Librus

Oficjalna aplikacja Librus

Rodzina od kuchni, czyli o pożytkach wspólnego gotowania

Wspólne gotowanie to wspaniały sposób na rodzinne spędzanie wolnego czasu. Nie ogranicza nas ani pogoda, ani umiejętności. Przepis na tę zabawę jest jeden: dobre chęci, pozytywne nastawienie i prosty przepis na smaczne danie.

Relacje i współpraca

Gotowanie z dziećmi to przede wszystkim czas spędzony na byciu razem – skupienie się na wspólnym celu i wspieranie się, które pomagają wzmacniać relacje między rodzicem i dzieckiem. Dlatego wybierzmy prosty w wykonaniu przepis, aby dzieci czuły się swobodnie i nie miały problemu z jego wykonaniem. Na początku ustalmy, co i w jakiej kolejności będziemy robić, a następnie przydzielmy sobie odpowiednie role – kto obiera warzywa, kto je myje, kto kroi – uczymy w ten sposób współpracy w zespole i planowania, a przy okazji mamy szansę uniknąć ewentualnych konfliktów między rodzeństwem.

Samodzielność i radość dawania

Gotowanie, którym na co dzień zajmują się rodzice, kojarzy się dzieciom z odpowiedzialnym zajęciem. Włączając je w tę czynność, obdarzamy je zaufaniem i rozwijamy ich samodzielność. Podczas gotowania raczej asystujmy niż wyręczajmy, pokażmy dziecku, że wierzymy w jego umiejętności. Poczucie sprawczości sprawi przyjemność zarówno maluchowi, jak i nastolatkowi. Starsze dzieci i młodzież mogą z powodzeniem przygotowywać proste posiłki samodzielnie, jedynie pod naszym nadzorem. Karmienie rodziny na pewno sprawi im przyjemność, nawet jeśli będą skrywali poczucie dumy. Aby ułatwić im zadanie, przygotujmy odpowiednio blat roboczy i niezbędne przybory kuchenne. I nie zapominajmy o pochwałach!

Grafika_artykul_2019_rodzina_kuchnia.jpg

Zdrowe nawyki, nauka i kreatywność

Wybierając przepisy, decydujmy się na zdrowe dania. W ten sposób podczas wspólnej zabawy w gotowanie zaszczepiamy dzieciom zdrowe nawyki żywieniowe. Ułatwieniem jest duża liczba przepisów na proste dania, których podstawę stanowią warzywa. Wiele kulinarnych blogów służy inspiracją w zasadzie do każdego posiłku. Przy okazji młodsze dzieci możemy nauczyć podstaw matematyki, kiedy będą odmierzać potrzebne porcje składników. Wprowadzenie na stałe rytuału wspólnego gotowania sprzyja także kreatywności, poznawaniu kuchni innych kultur oraz może przynieść pozytywne zmiany w jadłospisie całej rodziny. Wymyślajcie zupowe wieczory, meksykańską sobotę albo zdrowe podwieczorki – wybór jest w zasadzie nieograniczony!

Terapia wyciszająca

Krojenie owoców w kostkę, zagniatanie ciasta, a dla starszych i zaawansowanych nawet lepienie pierogów – to domowa terapia wyciszająca. Podczas gotowania można porozmawiać o wydarzeniach z ostatnich dni, snuć rodzinne opowieści, kulinarne wspomnienia z dzieciństwa lub poruszyć jakiś ważny dla dziecka problem. Skupienie na powtarzalnej czynności wycisza i pozwala spokojnie spojrzeć na problemy.

Nie bój się, gotuj!

Gotować umie każdy. Naprawdę. Trzeba tylko znaleźć odpowiedni przepis. Aby Was do tego zachęcić, prezentujemy nasze trzy ulubione potrawy do wykonania wspólnie z dziećmi. Dajcie nam znać na naszym Facebooku , jak Wam poszło albo podzielcie się własnymi rodzinnymi przepisami. Nie bójcie się. Gotujcie!

Pieczone jabłka

Składniki:
  • jabłka
  • mielone migdały
  • świeże lub mrożone maliny lub syrop malinowy
  • miód lub syrop z agawy
  • cynamon (według uznania)

Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Wydrążyć ogryzki z jabłek, do środka wkładać składniki: posypać cynamonem, kłaść owoce i migdały, polać miodem lub syropem. Można też ściąć wierzch jabłek, wydrążyć środek, nadziać jabłka i przykryć ściętą częścią. Położyć w naczyniu żaroodpornym lub na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piec przez ok. 30 minut.
Źródło: kwestiasmaku.pl

Grafika_artykul_2019_jablko.jpg


Krem z pomidorów i cukinii

Składniki:
  • cukinia
  • por
  • czosnek
  • koncentrat pomidorowy
  • 2 puszki pomidorów krojonych
  • łyżka octu balsamicznego
  • 4 łyżki oliwy z oliwek

W  garnku rozgrzać oliwę, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, chwilę podsmażyć, dodać por w plasterkach i smażyć 2 minuty. Dodać łyżkę koncentratu pomidorowego i dusić 10 minut. Dodać startą na grubych oczkach cukinię, podlać odrobiną wody, dusić kolejne 5 minut. Następnie dodać pomidory w puszce i doprowadzić w zagotowania. Potem od razu zblendować na krem, doprawić octem balsamicznym, solą i pieprzem. Podawać z domowymi grzankami i opcjonalnie z kleksem śmietany.

Grafika_artykul_2019_zupa.jpg


Batoniki muesli

Składniki:
  • 1 puszka mleka zagęszczonego słodzonego (ok. 400 g)
  • 3 łyżki miodu
  • 250 g płatków owsianych (nie błyskawicznych)
  • 100 g wiórków kokosowych
  • 100 g suszonej żurawiny lub rodzynek
  • 125 g mieszanki nasion (słonecznik, dynia, sezam)
  • 100 g niesolonych orzeszków ziemnych

Podgrzać mleko skondensowane wraz z miodem. W naczyniu wymieszać wszystkie pozostałe składniki, dolać ciepłego mleka, dobrze wymieszać.

Formę o wymiarach 23 x 33 cm wyłożyć papierem do pieczenia, na to wyłożyć przygotowaną mieszankę (nie wciskać mocno w dno - batony będą zbyt twarde), wyrównać.

Piec około 1 godziny w temperaturze 130 stopni C.  Po wyjęciu blachy z piekarnika pozostawić na 15 minut do przestygnięcia. Po tym czasie pokroić na 16 batoników.
Źródło: „Nigella Ekspresowo” Nigella Lawson

Grafika_artykul_2019_batoniki.jpg



Interesuje Cię ta tematyka? Przeczytaj również:

Najbardziej aktualne artykuły: