córki lubiły siebie i świat, w którym będą się dobrze czuły i będą szanowane. Jak więc wychować córkę na szanującą siebie i innych osobę?

Choć żyjemy w XXI wieku wokół płci nadal widoczne są różne stereotypy.  Nawet kiedy mamy tego świadomość i bardzo nie chcemy, aby kierowały one życiem naszych córek, to zdarza się, że w sposób mniej lub bardziej świadomy powielamy je w relacji z dziewczynkami.

Jaka ładna dziewczynka – jaki silny chłopak

Stereotypy płciowe są i pewnie będą częścią naszego życia. Tylko od nas zależy, jak postrzegamy dziewczęta, co myślimy o roli bycia dziewczynką, kobietą i co mówimy do naszych córek. Warto pamiętać, że słowa mają moc. W naszym języku mamy różne powiedzenia, które dość mocno deprecjonują dziewczynki. Czasem używamy ich w formie tzw. „niby żartów” np.

  • Gadasz jak baba.
  • Dziewczynki są słabsze.
  • Siedź grzecznie, jak prawdziwa dziewczynka.
Zachęcam, aby powstrzymać się od zwrotów, które umniejszają czy deprecjonują dziewczynki. Nie pozwól też, aby Twoja córka słyszała tego typu sformułowania, a kiedy do tego dojdzie zareaguj, mówiąc np.

  • Nie lubię, kiedy w ten sposób mówisz o dziewczynkach.
  • Nie podoba mi się to, jak mówisz o kobietach, nie mów tak.
  • Chcę żebyś przestał używać ośmieszającego języka w stosunku do kobiet.
Potem warto porozmawiać z córką o tym, co się wydarzyło, jeśli była świadkiem całego zajścia. Dowiedz się, jak ona interpretuje całą sytuację, co o niej myśli, jak się poczuła, kiedy usłyszała takie słowa. Warto wyjaśniać, że tego typu zdania są mocno deprecjonujące kobiety i pochodzą z bardzo starych czasów, kiedy kobiety były niedoceniane, mało ważne.

Twoja reakcja jest ważna

Te słowa to szpilki, które w przyszłości mogą uniemożliwić lub utrudnić Twojej córce życie w zgodzie ze sobą. W stosunku do dziewczynek mamy różne ukryte oczekiwania, które wyrażamy słowami – „pojawiła się piękna kobieta i od razu robi się człowiekowi cieplej”, lub „tylko kobieta może być tak empatyczna”. W pierwszej chwili oba te komunikaty wydają się miłe i przyjazne. Jednak przekazują one oczekiwania, jakie mamy względem kobiet, czyli, że mają być miłe, empatyczne i piękne. Warto się zastanowić, czy chcę, aby moja córka tylko tak o sobie myślała. Czy chcę, jako rodzic, aby jej rola sprowadzała się do tego, żeby dobrze wyglądać i dbać o innych. Oczywiście jeśli Twoja córka sama tego chce i tak widzi swoją rolę w życiu, a to da jej szczęście, to nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko ją w tym wesprzeć. Jednak moje doświadczenie zawodowe wynikające z rozmów z dziewczynkami wygląda zgoła inaczej. Pragną one być kosmonautkami, piłkarkami, strażaczkami, neurolożkami czy polityczkami. Oczywiście dbanie o urodę i pomoc innym może iść w parze z marzeniami dziewczynki, ale wcale nie musi ich wyznaczać.

Pozwól swojej córce na marzenia

Każdy rodzic chce, żeby jego córka była wystarczająco silna i poradziła sobie z wyzwaniami, trudnościami i porażkami. Pragniemy, aby nasze córki mogły realizować swój potencjał i ambicje, by zostać kim tylko chcą. Dlatego działać musimy od teraz, mówiąc im, że są wystarczająco dobre i kompetentne takie, jakie są, że ich przyszłość należy do nich, a my będziemy je wspierać i pomagać, jeśli będą nas potrzebowały. Nasze córki mają prawo sięgać po swoje marzenia, nawet jeśli usłyszą od kogoś, że to nie pasuje do kobiety. Adekwatny jest tu fragment popularnego filmu dla dzieci pt. „Smerfy. Poszukiwacze tajemniczej wioski”, w którym jeden ze Smerfów mówi do Smerfetki „Ty możesz być kim chcesz, bo jesteś Smerfetką”. I tak to powinno wyglądać „możesz być kim chcesz, bo jesteś dziewczynką”.

Akceptuj swoją córkę taką, jaka jest

Jeśli chcesz, żeby Twoja córka akceptowała siebie, to najpierw Ty musisz ją bezwarunkowo akceptować. Jeśli otrzyma od Ciebie wsparcie, szczególnie kiedy jest „inna”, to będzie to z nią szło w przyszłość jako jej kapitał. Jako rodzic bądź czujny i uważny, szczególnie jeśli Twoja córka jest inna niż Ty np. jako mama lubisz nosić sukienki i biżuterię, a Twoja córka niekoniecznie albo jako tata chciałbyś, aby Twoja córka nosiła długie włosy, spięte w koński ogon, a ona chce mieć włosy przystrzyżone „na zapałkę”. To duże wyzwanie dla rodziców, ale tylko bezwarunkowa akceptacja zbuduje u córki poczucie własnej wartości oraz pewność siebie, a przecież chcesz, żeby Twoja córka była odważna, niezależna, samodzielna itp.

Droga do samodzielności

Twoja córka na drodze do samodzielności potrzebuje swoich doświadczeń, frustracji, porażek i własnych konfrontacji ze światem. Przypomina mi się pewien dowcip - spotykają się dwie mamy z córkami i jedna pyta drugą „pani córka jest taka samodzielna, jak pani to robi? W odpowiedzi słyszy - pozwalam jej”. Oczywiście, że jako rodzice mamy doświadczenie i więcej wiemy oraz potrafimy przewidzieć różne konsekwencje działań. Kiedy jednak nie pozwolimy naszej córce na samodzielne pokonywanie trudności i będziemy chcieli uchronić ją przed przykrościami i konfliktami, to nie nauczy się, jak sobie z nimi poradzić. Dlatego pozwól, aby Twoja córka uczyła się na własnych błędach, a nie na Twoich. Wspieraj i szanuj jej potrzebę autonomii i niezależności, a kiedy będzie jej trudno, coś zawali, poniesienie porażkę, to nie mów do niej „a nie mówiłem, na drugi raz mnie słuchaj”, tylko przytul mocno i powiedz „tak, wiem, że to trudne, jestem tu, pomogę Ci, możesz na mnie liczyć”.

Instrukcja obsługi dziewczynki z „przymrużeniem oka”

„Jak byłoby wspaniale, gdyby istniała taka instrukcja obsługi dziewczynki” – takie słowa słyszę czasami podczas spotkań konsultacyjnych z rodzicami. Dlatego pomyślałam sobie, że być może motto, jakie zobaczyłam w witrynie jednej z placówek Montessori mogłoby być ową instrukcją obsługi. I jeśli chcesz wychować swoją córkę na silną kobietę to:

  • Inspiruj ją.
  • Ucz nowych rzeczy i pozwala jej na uczenie się.
  • Słuchaj uważnie i bądź obecny tu i teraz.
  • Pozwól jej odkrywać świat i siebie, bądź dla niej wsparciem.
  • Pozwól jej marzyć.
  • Wspieraj ją, kiedy będzie tego potrzebowała.
  • Baw się razem z nią, spędzajcie czas na wspólnych aktywnościach.
  • Chroń, kiedy ktoś będzie chciał ją skrzywdzić.
A nade wszystko staraj się ją jak najlepiej poznawać każdego dnia. Pamiętaj, że Twoja córka się zmienia i warto abyś dotrzymał(-a) jej kroku.




Źródła:
  • Pipher M. i Pipher- Gillian S., Ocalić Ofelię, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2022.
  • Febos M., Dziewczyństwo, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2022.
  • https://dziecisawazne.pl/
  • https://kosmosdladziewczynek.pl/

Marzena Jasińska
Trener, dyplomowany coach, doradca rodzinny. Od lat wspiera rodziców w konsultacjach indywidualnych oraz warsztatach psychoedukacyjnych. Swoją pracę opiera na filozofii Jespera Juula, założeniach Rodzicielstwa Bliskości oraz Porozumienia Bez Przemocy. Specjalizuje się w zakresie neurodydaktyki oraz uczenia się uczniów. Ekspert rozwoju osobistego, komunikacji, negocjacji. W swojej pracy zajmuje się także tematyką mediacji szkolnych, procesów grupowych, zarządzania zmianą w organizacji i zarządzania zespołem. Prywatnie mama dwóch dorosłych synów.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: