Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Jak być bezpiecznym i pewnym w sieci?

Artykuł sponsorowany
Korzystanie z nowych technologii zarówno w sferze zawodowej, naukowej, jak i prywatnej, stało się powszechne. Ułatwiają nam one kontakt z innymi, budowanie relacji, pogłębianie swojej wiedzy czy zainteresowań. Jak się okazuje, średnio polski użytkownik internetu spędza online 6 godzin i 42 minuty1. Czy jednak świadomie podchodzimy do korzystania z tej technologii? O tym, jak być bezpiecznym w internecie, można dowiedzieć się z ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej T-Mobile „Pewni w sieci”, której tegoroczna edycja została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji i Państwowego Instytutem Badawczego – NASK.

W drugiej edycji kampanii edukacyjnej T-Mobile „Pewni w sieci” przygotowana została seria edukacyjnych filmów z udziałem ekspertów i ekspertek, którzy omówili tematy bliskie wszystkim osobom korzystającym z sieci. Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi zagadnieniami, które powinny być szczególnie interesujące dla wychowawców i rodziców. 

PRYWATNOŚĆ DZIECI W SIECI

Nowe technologie pomagają nam być w kontakcie z bliskimi i dzielić się ważnymi momentami. Rodzice wykorzystują sieć na przykład do pokazywania różnych wydarzeń z życia ich rodziny i jak wskazują badania  już 4 na 5 dzieci w wieku do 2 lat ma w internecie swój cyfrowy ślad2. Udostępnione zdjęcia czy filmy często wychodzą poza naszą kontrolę, stając się źródłem materiałów używanych do celów, które są dla nas kompletnie nieakceptowalne. Z tego powodu warto zastanowić się, jakie treści o naszych dzieciach umieszczamy w sieci i czy mamy na to ich zgodę. O tym, jak dbać o wizerunek naszych pociech w internecie, mówi Anna Borkowska, ekspertka ds. edukacji cyfrowej w Państwowym Instytucie Badawczym NASK. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na ten temat opublikowanym na portalu Librus Rodzina oraz do obejrzenia odcinka z ekspertką.

SZTUCZNA INTELIGENCJA

Sztuczna inteligencja (AI) to fascynująca technologia, która zdobywa coraz większą popularność dzięki różnorodnym zastosowaniom. Według badań w 2022 roku w ujęciu globalnym 35% firm aktywnie korzystało z rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji, a 42% przedsiębiorców badało zastosowanie AI3. Niemniej jednak, wraz z jej rosnącym znaczeniem, pojawiają się także wyzwania. Deepfake, czyli realistycznie wyglądające fałszywe treści, oraz dezinformacja stanowią realne zagrożenie. Edukacja na temat sztucznej inteligencji staje się zatem kluczowa. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka serii „Pewni w sieci”, w którym Aleksandra Przegalińska, ekspertka ds. badań nad AI, w przystępny sposób opowiada o tej technologii, pomagając zrozumieć jej potencjał i wskazując, jak korzystać z niej w sposób bezpieczny i świadomy.

CYFROWA HIGIENA

Skoro wiemy już, że nowe technologie są mocno obecne w naszym życiu i bardzo je ułatwiają, to czy potrafimy jeszcze zachować zdrową równowagę między życiem offline i online? Raporty pokazują, że średnio polski użytkownik internetu spędza w sieci 6h 42 min4 dziennie, a z tego ponad 2 godziny poświęca na social media. Ten pęd do ciągłego bycia online może prowadzić do poważnych problemów, takich jak FOMO, doomscrolling czy nomophobia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka „Pewni w sieci” z udziałem Joanny Flis, psycholożki i psychoterapeutki, która dzieli się wskazówkami dotyczącymi cyfrowej higieny.

NIEBEZPIECZNE TREŚCI DLA DZIECI

Niestety w przestrzeni cyfrowej pojawiają się też niebezpieczne treści, po które coraz częściej sięgają dzieci i nastolatkowie – jak się okazuje 37% nastolatków w wieku 13-15 lat przyznaje, że oglądało patotreści w internecie5, a czynności seksualne, do których przymuszono drugą osobę, widział w internecie prawie co trzeci 16-latek (29,8%) i co piąty (19,2%) badany w wieku 12-14 lat6. Niebezpieczne treści online są realnym wyzwaniem dla opiekunów. Świadomość rodziców, a także budowanie zaufania między nimi a dzieckiem jest kluczowe. W piątym odcinku Małgorzata Iwanek, psycholożka i seksuolożka, podpowiada, jak reagować w sytuacji, gdy najmłodsi oglądają tego typu treści i jak rozmawiać z nimi na ten temat. Zachęcamy do obejrzenia tego odcinka. 

BEZPIECZNY SMARTFON

W dzisiejszym dynamicznym świecie technologii, socjotechniki czyli inżynieria społeczna, stanowią realne zagrożenie dla każdego z nas. Jednym z najważniejszych przekazów tego odcinka jest uświadomienie widzom, jak łatwo możemy stać się ofiarami oszustw, nawet w sytuacjach, które wydają się zupełnie zwyczajne, takich jak rozmowy telefoniczne czy przeglądanie treści na naszych smartfonach. Ataki oszustów są coraz bardziej wymyślne i podstępne, ale istnieją sposoby, aby się przed nimi obronić. W tym odcinku poznamy praktyczne wskazówki, jak rozpoznać i unikać zagrożeń oraz jak odpowiednio chronić swoje poufne informacje. Zapraszamy do obejrzenia odcinka, w którym Paweł Dobrzański, dyrektor ds. bezpieczeństwa w T-Mobile Polska, dzieli się swoją wiedzą na ten temat.

Wszystkie odcinki można obejrzeć na stronie projektu www.pewniwsieci.pl oraz na kanale YouTube T-Mobile Polska. Są one dostępne również w formie audiopodcastów na takich platformach jak Spotify czy Google Podcast.

r_Tmobile_listopad_graf1_LR.jpg


Bądźmy pewni w sieci

Kampania „Pewni w sieci” organizowana jest przez T-Mobile Polska, firmę technologiczną, która ma na swoim koncie już wiele działań w zakresie podnoszenia świadomości cyfrowej. Akcja ma zasięg ogólnopolski i skierowana jest do wszystkich, niezależnie od wieku czy umiejętności cyfrowych. W tym roku została ona objęta patronatem NASK i Ministerstwa Cyfryzacji. W odcinkach z ekspertami różnych obszarów cyberbezpieczeństwa edukuje ona na temat zagrożeń, z którymi możemy się spotkać online oraz radzi, w jaki sposób się ich wystrzegać. Nagraniom ze specjalistami towarzyszą artykuły na dany temat dostępne na stronie www.pewniwsieci.pl.

#HejtOut

T-Mobile rozpoczął także kampanię, w ramach której pokazuje, jak radzić sobie z mową nienawiści w sieci. W ramach akcji #HejtOut TikTokerzy i influencerzy przygotowali serię filmików, w których pokazują, jak odpowiadać i reagować na negatywne komentarze, które ktoś zostawia na nasz temat w internecie. Działania te wspierają eksperci, którzy przygotowali m.in. warsztaty dla dorosłych pracujących z młodzieżą. Kampania realizowana jest z Fundacją Sexedpl.




Źródło: https://datareportal.com/reports/digital-2023-poland
„Sharenting i wizerunek dziecka w sieci”, Ministerstwo Cyfryzacji i NASK.
IBM Global AI Adoption Index 2022 Źródło: https://www.ibm.com/downloads/cas/GVAGA3JP
Raport „Digital 2023: Poland”.
Źródło: https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/patotresci-w-internecie-niebezpieczna-codziennosc-naszych-dzieci
Raport „Nastolatki wobec pornografii cyfrowej”, NASK, 2022.


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: