Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Poznaj 6 skutecznych zasad bezpieczeństwa w internecie

Artykuł sponsorowany
Już od kilkunastu lat, z inicjatywy Komisji Europejskiej, na początku lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. I chociaż to świetny pretekst do poruszenia wśród domowników tematyki skutecznej cyberochrony, warto dobre praktyki wdrażać codziennie – i sprawić, by nasze dzieci czuły się bezpiecznie online każdego dnia.

Jako dorośli użytkownicy w cyberświecie czujemy się całkiem swobodnie. Podobną, a nieraz jeszcze większą swobodę i naturalność odnajdują w nim nasze dzieci. Codzienne poruszanie się po zasobach internetu wymaga jednak ostrożności, która pomoże nam uniknąć niepotrzebnych kłopotów. Tymczasem z badania EY Polska „Ostrożni w sieci” przeprowadzonego wśród osób w wieku 10-17 lat wynika, że co czwarty młody użytkownik internetu otworzył plik lub link z nieznanego źródła. Jednocześnie 60% z nich nie ma zainstalowanego oprogramowania kontroli rodzicielskiej, a 14% nie jest w stanie stwierdzić, czy takie posiada.

Aby więc czerpać w pełni z potencjału sieci, powinniśmy dobrze przygotować się na możliwe zagrożenia. Tak, by w każdym momencie każdy z domowników mógł się czuć pewnie online. Właśnie to zagadnienie podjęła seria edukacyjna „Pewni w sieci” stworzona przez T-Mobile Polska. Skierowane do użytkowników internetu wskazówki ekspertów mogą okazać się przydatne zarówno dla rodziców, jak i młodych osób korzystających z wirtualnych zasobów.

#1 Zadbaj o prywatność w sieci

Zdjęcia z rodzinnych wakacji czy opis codziennych perypetii domowników mogą stanowić wyjątkową pamiątkę. Ale też narazić nas na kłopoty w internecie. Dzieje się tak w przypadku sharentingu, czyli publikacji materiałów naruszających prywatność naszych dzieci. Uchronimy się przed nim jednak, jeśli poświęcimy czas na konfigurację ustawień prywatności – tak, by treści trafiały tylko do najbliższych. O tym, jak dbać o wizerunek naszych pociech w internecie, mówi Anna Borkowska, ekspertka ds. edukacji cyfrowej w Państwowym Instytucie Badawczym NASK. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na ten temat oraz do obejrzenia odcinka.

#2 Kontroluj dostęp do niebezpiecznych treści

Internet to skarbnica różnorodnych zasobów, które jednak nie zawsze są dostosowane do wieku odbiorcy. Dlatego warto mieć kontrolę nad tym, co w sieci ogląda syn lub córka. Jak to zrobić? Wyjątkowo skutecznym narzędziem jest… rozmowa. Warto regularnie poruszać zagadnienia świata wirtualnego, zainteresować się tym, co ciekawi w sieci naszą pociechę. Dodatkowo dobrze wesprzeć się aplikacjami umożliwiającymi kontrolę rodzicielską. Zagadnieniu dotyczącym nieodpowiednich treści T-Mobile poświęcił jeden z odcinków cyklu „Pewni w sieci”. W materiale seksuolożka i psychoterapeutka Małgorzata Iwanek przekazuje cenne wskazówki.

#3 Pamiętaj o higienie cyfrowej

Troska o zdrowie powinna dotyczyć każdej sfery naszego życia. Nie inaczej jest w przypadku cyfrowego well-beingu. Tymczasem 34% nastolatków spędza w sieci co najmniej 4 godz. dziennie. W weekendy odsetek ten wzrasta zaś do 60%. W utrzymaniu higieny cyfrowej pomaga kontrolowanie tego czasu.  Warto także dopilnować, aby dzieci nie scrollowały treści w nocy. Z pomocą przychodzą tu narzędzia kontroli rodzicielskiej. Możemy też skorzystać z funkcji, w które wyposażony jest smartfon. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z odcinka serii „Pewni w sieci” poświęconego higienie cyfrowej, w którym jako ekspertka wystąpiła Joanna Flis, psychoterapeutka systemowa specjalizująca się w temacie uzależnień.

#4 Zwróć uwagę na bezpieczeństwo mobilne

Do wejścia w świat internetu najczęściej służy nam smartfon. Niezwykle chętnie korzystają z niego także młodzi użytkownicy, którzy bywają bardziej podatni na socjotechniki cyberprzestępców. Dlatego powinniśmy uczulić najmłodszych na popularne formy ataku na urządzenia mobilne, takie jak phishing, w przypadku którego oszust podszywa się pod daną osobę lub instytucję w wiadomości po to, by skłonić nas do pozostawienia danych. Odmianą tego zjawiska jest smishing, gdy incydent odbywa się z zastosowaniem wiadomości SMS. Niebezpieczny bywa tez vishing – wówczas przestępca dąży do wyłudzenia informacji za pośrednictwem połączenia telefonicznego. Jak z tym walczyć? Uczmy dzieci, by nie udzielały informacji pochopnie, uważnie analizowały błędy w treści, a w razie wątpliwości rozłączały się lub pokazały wiadomość osobie dorosłej. O bezpiecznym korzystaniu ze smartfona opowiada Paweł Dobrzański, dyrektor bezpieczeństwa T-Mobile Polska.

#5 Wybieraj bezpieczne hasła

Jednym z fundamentów bezpiecznego korzystania z internetu jest także stosowanie silnych haseł. Z tego powodu dobrze zadbać, by nie zawierały one oczywistych danych, takich jak data urodzenia dziecka czy imię zwierzaka. Omińmy również najczęściej występujące kombinacje tworzone na bazie klawiszy znajdujących się obok siebie, np. qwerty. Niezłym pomysłem może okazać się natomiast wspólna edukacja na ten temat i obejrzenie razem odcinka „Pewni w sieci” dotyczącego silnych haseł. Swoje uwagi przekazał w materiale Adam Heartle, redaktor naczelny witryny ZaufanaTrzeciaStrona.pl.

#6 Nie zgadzaj się na hejt

Istotnym zagrożeniem, na które na co dzień natykają się w internecie nasze dzieci, od lat pozostaje ponadto hejt. Dlatego warto o nim rozmawiać i uczyć, że mowa nienawiści to agresja słowna. Na temat tego zjawiska powstała inna inicjatywa T-Mobile, realizowana wraz z fundacją SEXEDPL. HEJTOUT to wielowymiarowy projekt, który edukuje, jak radzić sobie z hejtem. 

Pomocna technologia

W trosce o bezpieczeństwo młodych użytkowników sieci ogromną pomocą bywają ponadto narzędzia zapewniające cyberochronę. Istotną zaletą takich rozwiązań jest ich kompleksowość, dzięki czemu zabezpieczenia sprawdzą się w wielu codziennych sytuacjach. Sporo przydanych funkcji oferuje np. usługa „Bezpieczne surfowanie” od T-Mobile. Blokuje ona m.in. złośliwe linki i wirusy z maili, SMS-ów i komunikatorów, uniemożliwia instalację szkodliwego oprogramowania czy wysyła powiadomienia o rejestracji adresu e-mail na stronach.



Źródła:
  • https://www.ey.com/pl_pl/news/2023/05/ey-ostrozni-w-sieci-mlodzi-w-internecie


Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: