Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Sherlock Holmes też był dzieckiem!

Każdy z nas mógłby wymienić co najmniej jednego fikcyjnego detektywa, który swoje sprawy prowadzi na kartach książki. Choć podanie konkretnego tytułu czy autora powieści może być wyzwaniem, wielu bohaterów rozpoznamy bez trudu. Zastanawiasz się, w jakim wieku można zacząć przygodę z rozwiązywaniem literackich zagadek? Sprawdź nasze propozycje dla młodszych i starszych czytelników. Jeśli tylko lubisz łamigłówki, na naszej liście znajdziesz także coś dla siebie.

Najsłynniejszy powieściowy detektyw narodził się w 1887 roku wraz z wydaniem książki “Studium w szkarłacie” Arthura Conana Doyle’a. Jest bohaterem 4 powieści i 56 opowiadań. Choć Sherlock Holmes nie był pierwszy, a po nim pojawiło się wielu kolejnych, zdecydowanie to właśnie on stał się najbardziej charakterystycznym bohaterem tego gatunku.

Kto w powieściach zajmuje się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Czasem to staromodny gentleman lub samotna starsza pani, czasem dociekliwe dziecko albo łamiąca konwenanse nastolatka. Co łączy ich wszystkich? Zawsze wykorzystują intelekt i logiczne myślenie.

Dedukcja, drogi Watsonie

Dedukcja to metoda dochodzenia do logicznych wniosków na podstawie przesłanek uznanych za prawdziwe. W powieściach detektywistycznych wykorzystywana jest jako jeden ze sposobów rozwiązywania zagadki kryminalnej i angażowania czytelnika w fabułę. Autorzy pozostawiają na kartach książki ślady i wskazówki, by zaprosić odbiorców do zabawy. Na końcu zawsze czeka na nas obiecane rozwiązanie.

Detektywi w każdym wieku

Powieść detektywistyczna może być atrakcyjną propozycją zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników. To ważne, by zwracać uwagę do jakiej grupy wiekowej kierowany jest dany tytuł oraz jak przedstawione jest przestępstwo. W przypadku książek dla dzieci powinna ona stanowić jedynie punkt wyjścia do przedstawienia działań bohaterów, prowadzących do rozwiązania sprawy.

Dlaczego warto

Sięgnij po powieść detektywistyczną, jeśli chcesz zachęcić młodszego czytelnika do samodzielnej lektury. Wykorzystaj jego naturalną ciekawość i pokaż, że na każde pytanie "dlaczego" można znaleźć odpowiedź.

Zaproponuj lekturę, od której nie można się oderwać. Z każdym kolejnym rozdziałem napięcie rośnie, a czytelnik wie, że zawarte w nich podpowiedzi zbliżają go do rozwiązania tajemnicy.

Propozycje dla nastolatków często wykorzystują przestępstwa jako pretekst do ukazania tematów obyczajowych czy zagadnień związanych z wiekiem dorastania, bliskich czytelnikom.

Na kartach książki autor zostawia wskazówki i zachęca do podjęcia wyzwania. Czy uda się rozwiązać sprawę przed finałem? Śledząc rozwój akcji, czytelnicy ćwiczą logiczne myślenie, wyciąganie wniosków i umiejętność łączenia faktów. To po prostu świetna zabawa!

Sprawdź nasze propozycje

Detektywi z Tajemniczej 5

Marta Guzowska

Wiek:  6+

Piotrek wraz ze swoją siostrzyczką Jagą i oswojonym szczurem Sherlockiem wybierają się w odwiedziny do babci w towarzystwie nowej koleżanki Ani. Nic nie wskazuje na to, że to zwyczajne popołudnie zmieni dzieci w detektywów. Wszystko zaczyna się od kradzieży cennej kamei. W domu babci, które było miejscem przestępstwa, obecni byli listonosz, sąsiadka oraz pan, który naprawiał dekoder. Kto z nich zabrał cenny przedmiot? Poznaj wszystkie przygody detektywów z Tajemniczej 5! Przeczytaj o nich w kolejnych tomach cyklu Marty Guzowskiej.

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai

Martin Widmark, Helena Willis

Wiek: 6+

Lasse i Maja to przyjaciele z jednej klasy. Mieszkają w małym szwedzkim miasteczku Valleby. Choć nie różni się ono na pierwszy rzut okna od innych, podobnie spokojnych miejscowości, to staje się scenerią wielu drobnych przestępstw. Nieśmiałego chłopca i energiczną dziewczynkę łączy pasja do rozwiązywania zagadek detektywistycznych. Zakładają profesjonalne biuro i oferują swoją pomoc mieszkańcom w potrzebie. Zaginiony szafran, skradziony diament czy tajemnica salonu optycznego - to sprawy dla biura detektywistycznego Lassego i Mai!

Detektyw Blomkvist

Astrid Lindgren

Wiek: 8+

Cykl powieści Astrid Lindgren to propozycja dla nastoletnich czytelników. W trzech tomach śledzimy przygody trzynastoletniego Kallego Blomkvista, który marzy, by zostać detektywem. Fascynują go pościgi, tropienie przestępców i sensacyjne zagadki. Niestety, mieszka na prowincji i nic nie zapowiada, by spokojny rytm życia miasteczka miał ulec zmianie. Do czasu, gdy pojawia się w nim tajemniczy przybysz. Zbrodnie, z którymi mierzy się Kalle, stanowią punkt wyjścia do przygody, łączącej świat realny i fantastyczny.

Klasyka dla dzieci. Sherlock Holmes

Arthur Conan Doyle

Wiek: 8+

Klasyczne opowieści detektywistyczne Arthura Conan Doyle'a o Sherlocku Holmesie, w uproszczonych adaptacjach dla dzieci, to propozycja dla czytelników powyżej 8 roku życia. Choć najsłynniejszy detektyw debiutował pod koniec XIX wieku, sprawy i metody, którymi się zajmował stanowią wyzwanie dla kolejnych pokoleń miłośników zagadek. To także ekscytująca podróż w przeszłość, cenna lekcja historii i zaproszenie do świata wyobraźni.

Enola Holmes

Nancy Springer

Wiek: 10+

Wszyscy znamy Sherlocka Holmesa. A jak mogłoby wyglądać jego życie, gdyby był dziewczyną? W dodatku taką, która jeździ na rowerze, lekceważy konwenanse i za wszelką cenę pragnie zrealizować swoje marzenia? Enola, młodsza siostra Sherlocka i Mycrofta, po tajemniczym zniknięciu matki, bez wahania porzuca szkołę z internatem, by wyruszyć na poszukiwanie przygód. Wkrótce przekona się, że XIX wieczny Londyn to niebezpieczne miejsce, zwłaszcza dla nastoletniej dziewczyny, nawet takiej, która pragnie zostać detektywem.




Źródła:
  1. https://nk.com.pl/zagadka-zaginionej-kamei--detektywi-z-tajemniczej-5/p2522.htm
  2. https://bonito.pl/produkt/enola-holmes-tom-5-sprawa-szyfru-na-krynolinie
  3. https://www.zakamarki.pl/produkt/tajemnica-diamentow/
  4. https://nk.com.pl/przygody-detektywa-blomkvista/p2911.html
  5. https://www.znak.com.pl/ksiazka/klasyka-dla-dzieci-tom-1-sherlock-holmes-studium-w-szkarlacie-arthur-conan-doyle-229255


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: